Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Limba încărcată, probleme gastro
18-01-2020, 10:45 PM
Limba încărcată, probleme gastro
Buna seara,din luna Septembrie am început sa am limba încărcată, a fost și am făcut exudatele,raclaj lingura nimic nu a ieșit, după o luna au apărut arsurile stomacale , am fost la gastro ECO totul in regula doar fierea septata, și hpiloy confirmat in scaun,tratament Dat cu antibiotic +nexium, motilium 1 sapt,am făcut tratamentul după ce am terminat tt mai rău simptomele, am ajuns la endoscopie, diagnostic , gastrită antrala reflux biliar, bun, alt tratament cu usofalk 1 pe zi noaptea la culcare +nexium încă o luna,am terminat tratamentul m-am simțit mai bine 2sapt , au revenit simptomele l fel
De agresive, nu mănânc mai nimic doar fiert, nu mai beau cafea l renunțat la țigări, ce m-a înnebunește Pe mine este limba încărcată mai ales dimineața, sa mai confrunta cineva, ce m-a sperie pe mine este ca nu se vindeca gastrită asta!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
19-01-2020, 01:21 AM
RE: Limba încărcată, probleme gastro
Aproape toata lumea are limba incarcata, mai mult sau mai putin. Conteaza mult ceea ce mancam, refluxul gastro fiind principala cauza. Trebuie evitate seara carbohidratii in special, lactatele, dulciurile. Tratamentul pentru Helicobacter Pylori trebuie urmat cam doua saptamani si trebuie sa contina doua antibiotice. Realitatea este ca e greu de suportat si riscul de recontaminare destul de mare pentru ca e greu de tinut o igiena stricta pe termen lung, mai ales daca bacteria este prezenta si la alti membri de familie. Pe de alta parte netratata exista un risc crescut de ulcer si chiar cancer gastric. Trebuie refacut antigenul HP din materiile fecale pentru a vedea daca mai este prezenta (cam la o luna de la incheierea tratamentului). Gastrita trebuie tinuta sub control prin regim alimentar in primul rand. Renuntatul la fumat este un lucru necesar si pozitiv, iar daca esti supraponderala trebuie sa slabesti. Sunt si cateva tratamente naturiste care ajuta. Din informatiile care circula se pare ca mierea de Manuka este eficienta in eradicarea HP ca si broccoli care contine sulforaphane. Gastroenterologul trebuie sa iti indice regimul alimentar si linia terapeutica cele mai indicate in cazul tau.
P.S. Telefonul tau nu are . ? Mai trebuie pus din cand in cand, nu crezi?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)