Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mancarime in zona intima
14-01-2020, 02:05 AM
Mancarime in zona intima
Salutare tuturor, acum o saptamana m-am fortat in timpul scaunului deoarece trebuia sa ajung undeva si ma grabeam. M-am sters cu o hartie un pic aspra (am folosit mereu acelasi tip) de mai multe ori (peste 10) pentru a fii sigur ca am curatat bine locul. Am avut toata ziua mancarimi si m-am scarpinat, cand am ajuns seara acasa am observat ca langa anus este un fel de galma moale la atingere, iesita din rect. De atunci si pana acum ma mananca si ustura usor in zona aceea, nu este insuportabil dar e incomfortabil. Am citit pe net ca ar putea fi vorba despre hemoroizi sau cancer colorectal. Am 20 ani, ma gandesc ca sunt cam tanar pentru astfel de afectiuni. Nu am sange in scaun sau simptome abdominale, doar acele mancarimi si usturimi. Noaptea dorm lejer, nu ma mananca in somn sau cand ma trezesc, dar incepe si se inteteste pe parcursul zili, dar nu mereu, uneori chiar nu simt aceste usturimi si mancarimi. Am si eu 2 intrebari
1. Pentru linistea mea, credeti ca ar putea fi vorba de boala incurabila mentionata mai sus sau despre hemoroizi (mama sufera de hemoroizi daca asta are vreo relevanta) ?
2. Imi puteti recomanda un unguent pentru vindecarea acestor mancarimi si usturimi?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-01-2020, 10:09 AM
RE: Mancarime in zona intima
Cu siguranta e vorba de hemoroizi. Ca sa scapi de ei trebuie sa tii un pic de regim alimentar, evitand o perioada alimentele care te constipa (cafea, ciocolata, condimente, alcool) crescand aportul alimentelor ce contin fibre. In al doilea rand, tine o igiena stricta in zona anala folosind hartie igienica soft, spalandu-te local cu apa calduta si un sapun emolient. Poti folosi supozitoare cu cicatridina cateva zile, sau unguent cu aceeasi substanta activa. Daca nu trec in cateva zile, mergi la un proctolog pentru consultatie si alte recomandari privind tratamentul.
14-01-2020, 10:13 AM
RE: Mancarime in zona intima
Am inteles, multumesc mult pentru raspuns.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)