Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Limfoadenopatii cervicale
13-01-2019, 12:01 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-01-2019 12:02 PM de MariusMarius.)
Limfoadenopatii cervicale
Bună ziua, 
Mă numesc Marius am 22 de ani. 
La începutul lunii august (2018) mi-au apărut la nivelul membrelor, atât inferioare, cât si superioare niște bubițe roșii care provocau o senzație de mâncărime. La nici două-trei zile mi-a aparut la nivelul gâtului o adenopatie latero-certicală. Când am sesizat prezența umflăturii, a doua zi am fost la un medic orl-ist pentru un consult. Dl. Doctor, în urma consultului mi-a spus că adenopatia se datorează unei infecții virale. La scurt timp, o săptămână, mi-au aparut alte trei adenopatii, de data asta deasupra claviculei, atât pe partea dreapta cât și pe partea stângă. Am revenit la dl doctor și în urma consultului mi-a recomandat să fac o serie de analize(făcute în acea perioadă): hemoleucogrma completă ( valorile din afara limitelor fiind %neutrofile - 37, 7%, nr.neutrofile - 2, 41, %eozinofile - 5, %limfocite 48, 6, %monocite - 8, 1 și PDW - 11, 8), vsh, fibrinogen și crp cantitativ( ultimele 3 în limite). 
După acea perioadă mi s-a părut că respectivele adenopatii s-au retras, însă în luna noiembrie am simțit niște dureri în zona gâtului și axiale și am decis să merg la un hematolog. În urma consultului medicul mi-a recomandat să fac încă o serie de analize: hemoleucograma completă ( valorile din afara limitelor fiind chem-mchc 35 d/dL și rdw-sd 36.7 fL), morfologie, vsh, ft14, tsh, examne de urina și scaun, exudat nazal și faringian, ecografie abdominala, 
Ag giardia și anti-cmv igm și igg, toate ieșind bine. Când am fost la control mi-a spus că am un ganglion umflat și în zona axială( mai mic de 1 cm -1 cm sau mm nu îmi aduc amite exact), iar cei din zona gâtului sunt de 1cm și 2 cm. Dl. Doctor(hematog)mi-a spus să nu îmi fac griji, cel mai probabil e o infecție virală. 
Țin să precizez că nu am slăbit deloc și în afară de acele adenopatii, de mancarime și de durerile din zona gatului si zona axială nu am avut nicio problemă de sănătate. De asemenea nu am avut contacte de natură sexuală înainte de apariția umflaturilor timp de 4-5 luni, ultimul fiind prin luna martie. 
Am citit pe internet despre adenopatii și m-am speriat de ce boli pot ascunde și trec printr-o perioadă de depresie acum. Nu știu ce să cred, am citit că aceste adenopatii pot fi cauzate și de diferite cancere, precum limfomul Hodking. Este posibil să se fi înșelat medicul, mai ales că am citit că unele boli nu pot fi descorite decât prin biopsia ganglionului? Mă puteți ajuta vă rog, după cele citite m-am speriat și de câteva zile am o senzație de incertitudine asupra presupusei cauze a adenopatiilor.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
13-01-2019, 02:32 PM
RE: Limfoadenopatii cervicale
Acele bubite imi suna mai degraba a alergie la anumite substante cu care ai intrat in contact.
Valorile pot fi crescute in urma unei infectii, verifica-ti dantura, substantele cu care intri in contact, daca ai fost racit in ultima perioada
13-01-2019, 04:07 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-01-2019 04:30 PM de MariusMarius.)
Nu am fost răcit în acea perioadă, de aceea m-a și alarmat prezența acelor adenopatii. Și acu două zile mi-au aparut aceleași bubite, de data asta am observat că unele au si un lichid incolor in ele. De asemenea am simțit că unii ganglioni s-au mărit. În ceea ce privește substanțele, la ce anume vă referiți? Țin să precizez că acele bubite au dispărut în cateva zile, însă ganglionii au rămas inflamati in continuare.

Nu știu dacă acele bubite au o legătură cu ganglionii inflamati, dar am precizat și acest lucru, poate are relevanță.

In ceea ce privește o alergie, sunt alergic la praf de casă, acarieni și mucegai, iar când când intru în contact cu ele respir greu, asemănător unui astm bronsic. Când am fost la medicul orl-ist mi-a verificat si dantura si mi-a zis că nu am nicio carie sau infecție bucala.
14-01-2019, 07:51 PM
la un hematolog ai fost?
15-01-2019, 08:51 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-01-2019 08:58 PM de MariusMarius.)
Da, mi-a spus că adenopatiile se datorează, cel mai probabil, unei infecții. Eu sunt nelămurit dacă medicul își poate da seama de cauza adenopatiilor fără a face o biopsie. Nu mi-a precizat ce tip de virus a produs adenopatiile.

Plus că ele nu s-au retras, ganglionii find inflamati de 5 luni, iar dl doctor mi-a spus că ei pot să rămână umflați și un an sau chiar și mai mult. Nu trebuia să îmi fac o biopsie?

Se poate stabili cu certitudine că nu este nimic grav din pipairea adenopatiilor și din analizele de sânge?
16-01-2019, 10:07 PM
Nu iti face biopsie daca nu ai suspiciune de afectiune oncologica. Isi pot da seama de cauza, daca sunt maligni sau benigni dupa cum se simt la palpare.
Nu au cum sa iti spuna ce virus au produs adenopatiile fara sa iti faca teste serologice
 Mulţumiri acordate de: MariusMarius
Ieri, 03:59 PM
Vă mulțumesc! Deci se poate determina natura adenopatiilor prin palpare, iar biopsia se face pentru a stabili cu certitudine cauza adenopatiilor, care au fost simțite prin palpare ca maligne? Ce fel de teste serologice se fac?
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)