Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 7 voturi - 4.71 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Interpretare EKG
25-08-2019, 01:00 AM
RE: Interpretare EKG
Metoprolol nu poti lua atunci cand esti insarcinata, mai ales cand are loc organogeneza iar in momentul in care afli de sarcina ai deja 2-3 saptamani!
Eu cand ma simt f rau incerc sa gasesc circumstante atenuante (ma simt rau pt ca am mancat prea mult sau pt ca am facut efort imediat dupa masa sau pt ca am pms sau pt ca sunt f obosita). Asta imi ridica moralul, nu intru nici in panica (dupa cativa ani te obisnuiesti), nici la upu n-am mai nimerit de vreo 4 ani (oricum ajungeam prea tarziu cand aritmia nu mai era). Pentru mine iulie si august au fost pline de extrasistole de tot felul.
Betablocante am luat doar 3 saptamani cand eram hiper. Apoi nu a mai fost posibil, din diverse motive. Mai beau cate un calciu gluconic si de cele mai multe ori imi trece. Sper sa-ti gasesti si tu leacul.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: Andreea Andi
23-12-2019, 11:30 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-12-2019 11:34 PM de NicuIulian.)
Bună ziua. Am fost câteva zile la urgenţe în urma unei crize de extrasistole.
Am 28 de ani, 1.88 m, 66 kg, fumător (încerc să mă las). Doctorul mi-a spus că totul e în regulă dar aş dori o a doua opinie vă rog.

ekg
24-12-2019, 10:10 AM
Ai cam slabit. Probabil ca ai o constitutie astenica, dar fata de anul trecut ai slabit cu 5kg. Iti recomandasem sa renunti la fumat. Dupa sarbatori fa un set de analize, adopta un regim alimentar si de viata mai sanatos, cu multa miscare. Mergi si la un nutritionist, la un endocrinolog pentru a vedea de ce ai o greutate cam mica pentru inaltimea ta. In rest, odhneste-te mai mult, mai ales daca esti supus stresului. Astfel de tulburari, la varsta ta, se datoreaza stilului de viata. Sunt cauze neurovegetative.
15-01-2020, 01:29 PM
Salut,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu interpretarea EKG-ului atasat (este al sotiei mele, l-a efectuat pe 15.01.2020 in cadrul controlului periodic la servici, iar asistenta i-a spus ca sunt cateva modificari pe EKG, dar nu i-a specificat ce anume).

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

15-01-2020, 03:16 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-01-2020 03:16 PM de SoulHealer.)
In afara de faptul ca pulsul este cam mare (92bpm), e greu de facut aprecieri din cauza calitatii slabe a inregistrarii, facuta cu un aparat portabil de mai slaba calitate, care a "comprimat" semnalele. Sa mearga la control cardiologic si sa faca un ECG cu un aparat de calitate.
 Mulţumiri acordate de: misuniculaie
15-01-2020, 04:09 PM
(15-01-2020 03:16 PM)SoulHealer a scris:  In afara de faptul ca pulsul este cam mare (92bpm), e greu de facut aprecieri din cauza calitatii slabe a inregistrarii, facuta cu un aparat portabil de mai slaba calitate, care a "comprimat" semnalele. Sa mearga la control cardiologic si sa faca un ECG cu un aparat de calitate.
Multumesc mult pentru raspunsul prompt!
05-02-2020, 09:23 AM
RE: Ablatii reusite sau .....
Bună ziua,ce reprezintă T negative pe EKG la femeie???
05-02-2020, 12:15 PM
Fara o poza e greu de spus. Pot fi extrasistole ventriculare sau urmari ale unui recent infarct miocardic.
10-02-2020, 09:18 PM
Salut,

Am efectuat azi un EKG, iar ca si concluzie apare pe fisa "Abnormal T Wave".
Imi puteti spune ce reprezinta? (barbat, 32 ani, 186 cm, 89kg, practic sport de semipeformanta, nefumator).

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

10-02-2020, 10:49 PM
Poate sa nu aiba nicio semnificatie clinica. Uneori unda T se inverseaza putin in canalul III. E drept, ca uneori poate sa indice o ischemie sau o posibila problema coronariana. Discuta cu cardiologul pentru a verifica motivul acestei inversiuni.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)