Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 5 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Interpretare EKG
30-05-2017, 08:25 PM
RE: Interpretare EKG
(30-05-2017 05:27 PM)bechi54321 a scris:  am varsta de 52 ani.nu am luat medicamente niciodata. analize-colesterol 170,trigliceride 60,glicemie 94,5. inaltime 170 greutate 85,in tinerete schi,alpinism.de vreo cateva ori am participat si la concursuri. de curand am avut o ameteala ce sa dovedit de domeniul orl probleme la urechea interna. mi sa facut ekg dar aparatul a scos urmatoarele rezultate. ABNORMAL EKG.de regula am tensiunea 12 cu 7 sau cu 8 dar cand am facut ekg mi sa luat si tensiunea aceasta fiind 13 cu 8.-mentionez ca fara medicamente. rezultate ekg- rate 70,qrsd 86,qt 384,qtc414 AXIS p 66,qrs -3,t 21. normal p axis, v-rate 50-99.Q MAI MARE DE 30 MS,DIMINUSHED R,V2. altceva nu scrie.va rog o parere despre acest ekg.va multumesc.

am schimbat imaginea

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
31-05-2017, 09:38 AM
In primul rand trebuie spus ca esti supraponderal. Ai un IMC de 30, in timp ce pentru varsta si inaltimea ta, greutatea ideala ar fi de 65kg. Probabil ca ai un stil de viata ceva mai sedentar. Nu stiu unde ai facut acest EKG, dar nu ar fi rau sa il repeti la un alt aparat solicitand o examinare mai lunga si avand grija ca electrozii de la maini si picioare sa fie unsi cu gelul special ce imbunatateste conductivitatea electrica. Nu uita sa razi parul din zona pectorala in caz ca este in exces, pentru a imbunatati contactul electric al celorlalti 8 electrozi (la electrocardiografele cu 12 canale).
Pastreaza-ti calmul, nu e ceva deosebit de remarcat, cu exceptia unui QTc un pic mai lung ( el trebuie sa fie in mod normal<400) si a undei R cam mici. Dar, repet, asta depinde mult de calitatea investigatiei. De-asta e bine sa o repetam.
Sanatate
 Mulţumiri acordate de: bechi54321
09-08-2017, 09:53 AM
Vă rog să mă ajutați cu un raspuns:Ce înseamnă unde T negative în V1-V3?Vă mulțumesc!
09-08-2017, 10:16 AM
http://resus.me/t-waves-in-v1-v3-were-no...h-badness/
09-08-2017, 10:24 AM
Aici din câte am înțeles eu se referă la undele T inversate..La mine sunt negative..
09-08-2017, 11:19 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-08-2017 11:22 AM de ursamajor.)
La fizica ai invatat despre curentul alternativ? Are o alternanta pozitiva, alta negativa. Cea negativa e inversata fata de cea pozitiva. winking
Vorbeste o duduie despre asa ceva aici: https://forum.softpedia.com/topic/436268...inversate/
E posibil sa nu fie nimic sau e suspecta o posibila ischemie. Daca medicul decide investigatii suplimentare, trebuie sa le faci.
Nu te sfii sa cauti si pe Google inainte de a intreba. Eu asa am procedat si rezultate sunt cu duiumul.
http://lmgtfy.com/?q=inverted+T+waves
09-08-2017, 03:49 PM
Am căutat pe Google dar nu prea m-am lămurit. ..
10-08-2017, 06:54 PM
(09-08-2017 11:19 AM)ursamajor a scris:  E posibil sa nu fie nimic sau e suspecta o posibila ischemie. Daca medicul decide investigatii suplimentare, trebuie sa le faci.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)