Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Investigatii necesare
04-12-2021, 01:03 PM
Investigatii necesare
Buna Ziua

Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri, lamuriri sau experiente proprii.
Aud din ce in ce mai des ca perosane in jur de 40 ani aparent sanatoase si cu toata analizele la zi fac brusc infarct.
Am cazul unui prieten care acuza de ceva timp anumite dureri, oboseala si dupa eco dopler, ekg, test de efort a plecat acasa cu diagnostic de atac de panica.
La scurt timp a facut infarct avand o artera infundata.
Cazuri de genul acesta sunt tot mai des si automat ca pentru o persoana anxioasa ca mine nu mi face deloc bine psihic.
Asa ca ce facem atunci cand avem ekg bun, eco dopler bun, test de efort bun si cu toate astea pentru coronarografie nu ti se da indicatie cu pretextul… n ai cum sa ai probleme de la varsta asta.
Exista si alte metode neinvazive prin care putem afla si de starea arterelor coronare?
Ce investigatii sunt necesare pentru a avea un diagnostic 100 % corect pentru a sta linistiti din acest punct de vedere?
Sau arterele coronare se pot vedea si la vreo ecografie speciala pe care am putea s o facem?
Eu personal am unele probleme gastrice mai exact reflux si de multe ori simt jena in piept, uneori oboseala accentuata la efort, in ultimul timp am o senzatie destul de coudata in piept care mi taie si rasuflarea de parca nu mi ajunge aerul sa vorbesc.
Am facut ekg, dopler cardiac, radiogrfie pulmonara…totul k. Varsta 40 normoponderala . Dar am acest pitic pe creier care nu mi da pace si ma face sa ma intreb: daca patesc la fel ca x? Daca am vreo artera infundata?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-12-2021, 02:46 PM
RE: Investigatii necesare
Cele mai sigure investigați cardiace și pentru liniștea fiecăruia care crede că nu este de ajuns un EKG sau ecografie cardiaca ,atunci eu sfătuiesc să urmeze o coronarografie sau CT Cardiologic .
04-12-2021, 08:47 PM
In afara de asta mai e recomandat sa faceti o endoscopie la stomac , se poate sa aveti o hernie hiatala care da simtome si dureri in zona pectorala , hernia h numai cu aceasta investigatie se descopera .
04-12-2021, 11:04 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-12-2021 11:05 PM de SoulHealer.)
Fa un ekg de efort mai intai si te lamuresti. Daca apare ischemie, atunci poti face o coronarografie, cea mai precisa investigatie a arterelor coronare. E drept, e invaziva fata de un angio CT. Daca nu ai avut probleme cu colesterolul sau trigliceridele, nu ai cum sa ai probleme cu coronarele. Poti scapa de aceasta obsesie cu putina psihoterapie....
05-12-2021, 09:23 AM
Intradevar am o hernie hiatala care mi a mai facut probleme in trecut.
Analizele mele sunt perfecte. Colesterolul, trigliceridele sunt in parametri optimi dar se pare ca nu este o regula asta.
Iar coronarografie sau angio ct nu pot face fara recomandarea medicului si cum medicii nu recomanda decat cand e prea tarziu uneori … nu am ce face decat sa astept.
Nu exista nici o ecografie la care sa se vada si arterele coronare?
05-12-2021, 01:51 PM
Pai atunci, lasa angoasele de-o parte si vezi-ti de viata! Trebuie sa ne obisnuim sa ne infruntam temerile, nu sa le alimentam cu tot felul de fantezii. Legat de hernia hiatala, o poti tine sub control daca urmezi cateva reguuli simple, pe care, cred ca deja le stii! happy
06-12-2021, 07:00 PM
Daca nu as avea simptome ciudate cu siguranta le as lasa dar aceste simptome sunt prea suparatoare ca sa le ignor. Am momente cand in timp ce vorbesc simt ca mi se taie respiratia si ma ia cu lesin plus presiune piept , gat si cap… si parca mi amorteste fata dar doar in momentele cand vorbesc mai tare sau sunt agitata ori am un discurs mai lung. Si efectiv ma opresc din vorbit ca sa nu lesin ori de frica aa nu fac infarct sau atac cerebral.
07-12-2021, 06:41 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-12-2021 06:45 PM de SoulHealer.)
Poate fi o sincopa vaso-vagala datorata unei hipotensiuni ortostatice. Masoara tensiunea in acele momente si saturatia de oxigen folosind un pulsoximetru. Parerea mea e ca e vorba de o distonie neurovegetativa a carei cauza trebuie identificata. Poate fi vorba de anxietate generalizata, o problema endocrina(tiroidiana), o lipsa de vitamina D si/sau B12.
07-12-2021, 08:26 PM
Eu am tensiunea mica de cand ma stiu . O data chiar am lesinat cand m am ridicat in picioare brusc dar eu astfel de stari le am in special cand stau in sezut … de cele mai multe ori in masina
Chiar ma intrebam sa nu fie o problema de coloana ceva ori cervicala si la o schimbare de pozitie, rasucire cap ceva sa nu fie vreun nerv afectat care sa mi dea acea stare de moment de gat sufocat si cap plin cu stare de lesin… Cat despre vit d si b12 nu m am verificat dar am sa fac lucrul acesta.
Multumesc pentru raspunsuri si daca mai aveti sugestii le astept
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)