Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lentile de contact
27-08-2013, 02:14 PM
Lentile de contact
In urma cu cateva zile am fost la un control la ochi(nu vad la distanta-miopie),si mi s-a facut o prescriptie de ochelari,insa m-am sucit si vreau lentile,as dori sa stiu daca eu am la O.D -3,25 sferic si +0,75 cilindric si la O.S -3,75 sferic si +1,00 cilindric care e dioptria finala pe care trebuie sa o scriu in formular (mentionez ca mi le comand de pe internet).Eu am inteles,nu stiu daca e corect ca se aduna intre ele.Poate puteti sa ma ajutati cu un sfat.Va multumesc anticipat!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
27-08-2013, 02:22 PM
RE: Lentile de contact
Faci o mare greseala daca le comanzi pe net! Mai ales ca ai si astigmatism si asta impune respectarea axului de inclinare al cilindrului. Va fi foarte greu sa faci asta cu niste lentile de contact, mai ales cu unele pe care nu le poti verifica sau returna. Eu zic sa te mai gandesti si sa-ti confectionezi o pereche de ochelari. E mult mai sanatos! happy
27-08-2013, 02:40 PM
Este mai sanatos,dar sunt foarte incapatanata si daca nu-mi plac ochelarii,nu-mi plac..decat sa nu port deloc...am purtat ochelari cativa ani si nu-i mai vreau sad
27-08-2013, 08:41 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-08-2013 08:41 PM de SoulHealer.)
Bun, dar tu la ce te astepti? Sa fim de acord cu incapatanarea ta?! happy Sigur, purtarea lentilelor de contact confera anumite avantaje fata de ochelarii clasici, dar sunt si destule dezavantaje cum ar fi faptul ca trebuie schimbate dupa 30 de zile de purtare, chiar daca e vorba de cele mai performante tipuri cum sunt lentilele torice de la PureVision®.
Ar fi bine sa te informezi cat mai bine inainte de a le comanda si iti recomand sa intri la adresa de mai jos pentru a cere cat mai multe detalii legate de acest tip de lentile, informatii pe care le poti folosi ulterior indiferent ce marca iti alegi

http://www.purevision.ro
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)