Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lutinus 100 mg in primul trimestru de sarcina
04-02-2020, 03:21 PM
Lutinus 100 mg in primul trimestru de sarcina
Buna ziua! Dupa 2 ani si jumatate de incercari a iesit soarele si pe strada mea: am ramas insarcinata. Datorita durerilor pelvine am hotarat sa merg la un consult ginecologic sa ma asigur ca totul este in regula. La momentul consulatiei aveam 4 saptamani de sarcina si bebe este pozitionat unde trebuie, dar un pic mai jos in cavitatea uterina s-a mai vazut ceva despre care medicul nu a stiut sa-mi spuna exact ce este. Sa fie tot un bebe sau un folicul. Cert este ca e de exact aceeasi dimensiune ca si celalalt. A mai trecut cineva prin experiente similare? Ar fi o mare bucurie sa fie gemeni, dar daca ar fi folicul nu stiu ce riscuri ar reprezenta pt sarcina.
Si legat de durerile pelvine: medicul mi-a prescris Lutinus 100 mg comprimate vaginale spunand ca durerile pot fi de la cantitatea scazuta de progesteron. Acum dupa doar doua administrari durerile au disparut aproape complet dar au aparut niste scurgeri vaginale apoase. Sunt normale?
Inainte stiam de la ce sunt durerile dar acum ca au disparut, am scurgerile respective si ma mai dor sanii doar foarte putin nu ma mai simt la fel de,, insarcinata" ca inainte si parca imi fac griji. Urmeaza sa merg din nou la medic intr-o saptamana jumatate dar parca nu am liniste.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-02-2020, 11:33 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-02-2020 11:42 PM de andremi.)
RE: Lutinus 100 mg in primul trimestru de sarcina
Prima ecografie ar trebui făcută pe la 6 săptămâni de sarcina (numărând de la ultima menstruatie) pt a evita astfel de griji.
Durerile sunt normale la începutul sarcinii, scurgerile pot fi un efect advers al progesteronului exogen în privința căruia părerile sunt împărțite.
Ai făcut si analize de sânge?

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
05-02-2020, 12:59 AM
(04-02-2020 11:33 PM)andremi a scris:  Prima ecografie ar trebui făcută pe la 6 săptămâni de sarcina (numărând de la ultima menstruatie) pt a evita astfel de griji.
Durerile sunt normale la începutul sarcinii, scurgerile pot fi un efect advers al progesteronului exogen în privința căruia părerile sunt împărțite.
Ai făcut si analize de sânge?

Cand am fost la control aveam 4 saptamani de sarcina si medicul a zis sa ma reintorc la 6 saptamani fara sa-mi dea sa fac vreun fel de analize.
In privinta progesteronului exogen, imi puteti da mai multe informatii, va rog? Nu am gasit mare lucru online. Eram in dubii daca sa le iau sau nu, dar fiindca medicul mi-a zis ca e posibil sa fie sarcina gemelara si unul dintre embrioni e la risc am hotarat sa le iau.
05-02-2020, 11:24 AM
E bine sa faci ce spune medicul. Dacă ginecologul a uitat de analizele de trimestrul 1, mergi la medicul de familie pt trimitere. Pe lângă analizele uzuale trebuie făcute cele obligatorii în sarcina pt hiv, sifilis, hepatita b și c, rh, tsh, ft4, profil torch (ultima se plătește!).
Ai grija la alimentație, gătește bine carnea, spala bine fructele și legumele, evita contactul cu animalele și odihnește-te!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)