Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Interpretare rezultat RMN
07-02-2012, 08:42 PM
RE: Interpretare rezultat RMN
Foarte probabil ca problemele postraumatice sa fie rezolvate doar prin fizioterapie. Cu siguranta ca un ortoped va sti sa indice tipul de tratament, durata lui, masurile de protectie si de recuperare post-traumatice care daca sunt facute si rspectate intocmai vor scurta si consolida procesul de recuperare.
Sanatate,
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
20-12-2013, 08:44 PM
Buna,
Mama nu poate sa vorbeasca prea bine in ultimul timp asa ca a facut un RMN si a primit urmatoarele rezultate:

Arie sechelara parietala stanga inconjurata de o arie de glioza, cu efect retractil asupra ventriculului lateral, modificari sechelare de asemenea si la nivel mezencefalic si pontin stanga.
Mici leziuni infracentimetrice cu hipersemnal T2 si FLAIR localizate in substanta alba frontal bilateral cu aspect sugestiv pentru leziuni vasculo-degenerative.
Sistem ventricular asimetric, cu dimensiuni crescute.
Atrofie cerebrala si cerebeloasa.
Orbite, globi oculari fara modificari patologice decelabile nativ.
ACI bilateral cu neregularitati de contur pe secventa angio 3D-TOF, dar cu semnal prezent sugestive pentru modificari cel mai probabil ateromatoase, mai numeroase de partea stanga. Lipsa de vizualizare a ramurilor distale parietale ale ACM stanga.
Chist Thornwaldt de ~1,1/0,8 cm la nivelul peretelui posterior nazofaringe.

Poate sa ma ajute cineva cu interpretarea acestor rezultate?
Multumesc
29-01-2014, 04:02 PM
acesta e rezultatul tatalui meu,imi spuneti va rog cat e de grav si imi recomandati ,multumesc

Fara modificari de structura osoasa la nivel lombar, cu exceptia unei leziuni de degenerescenta grasoasa la nivel L3.
Deshidratari discale la nivel L2 si L4.
La nivel L2-L3 debord discal posterior cu tangenta durala si minima ingustare foraminala bilaterala.
La nivelul L3 – L4 ,fara modificari discale.
La nivelul L4 –L5 ,importanta hernie discala postero-mediala ,ce masoara aprox 14 mm CC, 9mm AP,13 mm LL, cu compresiunea importanta a sacului dural (diametru AP 10 mm) si ingustare foraminala bilaterala ,dar fara conflict radicular L4 bilateral .Asociat se vizualizeaza hipertrofia articulatiilor posteriore .
La nivelul L5 –S1 , minima protruzie discala postero-mediana cu tangenta durala .
Concluzia : Hernie discala postero – mediana la nivel L4 – L5 cu compresiunea importanta a sacului dural
29-01-2014, 08:45 PM
Probabil ca va trebui operat. Luati legatura cu un neurochirurg pentru a stabili in cunostinta de cauza cum trebuie procedat. Oricum, nu trebuie sa intarziati prea mult deoarece exista un risc neurologic in acest tip de hernie.
Sanatate tatalui tau.
 Mulţumiri acordate de: ancuta371
28-06-2014, 10:53 PM
Am 33 de ani si sufar de 15 ani de dureri de cap (?migrene). Acum 2 zile am facut un RMN cu angio fara substanta si as dori daca se poate sa il interpretati (pana ajung saptamana viitoare la un neurolog).

Examenul IRM la nivel cerebral evidentiaza:
- fara formatiuni inlocuitoare de spatiu intra sau extra-axiale, intra sau supratentoriale.
-fara leziuni ischemice sau hemoragice recent constituite.
-structuile liniei medice in pozitie centrala.
- fara asimetrii de relief cortical.
- microleziune ovalara de 5/4 mm situata in substanta alba din adiacenta cornului posterior al ventriculului lateral drept, cu axul lung cu directie oblica dinspre interior spre exterior, ce prezinta semnal identic cu LCR si fina glioza periferica in hipersemnal FLAIR cu aspect de dilatatie de spatiu perivascular.
- pe secventa TOF arterial nu se evidenteaza modificari de calibru la nivelul axelor arteriale cerebrale, cu flux prezent la nivelul ramurilor carotidiene, poligonului Willlis si trunchiului vertebro-bazilar; ACP stanga ram din ACI stanga - varianta anatomica de tip fetal.
- fara formatiuni anevrismale decelabile.
- hipertrofia mucoasei cornetelor nazate inferioare cu deviatie dextro-convexa de sept nazal; chonca bulosa la nivelul cornetului mijlociu drept.

Imi puteti spune daca ar fi cazul sa-mi fac griji (ce presupene acea microleziune si dilatare de spatiu/acp fetal) si daca durerile de cap pot fi explicate de acest rmn? Va multumesc anticipat.
29-06-2014, 11:20 AM
Sunt termeni mult prea tehnici pentru a ne permite o interpretare. Personal, consider ca faptul ca nu exista anevrisme decelabile este un lucru bun. Sa vedem ce va spune neurologul.
Sanatate.
07-07-2014, 07:47 PM
(29-06-2014 11:20 AM)SoulHealer a scris:  Sunt termeni mult prea tehnici pentru a ne permite o interpretare. Personal, consider ca faptul ca nu exista anevrisme decelabile este un lucru bun. Sa vedem ce va spune neurologul.
Sanatate.
Neurologul a spus ca nu sunt nici un fel de probleme: leziunea ar fi un chist (din nastere?), iar ACP din ACI este tot din nastere. Pt rinita mi s-a sugerat sa merg la ORL.
07-07-2014, 09:05 PM
Ma bucur sa aud asta. Rinosinuzitele mai vechi, netratate, pot provoca multe suferinte care deruteaza pacientul si il fac sa caute cauza la alte specialitati. Sa vedem acum ce va spune ORL-istul! happy
In alta ordine de idei, ar trebui sa verifici daca nu exista vreo anemie feripriva care poate produce astfel de migrene. Asadar o hemoleucograma completa, si o ionograma (Ca, Mg, K, Fe).
Sanatate
09-07-2014, 05:40 PM
buna ziua! va rog sa ma ajutati cu o interpretare rmn cerebral + angio rm
Concluzia este : Bucla vasculara cu posibil efect iritativ sau compresiv asupra structurilor nervoase in conductul auditiv intern din stanga care mansoneaza pachetul acustico-vestibular din stanga si care are originea in artera cerebeloasa din stanga. Multumesc!
14-04-2015, 04:29 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-04-2015 04:30 PM de luminita67.)
Buna ziua! Am 48 de ani, iar in urma examinarii RMN cervical am obtinut:

Retrolistezis gradul I L5.
Osteofite posterioare si anterioare C5, C6 cu neregularitati ale platourilor discale, depuneri focale de grasime si hernii intraspongioase mici C6, C7.
Discuri C5, C7 in hiposemnal T2, cu inaltime redusa.
Protruzie circumferentiala C3 cu amprenta durala.
Protruzie circumferentiala C5 cu amprenta durala si interesare foraminala bilaterala.
Protruzie circumferentiala C6 cu compresiune durala si contact radicular intracanalar bilateral.
Cordon medular cu calibru si semnal normale.

As dori sa stiu cat de grav este acest diagnostic si cum se trateaza.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)