Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Limfoadenopatii cervicale
08-02-2019, 09:56 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-02-2019 09:57 AM de SoulHealer.)
RE: Limfoadenopatii cervicale
Trebuie sa mergi la un infectionist pentru cateva analize. Eozinofilele cam mari sugereaza o parazitoza si ar trebui o un examen coproparazitologic si antigen giardia din materiile fecale. Mononucleoza este si ea posibila si se impun deci analize de depistarea a anticorpilor heterofili.

P.S. Toata lumea are o idee fixa cu cancerul asta! happy
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
08-02-2019, 10:38 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-02-2019 11:05 AM de MariusMarius.)
Am făcut examen de scaun și giardia, ambele fiind ok, nu s-a detectat nimic. O să merg la un medic infecționist, dar nu știu cu ce să mă ajute. Am făcut tot felul de analize de sânge și de fiecare data a apărut ceva la neutrofile și eozinofile, atât în vară cât și acum, m-am testat și pentru citomegalovirus, rezultatul fiind negativ.

Singura mea nelămurire este dacă acești ganglioni pot rămâne inflamați mult timp fără să fie nimic serios. Din ce mi-am dat seama din discuția medicului cu un alt medic care a fost prezent, dar care nu m-a examinat, importantă e structura lor și nu faptul că sunt inflamați. Mi-a spus că sunt mici, dar eu la palpare îi simt ca înainte.

Oricum mă gândesc că nu e nimic malign, mai ales că l-am întrebat când să vin la control și m-a zis că nu mai este necesară nicio vizită. Mi se pare destul de ciudat că și-a dat seama din simpla palpare, fără biopsie, dacă e ceva sau nu malign, dar am citit că unii au fost considerați suspecți de limfom după consult și biopsia doar a confirmat.
10-02-2019, 05:09 PM
Prin simpla palpare iti poti da seama intr-o masura destul de mare daca sunt maligni sau nu. In primul rand la tine nu are cum sa fie maligni pt ca ii ai de mai mult timp si boala sigur ar fi avansat.
Totusi la stomatolog ai fost? Iar neutrofilele si euzonofilele cat au crescut fata de valoarea normala?
10-02-2019, 06:01 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-02-2019 06:06 PM de MariusMarius.)
Am fost la stomatolog și mi-a zis că totul e în regulă, nu am carii sau infecții bucale. Neutrofilele sunt cu 0,01 mai mici, mai exact 2,53, valoarea de referință minimă fiind 2,54, iar eozinofilele sunt cu 0,11 mai mari, valoarea de referință maximă fiind 0,44, iar eu am 0,55. De asemenea procentul neurofilelor este mai scăzut 38%(segmentate) și al eozinofilelor 10%,valorile date de frotiul venos. Mă gândesc că problema vine de la un parazit, adică asta indică în general nivelul mai crescut de eozinofile, din câte am citit, dar am făcut examen coproparazitologic și antigen giardia, ambele fiind negative. De asemenea am o senzație de arsura a pielii de pe față, lucru care mă duce cu gândul tot la un parazit. Întradevăr dacă era ceva malign, limfon sau eu știu ce, acele adenopatii se măreau și apăreau și alte simptome, plus că acei ganglioni s-au și micșorat, iar mărimea gâlmelor este sub 1 cm, poate chiar mai mici de 0,5 cm.
10-02-2019, 10:02 PM
modificarile tale nu sunt majore astfel incat sa ridice suspiciunea de ceva deosebit.
10-02-2019, 11:04 PM
Am înțeles, vă mulțumesc pentru atenția acordată! Voi merge la medicul de familie și probabil că îmi voi mai face alte investigații care vor stabili ce a determinat și inflamarea ganglionilor și acele valori ieșite din limite. Multă sănătate!
12-02-2019, 12:36 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-02-2019 12:50 AM de MariusMarius.)
Nr. eozinofilelor ridicat este cauzat de o alergie, am fost să îmi fac analizele pentru alergii și a ieșit că sunt alergic la praf de casă, acarieni și mucegai. De asemenea medicul de familie mi-a explicat că dacă ganglionii sunt mobili, cum este cazul meu, și nu sunt duri(foarte tari) se poate stabili cu o precizie destul de mare că sunt benigni și astfel pot fi eliminate bolile maligne. În cazul meu, ganglionii sunt mobili și au o consistență nu foarte dură, iar faptul că după aprox. 7 luni nu s-au mărit, ba chiar s-au micșorat(plus că nu au avut niciodată peste 1cm-1,5cm) indică că acele adenopatii nu se datorează unui limfom sau altui tip de cancer. Voi fi atent la orice modificări și dacă acestea vor apărea voi scrie aici despre ele. Sper că mesajele din acestă secțiune îi vor ajuta pe cei care s-au confruntat cu simptome asemănătoare. Este important să consultați un medic imediat ce simțiți că ceva este în neregulă cu organismul, fără să existe vreo teamă. Multă sănătate!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)