Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
M-am inecat cu mancare
20-04-2015, 01:13 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-04-2015 01:31 AM de Nikole.)
M-am inecat cu mancare
Am trecut printr-o experienta groaznica. Am vrut sa mananc un cornulet din cel acoperit cu zahar pudra, deci uscat..Am luat ff putin din el. Prima data am simtit ca nu pot inghiti bine, apoi cred ca am fortat si mi s-a dus cred ca pe trahee, habar nu am ce s-a intamplat, stiu doar ca am inceput sa tusesc din ce in ce mai tare, apoi nu mai puteam respira. Am incercat sa inghit usor, ca sa imi revin..Dar trageam aer si nu mai puteam respira. Am intrat in panica. Atunci cand voiam sa inspir, se auzea doar un zgomot ciudat, dar ce se oprea in gat, nu stiu cum sa descriu senzatia. Asta a durat cateva secunde bune. Am incercat sa ma linistesc, sa spun ca o sa.mi revin. Tot asa, se auzea zgomotul acela infernal si sacadat cand respiram. Incet, incet am inceput sa simt cum vine aerul pe gat apoi sa tusesc. Apoi am simtit ameteala si extrasistole. Nu mai stiu daca de la lipsa de aer sau panica.
N-am patit asa ceva in viata mea...
Sa ma fi inecat cu mancare si a trecut pe trahee? Asa se manifesta si se aude asa ingrozitor?sad Se poate muri din asa ceva? Firimiturile acelea ajung in plamani?
Am ramas marcata de ce mi s-a intamplat. sad
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
20-04-2015, 06:58 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-07-2016 08:59 AM de SoulHealer.)
RE: M-am inecat cu mancare
Da, este destul de periculos cand bolul alimentar obtureaza caile respiratorii. In aceste situatii trebuie sa se aplice manevra Heimlich. Citeste asta:
http://medlive.hotnews.ro/vitmatina-cum-...ncare.html
Asrfel de accidente se intampla fie cand mancam mancare foarte uscata care nu a fost bine mestecata si se fragmenteaza la inghitire, cand bolul alimentar este prea mare sau cand sunt probleme de deglutitie dintr-o cauza sau alta (o problema tiroidiana de exemplu).
Cu siguranta, panica ti-a indus extrasistolele, dar este greu in acele clipe sa-ti pastrezi sangele rece, cand sinti ca te sufoci! Atentie, asadar!
 Mulţumiri acordate de: Nikole
24-07-2016, 09:06 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-07-2016 08:58 AM de SoulHealer.)
Buna acum esti bine frimitrile tale au ajuns in plamani ?
28-11-2018, 05:58 PM
Este o tehnica prin care se poate face manevra si singur, cu ajutorul unui scaun. Nu-l la fel de eficient, dar e mai bine decat nimic.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)