Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neurodermita?
14-11-2017, 05:05 PM
RE: Neurodermita?
(13-11-2017 07:24 PM)ElenaM a scris:  Se pare că e mai scurta lista cu ceea ce ai voie sa mananci...cum vei putea trăi fără gogoși, clătite, plăcinte etc? Acum va trebui sa mergi la psihoterapeut că sa poți trece peste acest stres. Că sa nu mai vorbesc de sotie care va trebui sa gătească separat...
Dar am auzit că lipsa vitaminei d duce la depresie. Ai mărit doza? Ai refăcut analiza?

Nu am marit doza si am refacut analiza zilele trecute: o usoara crestere de la 11 la 14 a vit. D --total insufficient.

Dar poate daca imi tratez acum problema de malabsortie la nivel de colon...se vor echilibra si vitaminele astea. Inca astept rezultatele de la vit. B12 si acid folic.

Chestia e a zilele acestea ma simt foarte ametit si confuz...La psihoterapeut merg...cu psihiatrul am lasat-o mai moale. Am facut toate analizele posibile...doar la capatana efectiv nu m-am cautat (poate in RMN ar ajuta happy)
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
15-11-2017, 01:40 PM
Eu am glumit cu psihoterapia. E normal sa intri in depresie cu atatea probleme de sanatate. Nu ai nimic la cap.
Cate luni au trecut de când ți-am spus sa mărești doza de vit D? Îți trebuie 10000 ui/zi timp de 6 săptămâni apoi scazi la 5000 și testezi după 4-6 luni. Altfel nu vei ajunge niciodata la un nivel optim. Adaugă K2 și magneziu. Cu ajutorul magneziului va creste mai repede. Nu e atât de greu sa corectezi niste deficiențe cu suplimente de calitate. Problema de malabsorbție nu se rezolvă ușor, vor trece luni de zile...
Poti incepe si suplimentarea cu ac folic si b12 sub forma de metilfolat si metilcobalamina sublinguale (sa nu le mesteci!) luate impreuna cu B complex. Incepe la o saptamana distanta una de alta, in caz de vreo reactie adversa. B12 poti incepe cu o doza mai mare 5000 mcg la zi pentru 2 luni apoi reduci la 1000.
Mananca ficat saptamanal si legume de culoare verde inchis
15-11-2017, 05:27 PM
Multumesc Elena, o sa merg pe aceste suplimente.
Desi e o oarecare legatura cu subiectul acestui thread, voi continua alte postari pe cel pe care l-am deschis eu: "sistemul digestive la pamant" happy
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)