Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Interpretare EKG
03-08-2011, 08:50 PM
RE: Interpretare rezultat EKG
Imi puteti spune ce inseamna TE standardizat?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-08-2011, 12:12 AM
(03-08-2011 08:50 PM)persi_1984 a scris:  Imi puteti spune ce inseamna TE standardizat?

test efort standardizat
04-08-2011, 04:13 AM
Raspuns pt consult gastro-enterologic aici.

Administrator Medical-Bucuresti.ro
04-08-2011, 08:30 AM
Pe scrisoarea medicala eliberata de cardilolog i-a scris sa isi faca:
- ecografie abdominala
- consult gastro-enterologic
- TE standardizat.
In legatura cu analizele de sange i-a zis ca este suspect de diabet, si astazi isi reface toate analizele sa vada daca au tot aceleasi valori, dupa care sa mearga inapoi la ea.
Pentru tensiune i-a zis sa ia Tertensif 1 bucata pe zi dar numai in cazul in care are tersiune ma imare de 140/90, iar Magnerot ( care l-a prescris initial) il poate lua in continuare.
In cazul in care este suspect de diabet ce analize ar trebui sa faca pentru a confirma sau infirma diabetul? Sper din tot sufletul sa nu aiba diabet , dar medicul de familie i-a zis sotului meu prima data cand a fost la ea ,ca nu are voie sa aiba tensiune asa mare (la 29 ani), decat daca nu sufera de vreo boala.
Maine merge cu analizele si la medicul de familie sa vedem ea ce zice.
04-08-2011, 09:09 AM
De regula glicemia este analiza de baza in stabilirea diagnosticului in cazul diabetului, mai ales cand, matinal, ea are in mod repetat valori peste 120mg/dl. Totusi, pentru a exclude o hiperglicemie tranzitorie este indicat sa se faca o analiza denumita hemoglobina glicozilata, HbA1c, care este un indicator al mediei glicemice pe ultimele 2-3 luni, medie independenta de ritmul circadian, de dieta sau alti factori ce influenteaza tranzitoriu, glicemia.
Multa sanatate sotului tau!
04-08-2011, 12:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-08-2011 12:26 PM de persi_1984.)
Cum se realizeaza acest TE standardizat?
rezultatul este : Hemoglobina glicata (Hb A1c )
Metoda imunoturbidimetrica 5.13, si intervalul de referinta este 4.8 - 6.
05-08-2011, 09:06 PM
Joi si-a refacut sotul meu analizele si rezultatele sunt: ALT 118.4, AST 51,CHOL 222.1 , Glicemie 118.9, HDLC 34.4 LDL-COL 159,iar Trigliceridele 141.5. Din cate imi dau eu seama toate sunt mai scazute decat la analizele facute luni , dupa 6 zile de regim, iar tensiunea este de 130/77. Poate influenta regimul rezultatul analizelor intr-un timp atat de scurt?
05-08-2011, 09:38 PM
Transaminazele sunt mari in continuare. Colesterolul total la limita de sus si glicemia cam maricica. Asta indica o afectare hepatica, probabil steatoza, Pentru un diagnostic precis se impune o echografie si cateva analize suplimentare cum ar fi GGT, blilirubina, elctroforeza proteinelor, fosfataza alcalina, VSH, Fibrinogen si PCR. Sa discute cu medicul de familie ce trebuie facut si in ipoteza unei hepatite mai vechi care s-a cronicizat. Pana atunci regim in continuare fara niciun strop de alcool.
Sanatate!

P.S. Am rugamintea sa discutam in continuare pe forumul 'Analize medicale'
09-08-2011, 04:40 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-08-2011 04:43 PM de Arm-Med.)
RE: Interpretare EKG
Arm-Med daca e sa recidiveze tpsv-ul, cam dupa cat timp s-ar putea intampla ?
09-08-2011, 04:45 PM
RE: Interpretare EKG
In general se considera ca daca la o luna de la ablatie, fara nici un fel de medicatie, pacientul nu a mai avut nici o criza ablatia a reusit sa zicem cam 97 - 98%. Si pe masura ce trece timpul fara sa apara crizele procentul tinde spre 100%. E greu de zis, depinde de ce fel de TPSV, depinde de cate crize facea si inainte pacientul. Ca una e daca facea 5 crize pe luna, alta e daca facea 2 pe an. De accea nu pot (si nu cred ca poate cineva) sa iti zic un pronostic sigur 100%.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)