Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neuropatie periferica/Polineuropatie / Sindrom algoparestezic
12-03-2012, 06:49 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-05-2013 04:43 PM de Corina86.)
Neuropatie periferica/Polineuropatie / Sindrom algoparestezic
Buna ziua !
Vreau sa va cer un sfat in numele unei persoane dragi pe care vreau sa o ajut si nu stiu cum. Persoana in cauza este un barbat de 38 de ani diagnosticat in 2007 cu sidrom algoparestezic. Simptomele erau urmatoarele: initial au aparut in zona gleznelor sub forma unei senzatii de rece-inghet cu o usoara tenta de usturime, apoi (dupa aprox 2 luni) s-a extins la genunchi sub forma unei senzatii doar de inghet si in cateva saptamani pe fondul unei depresii s-a extins si la nivelul incheieturilor bratelor dar sub forma de arsuri, mancarimi , senzatia unor ace de gheata. La nivelul capului el percepe senzatii ca usoare mancarimi si gadilaturi scurte in special la nivelul scalpului.Tot in acea perioada au aparut niste spasme musculare de scurta durata si la intervale mari de timp. De asemenea a perceput si senzatii electrizante cu precadere pe naz si membre inferioare. Tratamentul oferit consta in Lyrica 150 mg / 1 c / zi + calmogen /2 c / zi dim-seara. Tratamentul (8 luni) a ameliorat 80% din senzatiile neplacute celelate 20% aparand doar in conditiide stres major. Acum 1 luna am vizitat un alt medic care ne-a recomandat sa oprim tratamentul cu lyrica si sa folosim cymbalta 60 mg / zi / 30mg dim-30mg seara. Am contactat celalat medic si ne-a recomant si el inlocuirea cu cymbalta fara vreo explicatie. Persoana in cauza a schimbat tratamentul la cererea medicului de 3 zile dar se simte foarte rau. Senzatiile neplacute nu s-au ameliorat deloc in plus are stari de voma, palmele reci si umede...senzatie de rau general si ameteli puternice, nu are pofta de mancare. Am citit despre cymbalta ca este posibil sa dea aceste reactii adverse timp de 2 sapt. Intrebare...CE SA FACEM IN ACEST CAZ? Sa continuam cu cymbalta sau sa revenim la lyrica. Problema este ca prietenul meu spune ca numai suporta sa ia cymbalta din cauza felului in care se simte.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-03-2012, 08:26 PM
RE: Neuropatie periferica/Polineuropatie / Sindrom algoparestezic
Cred ca o reducere a simptomelor cu 80%, daca aprecierea e corecta, indica un tratament de succes. Poate trebuia insistat pe temperarea sau eliminarea stresului care accentueaza manifestarile neuropatice. E ceva tipic ca un nou medic la care te duci sa propuna alt tratament! De regula un medicament nou da la inceputul administrarii reactii mai greu de suportat. In aceste conditii o a treia opinie a unui neurolog este necesara in conditiile in care noul tratament nu este suportat.
Multa sanatate!
 Mulţumiri acordate de: Corina86
12-03-2012, 08:49 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-03-2012 09:59 PM de uliana.)
Multumesc pt raspunsul dumneavoastra. Problema noastra este ca nu ne aflam in Romania si deci este foarte greu intr-o tara straina sa mergi la un medic sa explici lucruri care chiar si in limba materna sunt greu de explicat. Cei de aici nici nu cred ca stiu ce este neuropatia sau lyrica/cymbalta. Din acest motiv caut o parere a unui medic/ sau cineva cat de cat avizat care sa ne ajute de la distanta. Medicii din tara nu vor sa se pronunte pana nu vad pacientul la ei in cabinet....ori asta nu este posibil pana la finalul anului.... Multumim oricum pt mesajul promt si sincer pe care ni l-ati trimis.
12-03-2012, 10:43 PM
Actul medical direct nu poate fi inlocuit din pacate cu sfaturi privind un anumit tip de tratament, date pe un forum. E o situatie delicata intr-adevar si cred ca optiunea cea mai buna ar fi continuarea tratamentului initial. Combaterea stresului prin miscare zilnica, regim alimentar bazat pe multe fructe si legume bogate in complexul de vitamine B pot contribui semnificativ la ameliorarea simptomelor.
Sanatate prietenului!
 Mulţumiri acordate de: Corina86
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)