Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Iradierea medicala
15-08-2013, 12:45 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-08-2013 12:45 PM de Madalin B.)
RE: Iradierea medicala
Buna ziua. In conditiile in care am facut o tomografie la cap in luna mai, si acum o saptamana o radiografie la plamani si un SAF are ceva? Si cam la cat timp as putea sa mai fac o radiografie cervicala? Multumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
15-08-2013, 04:16 PM
Se recomanda sa nu se faca mai mult de 2 tomografii si 3 radiografii pe an. Sigur, recomandarea ramane doar orientativa, pentru ca nivelul de iradiere depinde mult de tipul si vechimea aparaturii imagistice, cele mai noi aparate de acest tip avand niveluri de iradiere scazute.
08-05-2015, 07:28 PM
Bună ziua!

Am făcut o ortopantomografie în data de 21.04.2015 și trebuie să mai fac o telecefalografie post-ant si o telecefalografie profil pînă pe 21.05.2015 pentru niște investigații ortodontince...

De asemenea medicul ORL-list m-a diagnosticat cu o sinuzită cronică... Și trebuie să efectuez și o radiografie a sinusurilor fronto-maxilare..dar asta mai poate aștepta.

Mie mi se par cam multe... și sunt puțin îngrijorat... E ok ca medicul stomatolog să îmi dea să fac trei radiografii într-o luna...? Mă întreb dacă se merită riscurile...

Și dacă totuși le fac pe astea trei, cât ar trebui să aștept pentru a o efectua pe cea din sfera ORL? Și îmi puteți spune vă rog la ce să am grija? Adica ce fel de aparatură de protecție să fiu atent daca mi se pune?

Mulțumesc anticipat! O zi frumoasă în continuare!
08-05-2015, 09:58 PM
Fii linistit! Nivelul de iradiere la o ortopantomograma este de 2 miliREM iar la o telecefalografie (investigatie ce permite obtinerea de imagini 3D) de 0,3 miliREM.
Ca sa-ti faci o idee de ce inseamna asta ar trebui amintit ca suportam zilnic, din diferite cauze, de mediu, alimentare, de habitat, etc doze care insumate anual sunt mult mai mari decat doza "incasata" la aceste radiografii. Citeste informatiile de mai jos:
http://radiologiedentarapetrosani.ro/doza-de-radiatie/
Sanatate
 Mulţumiri acordate de: apostolvlad5
21-09-2016, 10:51 PM
Buna seara,
As avea nevoie si eu de niste informatii. Am facut in ultimele luni o fibroscopie (la orl), o endoscopie gastroesofagiana, doppler color la inima si urmeaza sa fac si o ph-metrie gastroesofagiana. M-ar interesa daca vreuna din cele 4 proceduri presupune iradierea organismului. Va multumesc!
22-09-2016, 01:34 PM
Nu

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
20-08-2018, 10:35 PM
Buna seara,ajutati-ma si pe mine,va rog lucrez intr o clinica medicala si sunt chemata foarte des in camera de comanda de la ct pentru a lua rezultate,tin sa precizez ca sunt insarcinata in 4 sapt si vroiam sa stiu daca in aceasta camera de comanda sunt radiatii si daca imi pot afecta sarcina.multumesc
20-08-2018, 11:08 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-08-2018 08:39 PM de SoulHealer.)
Nu cred ca e vreun pericol. Camera de comanda este izolata de sala CT si oricum, in acele momente tomograful nu functioneaza. Daca ar fi periculos, medicii radiologi ar fi cei mai expusi, dar acest lucru nu se intampla.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)