Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 5 voturi - 4.2 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lipsa de aer , inima
15-02-2010, 02:09 AM
Lipsa de aer , inima
Senzatia de lipsa de aer, aceea de a nu putea trage aer in piept indeajuns urmata de o ameteala, slabiciune si parca o constrictie la nivelul pieptului...toate acestea pot avea legatura cu inima(tpsv, extrasistole, etc...)? De doua zile simt ca nu respir bine, ma sperii si binenteles simt ca pulsul imi creste rapid, din cauza faptului ca nici nu stiu ce sa iau in acele momente ;doar incerc sa-mi impun, sa gandesc ca nu am nimic....
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
15-02-2010, 11:21 AM
RE: Lipsa de aer , inima
Te rog spune-mi cateva lucruri:
- atnci cand simti ca nu poti sa respiri ai si un nod in gat, simti ca inghiti mai greu, te apasa ceva pe gat?
- pulsul in acele momente creste brusc sau creste gradat, treptat (chiar daca rapid)?
- ai ide cam la cat ajunge pulsul?
- cat de des se intampla?

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
15-02-2010, 07:27 PM
Si eu simt de o vreme, mai ales dimineata ce simte nicolero. Da, nod in gat, inghit mai greu. Am incercat sa ma intind si senzatia a disparut. Pulsul la mine creste gradual. Astept cu nerabdare raspunsul lui nicolero la intrebarea lui armmdt.
Sanatate
16-02-2010, 12:47 AM
Armmdt, nod in gat nu am...(mai am asa ceva, dar nu in perioada asta cand nu am putut respira).Pulsul imi creste cred ca in timp, eu ajung si f usor, dintr-o mica sperietura la 140....deci mi-e si greu sa mai delimitez. Dar toate tpsv-urile mele au debutat cu extrasistole(acele zbateri, zvacniri in piept), deci inclin sa cred ca nu imi creste pulsul brusc...Ce mai simt e o presiune in cap, insotita de ameteala...(dar nu ca se roteste totul cu mine , e ca un dezechilibru, instabilitate)
Da Roby, cand ma misc parca se mai diminueaza si ciudat cel mai des mie imi apare senzatia de lipsa de aer seara si cand stau pe scaun, parca ar apasa ceva pe piept, stomac....nu pot inspira indeajuns (dupa care urmeaza ameteala, puls , val de caldura, etc....)...Ufff, ce stari ciudate si urate sad.
Armmdt, spune-mi te rog ca sunt efecte neurovegetative, : ))(dar de ce pana acum nu am mai avut?) ( prefer decat sa fie efectul unor probleme ale inimii....).
16-02-2010, 01:36 AM
Nico, teoretic sistemul nervos vegetativ ar putea determina astfel de senzatii (ca si in cazul lui Roby). Mai ales ca amandoi spuneti ca daca va miscati sau daca va intindeti etc. situatia se modifica. Pentru ca sa te simti asa din cauza inimii ar trebui sa ai o tahicardie cu o frecventa foarte ridicata, ceea ce eu cred ca v-ati da seama. Deci asa, teoretic vorbind, eu zic ca nu ar fi de la inima. Dar doar prin mesaje e cam greu sa spun ceva concret.
Eventual, daca aceste manifestari sunt zilnice, ar fi indicat sa faci o inregistrare holter de 24 de ore. Si atunci am sti cu siguranta daca simptomele sunt legate de inima sau nu.
Daca nod in gat nu ai si nici nu simti inima batand rapid sa nu fie ceva neurologic. Eu zic ca ar fi bine sa consulti si un neurolog. Si fa si o inregistrare holter cum am zis.
Maine o sa mai discut si cu niste doctori cardiologi, sa vedem ei ce parere au.

16-02-2010, 02:21 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-02-2010 02:36 AM de nicolero.)
Armmdt, neurologic spui de lipsa de aer, sau de ameteala ? Poate fi cauza spondiloza cervicala? (stiu ca ea poate da ameteli, dar nu stiu daca si lipsa de aer..). De fapt, intrebarea corecta ar fi : care sunt cauzele clare ce pot da lipsa de aer si care doar senzatia..?
Si inca ceva, citeam pe net: celor ce spun ca au nod in gat, li se raspunde ca ar avea cadere de calciu. Nodul acesta poate fi sau este vreun simptom al problemelor la inima?
(iar te-am *ametit*(din fericire la figurathappy) ) cu intrebarile mele).
Sanatate !
Si inca ceva happy)
Pentru Lika : Pe ingeri nu-i putem vedeahappy. Dar ingerii sunt mereu prezenti si ne ajuta sa trecem peste toate problemele, ne sustin in momentele grele, ne indruma neintervenind niciodata peste vointa noastra, salveaza suflete, inimi ...
Lika, pentru mine cel putin si cred ca pentru multi de pe acest forum( si nu numai) armmdt este*ingerul nostru pazitor*.
(pentru a te convinge citeste numai postarile mele, de n-spe mii de ori m-am adresat lui cu intrebari uneori de disperare...si tot de n-spe mii de ori armmdt mi-a raspuns ,redandu-mi speranta zilei de maine).

(voi posta si la *ablatie* sa fiu 100% sigura ca vei citi)
16-02-2010, 10:09 AM
Nico, e foarte greu sa puna cineva un diagnostic doar pe baza unor simptome, mai ales cand acele simptome pot fi intalnite din diverse cauze. Dar, sa vedem :-)
Ma gandeam sa faci si un control neurologic din cauza acelor senzatii de presiune in cap insotita de ameteala. De aceea m-ar referit la el.
Lipsa de calciu se manifesta, in general prin:
- inclestarea mainilor
- unghii subtiri si fragile
- par uscat si pielea uscata si aspra
- crampe musculare sau carcei
- furnicaturi si amorteli la nivelul picioarelor, mainilor si in jurul gurii
Deci senzatiile tale nu prea ar corespunde cu lipsa de calciu. Dar, pentru a fi siguri, cel mai simplu ar fi sa mergi la orice laborator si sa faci niste analize. Asta ne va lamuri din acest punct de vedere. Poate sa nu fie lipsa de calciu, dar poate fi un dezechilibri al magneziului, al potasiului sau al oricarui alt electrolit. Asa, daca faci analizele, macar din acest punct de vedere stim cum stam.
Mai departe, cardiologic nu cred ca asta ar fi cauza, pentru ca ar trebui sa ai niste tahicardii extrem de rapide pentru a avea acele simptome. Dar, iarasi, pentru a fi siguri, fa un test holter de 24 de ore si atunci vom vedea daca exista vreo corelatie intre simptome si activitatea cardiaca. Pana atunci, eventual, masoara-ti pulsul atunci cand te simti rau. Daca nu ai rabdare un minut intreg sa numeri bataile inimii numara doar 30 de secunde si inmulteste cu 2.
Senzatia de nod in gat si ameteala ar putea duce cu gandul si la un hipotiroidism. Eventual un control al tiroidei la un medic endocrinolog ar lamuri si acest aspect.
Sau, in final, totul ar putea fi doar un atac de panica.
Dar trebuie sa faci cateva analize si controale despre care ti-am zis ca sa eliminam din ipoteze.

09-08-2010, 11:24 PM
atnci cand simti ca nu poti sa respiri ai si un nod in gat, simti ca inghiti mai greu, te apasa ceva pe gat?
- pulsul in acele momente creste brusc sau creste gradat, treptat (chiar daca rapid)?
- ai ide cam la cat ajunge pulsul?
- cat de des se intampla?

RE: - mama are nod in gat
- pulsul creste brusc, se albeste la fata si ramane fara aer
- se intampla odata sau de 2 ori pe luna
- are 49 de ani, iar analizele de sange au iesit bine, holter`ul bine , electrograma bine
- are amorteli de maini (sufera de spondiloza cervicala ), si o dor calcaiele
- iar la stomac are un inceput de gastrita

astept un raspuns

va multumesc
09-08-2010, 11:55 PM
Cat timp tin aceste simptome atunci cand se manifesta?
Nodul in gat apare doar in timpul batailor rapide de inima, sau este prezent si in rest?
Cam la cat creste pulsul (sa incerce sa si-l masoare in acele momente sau poate o ajuti tu)?
Cand se opresc acele batai rapide se opresc de asemenea brusc?

13-08-2010, 12:25 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-08-2010 02:20 AM de puffy.)
(09-08-2010 11:55 PM)armmdt a scris:  Cat timp tin aceste simptome atunci cand se manifesta?
Nodul in gat apare doar in timpul batailor rapide de inima, sau este prezent si in rest?
Cam la cat creste pulsul (sa incerce sa si-l masoare in acele momente sau poate o ajuti tu)?
Cand se opresc acele batai rapide se opresc de asemenea brusc?

- cate odata tine si jumatate de ora, alte ori tine si o ora
- mai intai i se pune nod in gat, dupa care incepe sa-i bata inima tare.... iar cand se termina, bataile de inima devin obisnuite, dar nodul din gat mai ramane cateva minute
- nu stim pulsul
- revin treptat bataile inimii
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)