Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Interpretare spermograma
06-02-2017, 03:02 PM
Interpretare spermograma
Buna ziua, am o infectie care se observa in spermograma (leucocite crescute).
Initial, numarul de leucocite era de 9.8mil/ml, iar dupa 7 zile de tratament cu Amikacina 500mg (2/zi) si dupa o saptamana de pauza, nivelul a ajuns la 2.7mil/ml. Restul valorilor din spermograma par a fi in regula.
In momentul de fata astept rezultatele pentru spermocultura.

Cat de grava este infectia in situatia prezentata mai sus ?
Exista antibiotice care se gasesc in farmacie si care pot sa vindece infectia respectiva ?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
06-02-2017, 03:32 PM
RE: Interpretare spermograma
Trebuie vazut rezultatul spermoculturii pentru a sti daca e vorba despre vreun agent patogen sau nu. Poate fi o infectiede tract urinar, o epididimita, sau o BTS. Trebuie investigat.
07-02-2017, 07:42 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-02-2017 07:42 PM de the_punisher.)
Aceasta infectie necesita spitalizare ?
07-02-2017, 08:06 PM
Nu cred ca va fi cazul pentru asa ceva. Urologul va stabili ce trebuie facut in functie de rezultatul investigatiilor.
19-02-2017, 03:55 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-02-2017 05:06 PM de the_punisher.)
Buna ziua. Am primit de la medicul urolog un tratament cu Uractiv, Canepron si Urisan, dar de cateva zile, am inceput sa simt niste dureri in zona ficatului si cand urinez cateodata simt intepaturi in partea de jos a abdomenului. Tratamentul l-am inceput de aproximativ 10 zile (si mai am inca cateva zile de tratament) iar durerile au fost la inceputul tratamentului cu medicamentele specificate, apoi au disparut, iar de joi au reaparut, si mi-a fost recomandata cate o cutie din fiecare medicament (enumerat mai sus). Durerile au fost mai slabe la inceput (joi), iar dupa ce vineri am inceput sa beau ceai de Diurosept atunci au devenit mai frecvente (si dupa ceai m-a durut putin si stomacul). Astazi cat timp am mers pe strada am simtit o durere in zona feselor care a disparut in momentul in care am ajuns acasa si m-am asezat pe scaun. Ieri am baut o bere si am stat de vorba cu niste amici, totul a fost OK atata timp cat am fost concentrat pe discutie. Cand m-am dus la baie dupa consumul de bere sa urinez, am incercat sa "imping" mai tare sa termin mai repede si atunci am simtit o durere in zona stanga a vezicii urinare. O singura data am simtit o durere in genunchi, apoi in glezna si apoi in degetul mare de la piciorul drept (nu stiu daca asta are legatura cu infectia).
Ce pot sa fac in aceasta situatie ? simptomele acestea sunt din cauza ca infectia a recidivat ?
Mentionez ca Spermocultura a fost OK, adica nu s-a descoperit nimic (asta a zis urologul).
Multumesc anticipat.
19-02-2017, 10:49 PM
Nu stiu daca berea a fost o idee prea buna. Trebuie evitate lichidele reci si bauturile alcoolice sub tratament. Ar trebuie facuta o urocultura.
26-03-2017, 07:01 PM
imi puteti spune daca e ok rezultatul ?
Imunologie si serologie
1) Anticorpi antispermatozoizi in sperma (test SpermMar)
Nu s-au observat aglutinate mixte intre spermatozoizi si particulele latex. Este exclusa prezenta anticorpilor antispermatozoizi de tip
IgA si IgG.
Microbiologie
2) Spermocultura
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena (Neisseria gonorrhoeae, Streptococcus agalactiae, Enterococcus
spp., Staphylococcus aureus, Haemophilus spp., Enterobacteriaceae)
3) Spermograma
Viscozitate normala normala
Aspect sperma normal normal
Concentratia si mobilitatea spermatozoizilor au fost efectuate automat pe analizorul IVOS (Hamilton Thorne).
Clasificarea mobilitatii include:
- A+B mobilitate progresiva
- C mobilitate non-progresiva
- D imobilitate
Aprecierea vitalitatii s-a efectuat cu ajutorul coloratiei intravitale eozina-nigrozina.
Morfologia spermatozoizilor a fost evaluata folosind coloratia Diff-Quick.
Valorile de referinta sunt in conformitate cu ghidul OMS 2010.
Zile abstinenta 4
Volum sperma 4 ml >= 1.5
pH sperma 7.7 7.2 - 8
Numar spermatozoizi 85 mil./ml >= 15
Numar total spermatozoizi/ejaculat 340 mil.
Mobilitate tip A 59 % A+B >= 32
Mobilitate tip B 8 %
Mobilitate tip C 24 % A+B+C >= 40
Nr. trimitere : 1191586 Pag.1 Tiparit la data: 26/03/2017 18:02
Denumire Rezultat UM Valori de referinta
Mobilitate tip D 9 %
Velocitate 52.7 ?m/s
Spermatozoizi cu morfologie normala 7 % >= 4
Spermatozoizi cu anomalii ale capului 65 %
Spermatozoizi cu anomalii ale gatului 15 %
Spermatozoizi cu anomalii ale cozii 12 %
Spermatocite 1 %
Leucocite 0.025 mil./ml < 1
Spermatozoizi viabili 90 % >= 58
26-03-2017, 07:31 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-03-2017 09:27 PM de ElenaM.)
Îmi atrage atenția numărul mare de spermatozoizi malformați deși numarul celor normali se afla în intervalul de referință. Cereți părerea medicului

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto cu probleme de B12 și extrasistole.
14-08-2017, 04:53 PM
Buna ziua, medicul a cerut repetarea spermogramei, va rog sa imi spuneti daca valorile sunt normale sau nu ? Daca nu sunt normale valorile atunci ce probleme ar putea fi ?
Multumesc anticipat.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

14-08-2017, 06:03 PM
Normospermie înseamnă în limite normale
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)