Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Interpretare coronarografie
14-07-2021, 01:40 PM
Interpretare coronarografie
Buna, forum !
In 2019 am suferit un infarct. Am ajuns la o clinica care mi-a facut coronarografie si mi-a fost montat stent. La acea coronarografie, s-a constatat ca mai am 2 stenoze de cca 70-80% si trebuie facuta o programare pentru interventie.
A intervenit pandemia si am ajuns din nou la clinica dupa vaccinare anticovid. La noua coronarografie s-a constatat ca una dintre stenoze s-a agravat, ajungand la 90%. Surpriza a venit atunci cand mi s-a cerut sa achit costul stentului, desi la programare mi s-a spus ca se face pe asigurare. Neavand sumele acelea la mine, am amanat interventia.
La sugestia medicului de familie, am platit la un cabinet particular o consultatie, unde am dus si cd-ul cu coronarografia.
Surpriza a fost uriasa! In interpretarea noului medic, stenoza este de 50-60% !!!
A fost diferenta mare si in privinta interpretarii fractiei de ejectie. Initial mi s-a spus ca e cca 35%, iar la a doua interpretare, 40-45% !
Am facut o programare pentru internare si efectuare teste cardiologice complete (holter, test efort, etc)
Inteleg ca pot exista diferente de interpretare, insa marja in cazul meu pare uriasa!
In acest sens doresc sa stiu unde pot trimite cd-ul (nu as mai calatori in aceasta perioada) pentru a obtine o a treia interpretare, care sa- mi arate care medic a fost mai aproape de realitate
Multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-07-2021, 11:02 PM
RE: Interpretare coronarografie
Citeste materialul de mai jos. Sper sa te ajute.
https://www.medlife.ro/medic-jemna-const...m-20140411
15-07-2021, 10:59 AM
RE: Interpretare coronarografie
(14-07-2021 11:02 PM)SoulHealer a scris:  Citeste materialul de mai jos. Sper sa te ajute.
https://www.medlife.ro/medic-jemna-const...m-20140411

Multumesc!
Cred ca m-am exprimat gresit, eu speram sa gasesc cardiologul care sa interpreteze coronarografia, chiar cu plata acestei consultatii
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)