Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Medic de familie
02-08-2011, 09:21 PM
Medic de familie
Salut. Este cineva de pe acest forum medic de familie? As avea si eu o intrebare si numai un medic de familie cred ca imi poate raspunde.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-08-2011, 08:50 AM
RE: Medic de familie
Ma gandesc sa pui totusi intrebarea, poate, cine stie, chiar si dintre ceilalti medici, chiar daca nu sunt de familie, ti-ar putea raspunde cineva

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
13-10-2011, 06:36 PM
Buna.
Este cineva pe acest forum medic radiolog? Am si eu o radiografie de bazin si nu are cine sa mi-o citeasca la noi la spital rolling on the floorrolling on the floor Medicul radiolog de la noi este in concediu de odihna din iulie happy Si imi trebuie neaparat. Si pentru asta trebuie sa merg la Bucuresti.
10-02-2012, 11:50 PM
Buna ,
Ce ma sfatuiti cu privire la vaccinul antigripal? pentru cei care l-au facut, a avut vreun efect pozitiv sau negativ?
Mersi
11-02-2012, 09:46 AM
Parerile sunt impartite. Cred ca sunt anumite categorii care ar trebui sa faca obligatoriu acest vaccin si ma refer la copii (care nu au sistemul imunitar complet dezvoltat) si la batrani care se stie, au destul de multe afectiuni cronice si sistemul imunitar slabit. Pentru persoanele tinere si adultii care nu au avut in antecedente episoade gripale care au trecut foarte greu sau au generat complicatii, nu cred ca e necesar. Organismul stie sa lupte singur si chiar trebuie sa faca asta pentru a intari sistemul imunitar. Sunt destule cazuri in care vaccinul a generat episoade gripale de mai mica intensitate, sau nu a continut tulpina virala care s-a raspandit la un moment dat! Discuta totusi cu medicul tau si vezi ce-ti recomanda. happy
Sanatate!
11-02-2012, 12:29 PM
Mai poti afla informatii suplimentare de pe topicul Boli infectioase-vaccinarea antigripala.

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
11-02-2012, 01:14 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-02-2012 01:15 PM de alinus.)
(11-02-2012 09:46 AM)SoulHealer a scris:  Parerile sunt impartite. Cred ca sunt anumite categorii care ar trebui sa faca obligatoriu acest vaccin si ma refer la copii (care nu au sistemul imunitar complet dezvoltat) si la batrani care se stie, au destul de multe afectiuni cronice si sistemul imunitar slabit. Pentru persoanele tinere si adultii care nu au avut in antecedente episoade gripale care au trecut foarte greu sau au generat complicatii, nu cred ca e necesar. Organismul stie sa lupte singur si chiar trebuie sa faca asta pentru a intari sistemul imunitar. Sunt destule cazuri in care vaccinul a generat episoade gripale de mai mica intensitate, sau nu a continut tulpina virala care s-a raspandit la un moment dat! Discuta totusi cu medicul tau si vezi ce-ti recomanda. happy
Sanatate!

Mersi mult pentru raspuns! Vroiam sa vad si alte pareri.
20-04-2017, 06:58 PM
Soacrei mele i s-a prescris un tratament pentru varice de către medicul cardiolog, programare pe care a asteptat-o o luna de zile. A luat o luna acest tratament dar după ce a primit a doua rețetă de la medicul de familie nu a mai găsit nicaieri medicamentul respectiv. Problema e că pe aceeași rețetă era și medicamentul antihipertensiv și a trebuit sa-l ia doar pe acesta. Medicul de familie spune că nu poate să-i dea altă rețetă cu alt medicament care conține aceeasi substanță activă fara scrisoare medicala de la cardiolog. Mi se pare cam ciudat... chiar așa e regulamentul sau ne duce de nas?
20-04-2017, 08:16 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-04-2017 08:18 PM de SoulHealer.)
Nu, acum se pot lua medicamentele disponibile si farmacistii au posibilitatea sa emita o noua reteta doar pentru medicamentele care nu au fost disponibile, pentru a putea fi achizitionate de la alte farmacii. Cine spune ca nu se poate, minte!

P.S. Evident, trebuie sa ai calitatea de asigurat si card de sanatate.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)