Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Leziune demielinizanta
09-04-2013, 12:37 AM
Leziune demielinizanta
Buna ziua

Va rog sa -mi explicati si mie angio rmn -ul cerebral

Rezultat

Sistem ventricular situat pe linia mediana , simetric , cu volum normal.
Arie micronodulara subcorticala parieto- occipitala dreapta , in hipersemnal T2, FLAIR, fata corespondent pe restrictia de difuzie .
Si la nivelul jonctiunii bulbo- pontine se observa un hipersemnal T2 neregulat linear central , fara corespondent pe celelalte secvente .
Fara alte modificari de semnal la nivelul substantei cerebrale din etajul infra sau supratentorial.
Fara modificari patologice la nivelul nervilor cranieni vizibile pe sectiunile cu pas fin ale secventei hiperponderate T2
Fara modificari patologice certe pe reconstructiile MIP ale secventei de angioRM
Regiune sellara si parasellara , regiuni oto-mastoidiene cu astepct RM normal
Globi oculari , spatiul retrobulbar,nervi optici fara modificari patologice
Fara modificari de trasparenta la nivelul sinusurilor cranio -faciale , exceptand o usoara ingrosare a mucoasei celulelor etmoidale
Usoara deviatie spre dreapta a septului osos nazal , insotita de hipertrofie moderata de cornete nazale inferioare si usoara de cornete mijlocii
Adenopatii latero-cervicale bilaterale , de maxim 1,2 diametru

Concluzii

Hipersemnal T2 bulbo-pontin in observatie etiologica(artefact?) - necesita supraveghere imagistica
Leziune demielinizanta nespecifica pario- occipitala dreapta
Usoara deviatie de sept osos nazal
Hipertrofie de cornete nazale inferioare si mijlocii

Mentionez ca am fost la medic dupa o durere de cap ingrozitoare insotita de stare generala de rau , ameteli stari de voma, vedere intetosata , tensiune mica (8.5)
aLTE BOLI : SPONDILITA ANCHILOZANTA ( in tratament cu arcoxia ) , urmeaza sa incep humira luna aceasta
gusa polinodulata in tratament cu eutirox
mastoza fibrochistica in tratamnet cu orgametril

Problema este urmatoarea, trebuie sa incep tratamentul cu humira si are destule efecte secundare si imi este teama daca mai am si ceva la cap . DR neurolog la care am fost mi-a spus ca ce am pe rm acesta este din cauza spondilitei inchilozante . Dar sunt totusi nedumerita ce treaba are spondilita anchilozanta cu leziunea demielinizanta ?

Va multumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-04-2013, 09:02 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-04-2013 09:02 AM de SoulHealer.)
RE: Leziune demielinizanta
Leziunile demielinizante pot avea mai multe cauze, de obicei vasculare. Totusi, pentru ca exista anumite infestari parazitare care provoaca astfel de leziuni, sfatul meu este sa va programati la spitalul Fundeni, la laboratorul de microbiologie la dr. Gogoase, care printr-un set de analize de imunologie tip Elisa poate descoperi pe loc daca e vorba de o infestare cu unul din urmatorii paraziti : micoplasmoza, borrelioza, toxoplasmoza, in total vreo 7-8 anticorpi ai unor paraziti mai raspanditi.
Asta asa, pentru orice eventualitate, pentru ca si eu cred ca si dr. neurolog ca spondilita este ce care care va creeaza probleme.
Nu ne-ati spus daca ati facut un set complet de analize de sange pentru a vedea cum stati cu principalele minerale (Ca, Mg, Na, K) vit.B12 si homocisteina.
Multa sanatate.
09-04-2013, 01:08 PM
Am facut unele dintre analize dar nu toate , imi puteti da o lista va rog cu ce analize ar trebui sa fac ? Si cele de anticorpi numai la fundeni se fac ? Nu pot sa le fac la sunevo spre exemplu ? Va multumesc
09-04-2013, 02:24 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-04-2013 02:24 PM de SoulHealer.)
Am mentionat in ultima propozitie care sunt analizele care ar trebui efectuate. Probabil ca se pot face si la Synevo, dar avantajul major in cazul analizei efectuate la Fundeni este ca se face pe loc, din sange proaspat prelevat, crescand foarte mult acuratetea determinarii antigenilor specifici.
Sanatate.
09-04-2013, 02:45 PM
Mi am adus aminte ca de magda parvu cand mi a pus diagnostic de spondilita mi a dat si urmatoarele analize klebsiella , salmonella , shigella, yersinia , chlamydia trachomatis , mycoplasma facute la institutul cantacuzino si toate sunt negative . Cat despre analizele celelalte am magneziu 2.2 interval de referinta 1.6-2.3 , calciu seric total 8,97 interval de referinta 8,6-10
[/quote]
09-04-2013, 02:52 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-04-2013 02:52 PM de SoulHealer.)
Ok, in cazul asta au mai ramas putine de facut, pentru antigenii de borelioza si toxoplasmoza, vit. B12 si homocisteina. Repet, nu cred ca e vorba despre o infestare parazitara, dar ati vazut cateva cazuri mediatizate de borelioza au fost, impotriva careia trebuie instituit tratament antibiotic din timp, daca vrem sa nu avem surprize. Paza buna trece primejdia rea! happy
Eventual mai cereti parerea unui alt neurolog daca aveti filmul sau CD-ul de la examinarea RMN.
Sanatate
09-04-2013, 07:47 PM
Am fost la un alt neurolog si mi a dat trimitere la sp universitar sa imi faca internare pt punctie lombara ... Chiar este cazul pt punctie pt o singura leziune demielinizanta ? Sau sa merg cu primul neurolog care mi a spus ca e o problema vascularizanta din cauza SA . Trebuie sa merg la spitalul sf maria la sf de sapt sa mi faca dr prima injectie de humira . Si nu pot sa fac internare sa fac punctie lombara sa se confirme sau nu SM . Chiar alta posibilitate nu exista in afara de punctie ? Ca a doua dr neurolog m a speriat cam tare
09-04-2013, 08:23 PM
Nu inteleg de ce va mai duceti la doctor daca nu aveti incredere in actul medical! Va cred ca sunteti derutata, dar nu va asteptati sa gasiti rezolvarea problemelor pe forumurile cu profil medical. Cautati si o a treia opinie daca nu sunteti multumita de doctorii de pana acum.
Sanatate.
10-04-2013, 12:15 AM
Din 2007 tot merg la medici , asta e prima data cand postez pe forum si asta pt ca nu stiu la cine sa mai merg si ce sa mai fac . Va multumesc pt raspunsuri .
10-04-2013, 11:41 AM
Va inteleg frustarile. Faceti analizele pe care le-am recomandat mai intai si daca totul e ok, urmati tratamentul pentru SA. Probabilitatea de a avea SM nu trebuie subestimata nici ea, dar de regula, afectiunile meningeale sunt insotite de febra, fotofobie si dureri de cap violente, rezistente la antinevralgicele uzuale.
Sanatate
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)