Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mi-am nascut bebelusul mort la 14 Sapt de sarcina :(
17-12-2019, 02:17 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-12-2019 02:22 AM de Yoanna85.)
Mi-am nascut bebelusul mort la 14 Sapt de sarcina :(
Dupa cum am precizat eram in sapt a 14-a de sarcina cand bebelusul meu a fost diagnosticat cu down. Au fost momente si vor ramane mereu marcate in sufletul meu. Am decis impreuna cu medicul meu intrerupere de sarcina . Tin sa mentionez cele intamplate in ultimile zile ... eu am crezut ca imi va face anestezie generala si gata ma trezesc apoi fara bebe si plec acasa . Avand in vedere ca nu locuiesc in Romania aici procedurile sunt altfel. Mi sa dat un medicament pt oprirea evolutiei a bebelusului a trebuit sa stau 2 zile asa acasa , bineinteles plans incontinuu stiind ca bebe meu se opreste din evolutie apoi am fost internata in spital provocandu-mi ei o nastere . Gen toate etapele nasterii, de la dilatare dureri de 5 ore , ca imi venea sa ma arunc dupa geam ... intr un final mi sa rupt apa .... am mai stat 2 ore dupa . Au venit m au controlat si mi-au spus sa imping de doua ori si a iesit bebe mort sad i au taiat cordonu ombilical apoi a scos placenta ! Dupa o ora a venit medicul si mi a spus ca tre sa ma adoarma sa imi faca operatie ca mi a ramas 3 cm din placenta inauntru si nu o poate indeparta. A doua zi a urmat si practica (curatare) evident sub anestezie generala. Trecand prin toate astea un personal medical a venit sa ma intrebe ce vreau sa fac cu bebe sa il ingrop, sa il incinereze sau sa il arunce peste cealalta gramada de bebelusi sad Doamne am simtit ca inebunesc sad bineinteles am ales varianta imormantarii iar azi familia mi-a dus bebelusul la groapa. Nu stiu daca prin ce am trecut eu a mai trecut cineva , dar sunt jos la pamant psihic , si fizic incep sa imi revin dar despre asemenea proceduri eu nu am auzit niciodata
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
17-12-2019, 10:36 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-12-2019 10:36 AM de SoulHealer.)
RE: Mi-am nascut bebelusul mort la 14 Sapt de sarcina :(
Ne pare rau ca a trebuit sa treci printr-o experienta atat de traumatizanta! Nu pot sa fac aprecieri asupra procedurilor pe care le-ai descris, dar trebuie sa recunosc ca par ciudate. Probabil ca sarcina ceva mai avansata nu a permis avortul direct, nu vad alta explicatie.
Sper ca vei fi tare si vei reusi sa depasesti acest eveniment traumatizant sufleteste si fizic.
17-12-2019, 02:37 PM
Cred că și la noi sunt sau ar trebui sa fie aceleași proceduri. Mai întâi se încearcă avortul spontan (după cel medicamentos), asemănător unei nașteri naturale. Cu cât medicul intervine mai puțin cu atât daunele sunt mai mici, in sensul că poți rămâne însărcinată din nou într-un timp mai scurt. În plus prin chiuretaj se poate produce cicatrizarea uterului care poate duce la infertilitate. Dacă rămân resturi de țesuturi, cum s-a întâmplat la tine, trebuie făcut chiuretaj sau aspirație. În acest caz va trebui să aștepți 3-6 luni până să rămâi însărcinată din nou.
Să nu crezi că în România ți-ar fi fost mai ușor ba din contră...
18-12-2019, 12:35 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-12-2019 12:54 AM de Yoanna85.)
Nu stiu exact cum a procedat doar ca mi-a spus ca tre sa ma adoarma sad oricum am Ramas cu sechele sad mie frica sa merg la baie sa nu mi se intample ceva sau sa ma apuce durerile sad am ramas traumatizata cred eu pt ca imi este ft greu sad

Si vreau sa mentionez ca ma simt ft obosita nu stiu cat de normal este dar sunt extenuata
18-12-2019, 01:04 AM
E normal sa fii obosita. Mananca sanatos, bea apa suficienta si odihneste-te. Te-ar ajuta si niste suplimente cu magneziu si b-uri
06-01-2020, 01:00 PM
Buna ziua!
Mai am asa o mica problema , dupa ce am trecut de operatia de indepartarea placentei, am avut sangerari ft usoare pot spune chiar 2-3 picuri pe zi in altele zile da in alte zile nu. Am fost la control la 3 sapt mi au facit o procedura cu injectarea unui lichid pt a vedea daca a mai ramas resturi . Mi a spus ca tot e ok dar sa iau o sapt de antibiotic sa previn orice fel de infectie. Acum simt ca am niste dureri ca la menstruatie si o scurgere spre sangeriu ft lichida inca subt sub tratament . Ce poate fi ?? E normal
06-01-2020, 03:50 PM
Probabil ca elimini acel lichid si iti vine menstruatia
12-01-2020, 12:44 PM
Buna ziua! De pe data de 8 mi a venit menstruatia , tin sa cred ca e menstruatia . Fara cheaguri de sange etc . Dar nu se diminueaza deloc. Abundenta nu este folosesc 3 absorbante pe zi . Inainte de sarcina ma tinea menstruatia maxim 4 zile. La recomandarea medicului mi sa dat o luna de anticonceptionale pe care le iau deja de cand mi a inceput prima menstra. Ce sa fac? E normal sa fie asa sau sa apelez din nou la
Medic. Pe mine mai tare ma sperie ca este a 5-a zi de menstruatie identica ca si cu prima ( nu vad sa se diminueze scurgerea )
12-01-2020, 07:33 PM
E normal sa apara mici modificari dupa o sarcina. Eu zic sa nu te mai gandesti la toate astea ca si cum ar fi ceva grav...
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)