Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mi se inmoaie picioarele si pic in jos pana la genunchi la fiecare cativa pasi
29-06-2013, 07:04 PM
Mi se inmoaie picioarele si pic in jos pana la genunchi la fiecare cativa pasi
Buna ziua,

Orice sfat e binevenit..
Ma numesc Laurentiu si am 33 de ani.
De 3 luni de zile am urmatoarea problema care s-a accentuat *progresiv* si ma preocupa in mod deosebit.
Am momente, cand merg sau cand stau pe loc, in care nu ma mai sustin muschii picioarelor si pic in jos pana la nivelul genunchilor - tip genoflexiune -
dupa care ma ridic si imi reiau pozitia verticala normala. Cel mai des se intampla si de 10 ori pe minut; cel mai rar, cam la cateva minute.
Nu prea mai conteaza ora din zi si nu ma doare nimic. In urma cu cateva zile am picat de cateva ori pana pe vine. Problema este sa ma mentin in pozitie verticala,
nu sa ma ridic dupa ce am picat.
Acum 3 luni am facut analize de sange si ionografie, rezultat OK (doar colesterolul 240). Deasemenea, analiza vitamina D normala.
Acum 2 luni mi-am facut EMG la picioare (dr. Tudor Dimitrie Lupescu, m. primar) si mi-a iesit OK,
dar mi-au fost verificati doar doi muschi (verificare cu ac): Tibialis Anterior drept si Vastus Lateralis stang.
In restul examenului EMG mi-au fost verificati nervii periferici (cu ventuze). Nu cumva trebuiau verificati si alti muschi ?
Ulterior l-am intrebat si dl. doctor a zis ca daca era problema la ceilalti muschi atunci era si macar la unul din cei verificati de dansul.
Am facut control neurologic la mai multi dr. si RMN (toata coloana), rezultat OK.
Psihiatrul (dr. Tudorache Bogdana, medic primar, Obregia) zice ca nu e pe fond psihic.
Care o fi cauza? Nu am diagnostic/tratament si problema avanseaza.

Alte observatii
Ca urmare a unei tulburari afective, incepand din primavara anului trecut am urmat un tratament cu Depakine si Rispolept,
la inceput doze de 500 mg Depakine si 4ml Rispolept pe zi. Dozele au fost diminuate treptat, timp de 1 an, pana la eliminare,
ca urmare a imbunatatirii starii psihice generale.
Am considerat ca ar fi fost posibil ca aceste medicamente sa-mi fi cauzat problema cu picioarele, dar problema a persistat si dupa ce le-am eliminat.

Cum a aparut problema cu picioarele...
De peste un an de zile am niste stari de moleseala generala care vin si pleaca, in ultimul timp de cateva ori pe zi.
Acum 3 luni am fost la medicul de familie care mi-a prescris injectii cu vitaminele B1, B6, B12, C si ... fosfobion (care nu se mai fabrica dar medicul nu stia).
Psihiatrul a fost de acord.
Vitamina C am gasit doar tip intravenos, care mi-a fost injectata intramuscular (am cerut parerea medicului), combinata cu celelalte vitamine.
Medicul mi-a zis sa fac 5 zile injectii (clasice, in fese) si apoi daca ma ajuta, inca 5.
Dupa 3 zile de injectii mi-a aparut problema cu picioarele. Am mai facut 2 zile injectiile iar apoi am intrerupt, pentru ca nu m-au ajutat cu nimic.

Am observat ca nu apar probleme suplimentare la picioare cand urc sau cobor un deal fata de mersul pe un camp plat.
Pana sa se accentueze aceasta problema faceam plimbari zilnice de cca 1 km iar duminica jucam volei 2 ore in parc.
In ultimul an, daca era sa alerg, chiar incet, dupa maxim 70 de metri ma opream - ne mai avand putere suficienta in picioare si continuam doar sa merg
(desi de ex. in liceu am dat bacalaureatul la sport si m-am descurcat de minune la proba de rezistenta).
Deasemenea, in ultimii ani am observat o scadere semnificativa a rezistentei mele la efort fizic si intelectual.
Mentionez ca am greutate normala pt inaltimea mea.

Am pastrat toate hartiile cu analize si consultatii.

Multe multumiri,
Astept sfaturi...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
29-06-2013, 08:20 PM
RE: Mi se inmoaie picioarele si pic in jos pana la genunchi la fiecare cativa pasi
Slabiciunea musculara este de regula rezultatul unor tulburari metabolice, musculare sau neurologice. Cele metabolice par putin probabile (hipertiroidism, hiperparatiroidie, boala Addison, hipokaliemie, hiponatriemie).
Printre cele neurologice ar trebui mai degraba cautata cauza, un sindrom Guillain-Barre, scleroza multipla, AVC, o compresie a uni nerv datorata unei probleme la coloana (asta mi se pare mie cel mai probabil).
Sa reamintim si cauzele de natura musculara, scleroza laterala amiotrofica, dermatomiozita, distrofie. Nu e exclus sa fie si o problema musculara avand in vedere ca spui ca la urcarea sau coborarea unui deal nu ai aceste probleme, ceea ce ar pleda pentru probleme la o anumita grupa de muschi.
Imi pare rau ca te confrunti cu astfel de probleme si iti doresc succes in gasirea cauzei, chiar daca va trebui sa dai dovada de tenacitate si rabdare pentru asta. Eu sunt convins ca o vei descoperi si asteptam sa ne-o spui si noua.
Multa sanatate.
 Mulţumiri acordate de: laurentiu.cn
29-06-2013, 09:19 PM
RE: Mi se inmoaie picioarele si pic in jos pana la genunchi la fiecare cativa pasi
Buna seara,Laurentiu !!
Am o intrebare...punctie lombara ti-au facut? Ai stat internat la neurologie?
 Mulţumiri acordate de: laurentiu.cn
30-06-2013, 03:55 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-06-2013 04:19 PM de laurentiu.cn.)
Buna ziua!
Va multumesc mult pt ca va intereseaza.

Nu am fost internat la neurologie si nici punctie lombara nu am facut,
desi am trecut pe la cativa neurologi care m-au consultat + dr. care mi-a facut EMG. Desi au vazut cu ochii lor in ce consta problema, din consultarile/verificarile lor nu a reiesit un tipar de boala cunoscut neurologic si examenul RMN nu a aratat la coloana vreo problema de luat in sema.
Dr. care mi-a facut EMG mi-a testat 2 muschi (m-a pus sa imping piciorul si mi-a inregistrat activitatea cu sonda tip "ac" infipt in muschi) si nervii periferici (prin stimulare electrica cu inregistrarea reactiei) in pozitia stand culcat sau stand in sezut, pozitii in care eu nu am probleme. Problema mea se manifesta cand merg sau cand stau in picioare, atunci am acele momente (scurte dar decisive si uneori f. dese pe unitatea de timp) in care imi pierd puterea in picioare.
Cand urc sau cobor un deal nu am prb. in plus fata de mersul pe un loc drept.
Deasemenea cand merg "pe calcaie" sau "pe varfuri", fara sa indoi genunchii, nu am aceste prb.
30-06-2013, 04:45 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-07-2013 07:19 PM de SoulHealer.)
Va trebui sa repeti EMG-ul la o alta clinica, cu alt medic caruia sa ii explici clar tot ceea ce ne-ai spus noua. Ar fi bine daca ai face testul pe o banda de alergare cum sunt cele din salile de fitnes. Simultan ar trebui prelevata o proba de sange din care sa se faca o noua ionograma, glicemia si metanefrinele plasmatice.
02-07-2013, 05:23 PM
Ms pt idee, am intrebat la cateva clinici si mi-au spus ca EMG nu fac decat stand culcat sau in sezut.
03-03-2020, 12:40 PM
Salut,
Observ ca au trecut 7 ani de la acest post.
Ai rezolvat problema? Ai descoperit de la ce aveai aceste stari? Merci
07-05-2020, 02:49 PM
(03-03-2020 12:40 PM)FlorinC a scris:  Salut,
Observ ca au trecut 7 ani de la acest post.
Ai rezolvat problema? Ai descoperit de la ce aveai aceste stari? Merci

Va salut, mi-am revenit partial dupa ce am schimbat rispoleptul cu olanzapina.
23-12-2020, 12:42 PM
Buna ziua,
Cu o problema similara se confrunta si sora mea, insa ea este autista si asociaza si crize epileptice, dar nu poate exprima in cuvinte ceea ce ati scris dumneavoastra. Insa simptomele par similare. Imi puteti spune pasii pe care i-ati urmat pana ati ajuns la un rezultat favorabil?
Ea este pe tratament cu acid valproic, fenobarbital si cabamazepina.
Va multumesc anticipat!
23-12-2020, 02:20 PM
(23-12-2020 12:42 PM)Corina24 a scris:  Buna ziua,
Cu o problema similara se confrunta si sora mea, insa ea este autista si asociaza si crize epileptice, dar nu poate exprima in cuvinte ceea ce ati scris dumneavoastra. Insa simptomele par similare. Imi puteti spune pasii pe care i-ati urmat pana ati ajuns la un rezultat favorabil?
Ea este pe tratament cu acid valproic, fenobarbital si cabamazepina.
Va multumesc anticipat!

Buna, tot ce am facut a fost sa renunt la rispolept. In continuare iau olanzapina, depakine si venlafaxina. Nu am scapat de problema decat partial. Doamne ajuta
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)