Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lovitura in piept barbat
24-07-2021, 04:05 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-07-2021 04:18 AM de Andrei_V8.)
Lovitura in piept barbat
Buna dimineata.
Am alunecat in bucatarie pe gresia umeda si in cadere mi-am zgariat sanul intr-un colt de la usa unui dulap.. (nu am luat lovitura directa, ci m-am lipit de acel colt al usii care era destul de ascutit si m-a taiat). M-am si lovit si s-a umflat putin intr-o parte, doar intr-un punct si doare usor cand apas, plus s-a si umflat. Am o zgarietura superficiala care trece inclusiv pe san, adica pe aceea zona unde vine mameleonul, nu este pe mijloc ci intr-o parte. M-a durut foarte tare zgarietura insa am dat cu spirt, apa rece si dupa aceea crema de galbenele.
Intrebarea mea este, exista vreun risc tinand cont unde e zgarietura si lovitura sau pur si simplu se va vindeca ca orice zgarietura normala care apare in orice loc al corpului? Sunt usor panicat stiind ca sunt multiple riscuri la o astfel de lovitura, insa eu sunt barbat totusi, nu femeie. In prezent mai ma doare putin doar ca orice zgarietura pe care am mai avut-o. big grin Va multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
24-07-2021, 08:47 PM
RE: Lovitura in piept barbat
Stai linistit, nu cred ca va fi vreo problema. Trebuiau aplicate comprese reci si rana dezinfectata si pansata. Si cam atat. Dupa ce se inchide rana un unguent cu alifie de galbenele sau o crema Cicaplast aplicate usor.
26-07-2021, 02:27 AM
Mersi mult.
Acum s-a umflat ceva mai tare si ma doare cam rau la atingere. In genul oricarei lovituri mai puternice in muschi.. Deci e cazul de panica sau trece de la sine?
26-07-2021, 08:58 AM
E o zona sensibila. In od noral ar trebui folosite comprese reci cu gheata 9nu se aplica direct pe piele!), cam 15-20 minute, pauza 15 minute si reluata racirea dar nu mai mult de 3 ore si luat in antiinflamator(ibuprofen de ex.). Odihna, cat mai multa! Daca nu trece durerea in 2-3 zile mergi la medic pentru consult si sfaturi in cunostinta de cauza.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)