Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Interpretare spermograma
17-11-2019, 12:58 PM
Interpretare spermograma
Spermograma

Volum sperma 5
Aspect spermă albă opacă
Timp de fluidificare completă a spermei <30
Ph sperma 8
Nr total spermatozoizi 144.25 mil/ejaculat
Număr spermatozoizi 28.85 mil/ml
Mobilitate totala 22.01
Mobilitate progresivă 6.83
Mobilitate non-progresiva 15.18
- rapid progresiva(tip a) 1.33
-mediu progresivi ( tip b ) 5.5
-non progresivi ( tip c) 15.18
Spermatozoizi imobili 77.99
Spermatozoizi aspect normal 4
Spermatozoizi forme aberante 96
Spermatozoizi viabili 56.2
Concluzii
Sperma are aspect normal
Celule epiteliale rare
Leucocite relativ frecvente
Prezente aglutinări mixte spermatozoizi/celule
Abstinenta 5 zile
Concluzia asthenozoospermie

Bună ziua as dori daca se poate o părere referitor la rezultatul spermogramei. Avem 34 ani și ne dorim foarte mult un bebeluș iar de un an ne chinuim și nimic. Va mulțumim și așteptăm un răspuns
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
17-11-2019, 08:44 PM
RE: Interpretare spermograma
Din cele de mai sus rezulta o mobilitate redusa pt care ar trebui sa consultați un urolog și un endocrinolog. Foarte important este și ajustarea stilului de viață: in primul rand fara țigări și alcool, apoi antioxidanți luați din alimente in principal (dha, q10, vit C, E, zinc, folat, seleniu - suplimentele trebuie luate separat, nu sub forma de multivitamine), fara bai fierbinți, lenjeria intima trebuie sa fie lejera, greutate corporala normala și nu în ultimul rând cât mai puțin stres și cât mai multă odihnă.

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
 Mulţumiri acordate de: Bogdan85
18-11-2019, 07:27 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-11-2019 07:31 PM de ursamajor.)
(17-11-2019 12:58 PM)Bogdan85 a scris:  de un an ne chinuim și nimic.

E parțial bine ce zice colega mai sus, dar cred că ar trebui și doamna să "se caute". De cele mai multe ori deficitul e în ambele părți. Așa a fost la noi. Până la urmă, noi am făcut pasul firesc (așa considerăm noi) și am adoptat o fetiță direct din maternitate (cam când aveam vârsta voastră). Care acum e o domnișoară ce ne-a adus numai bucurii. winking
18-11-2019, 08:30 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-11-2019 12:00 AM de tassevasi.)
Ca sumt putin mai batrin pe aici si la sfatul meu am reusit sa conving o colega mult mai tinara decit mine sa nu mai faca anumite lucruri si poate va ramine gravida.
M-am bazat pe anumite lucruri cind va explic si aici despre ce e vorba . Cind eram mici la tara , familiile din comuna erau numeroase ,totdeuna peste 4 copii, tind sa cred ca si la dvs a fost la fel ,asa ca am tras o concluzie pt ziua de azi la cei de la oras.
La tara dupa contactul sexual femeia nu se ducea imediat in baie ca nu o avea , mai trecea un timp pina se spala , deci mai intirzia pina incalzea apa, etc...
Asa ca i-am spus colegei sa mai intirzie in pat dupa contact ca nu se intimpla nimic , ia spunindu-mi ca prima grija era sa mearga la baie si facea dus profund in zona , de parca cinestie ce se intimplase.
Dupa 2 luni vine la mine si-mi multumeste ca a ramas gravida dupa un an si jumatate de la casatorie , de aici am tras aceasta prima concluzie , motive sunt multe in ziua de azi , de la stres pina la virsta inaintata la care tinerii se gindesc sa faca si urmasi.
Poate vi se pare o coincidenta dar asa s-a intimplat , ia fiind putin robusta nu mai spera fara tratament .
19-11-2019, 12:01 PM
De obicei doamnele se caută primele dar domnul are un număr mic de spermatozoizi de tip a - care dau din cap și din coadă și înaintează în linie dreaptă. Mobilitatea mai poate fi afectata daca proba a fost ținută la o temperatură diferita de 37 grade. DAR dacă observăm că numărul total de spermatozoizi este peste limitele normale, atunci putem spera la o sarcina pe cale naturală.
Repetați spermograma după vreo 3-4 luni.
Între timp faceți schimbarile de care vorbeam mai sus și respectați și sfaturile lui tassevasi.
Felicitări ursamajor pentru decizia luată
26-11-2019, 08:47 AM
Va mulțumesc mult pt sfaturi și eu am făcut analize dar nu este nici o problema , referitor la ce fac după contact am stat și cu picioarele pe perete și nimic .
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)