Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neurodermita?
26-08-2017, 12:04 PM
Neurodermita?
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema:cam de doua luni in timp ce ma aflu la servici si coincidenta sau nu in zile tensionate imi apar zone rosii pe maini care-mi produc senzatiii crunte de mancarime.petele apar si dispar si se muta chiar si pe ceafa,pe laba piciorului etc.O alta senzatie ar fi cea a firului de par care se plimba pe maini plus de asta ca palmele sunt foarte rosii si ma mananca foarte tare....Am facut analize:hemoleucograma cu formula leucocitara,DAO,examen coproparazitologic etcToate sunt bune.Singurele banuieli sunt stresul sau aerul conditionat de la servici.
Cum as putea concluziona intre cele 2?In cazul unei neurodermite aceasta se poate trata complet?Daca ar fi aerul conditionat ce analize as mai putea sa fac?

Multumesc
Andreea
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
26-08-2017, 04:34 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-08-2017 04:37 PM de SoulHealer.)
RE: Neurodermita?
Ar mai trebui facute (daca nu s-au facut) transaminazele, bilirubina, fosfataza alcalina, GGT, ionograma, precum si o ecografie abdominala pentru a vedea cum se prezinta caile hepatobiliare. Intr-adevar, simptomele par a fi de neurodermita, dar trebuie investigat si sistemul hepatobiliar. O avitaminoza sau dezechilibru ionic, ar trebui si ele luate in considerare.

P.S. Daca toate sunt ok, trebuie avuta in vedere o posibila anxietate, efectele stresului prelungit, o tulburare de somn.
26-08-2017, 05:15 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-08-2017 05:16 PM de ANDREEA Medeea.)
(26-08-2017 04:34 PM)SoulHealer a scris:  Ar mai trebui facute (daca nu s-au facut) transaminazele, bilirubina, fosfataza alcalina, GGT, ionograma, precum si o ecografie abdominala pentru a vedea cum se prezinta caile hepatobiliare. Intr-adevar, simptomele par a fi de neurodermita, dar trebuie investigat si sistemul hepatobiliar. O avitaminoza sau dezechilibru ionic, ar trebui si ele luate in considerare.

P.S. Daca toate sunt ok, trebuie avuta in vedere o posibila anxietate, efectele stresului prelungit, o tulburare de somn.

Va mulumesc foarte mult!
Hepatobiliar m-am investigat si idoar colesterolul mi-a iesit marit...Nu am facut ionograma ....si nu am investigat lipsa vitaminelor...o voi face....Daca toate sunt ok si este o neurodermita cine trateaza aceasta boala alergolog,dermatolog,neurolog?
Cert este ca daca iau Tamalis sau xyzal manacarimile inceteaza....Nu as vrea sa devin dependenta...
26-08-2017, 07:38 PM
Un prim drum ar fi la alergolog pentru niste teste epicutanate, pentru a depista sau elimina posibile cauze ce induc dermatite de contact sau alergeni cunoscuti. Neurodermitele, nu au o cauza clara si tratamentul lor impune dieta, depistarea unor intolerante alimentare, alergeni, stres si anxietate, deci un spectru larg de posibile cauze. Medicul va stabili in functie de rezultaul investigatiilor ce tratament e necesar, corticoizi si/sau creme antipruriginoase pe baza de corticoizi.
19-09-2017, 09:58 PM
Aveti vreo informatie despre clinica World care face investigatii detaliate pe alergologie?Cunoasteti cumva laboratoare din Europa care fac anumite tipuri de analize detaliate pe alergologie?
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)