Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 3.67 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Insuficienta mitrala
14-03-2019, 09:12 PM
RE: Insuficienta mitrala
Nici mie nu-mi place cand spui ca nu-ti place de atriul stang dar nu vreau sa stiu mai multe. In urma cu 2 ani i.m. era tot gradul 2 (gasita de medicul de aici).
Data viitoare voi merge la iasi (sunt din roman)
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-03-2019, 09:53 PM
Defectul prin prolaps este o afectiune comuna, care nu necesita tratament, mie in copilarie mi se dadea pentru linistire si somn odihnitor distonocalm care nu mai exista pe piata, dar...
insuficienta mitrala e altceva si ar merita incercat la prof. dr. Grigore Tinica de la Iasi sa-i ceri o parere, sunt sigur ca te-ar putea ajuta! pe mine ma revolta foarte tare incompetenta medicilor pe care nu-i intereseaza de fapt bolnavii, nici nu se pricep si deci nu informeaza cum ar trebui pacientii! de aceea trebuie cautati cei mai buni! crede-ma te rog ca nu am nici un interes sa spun prostii, eu stiu pe pielea mea ce am patit!
23-10-2019, 09:56 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-10-2019 11:32 AM de andremi.)
AurelS a scris:Mai nou s-a descoperit ca inima in insuficienta mitrala poate avea o scadere a capacitatii mascata de contractii ample ale muschilor cardiaci, cu o fractie de ejectie pastrata mult timp. Experienta a dovedit ca deformarea fibrei musculare poate fi ireversibila la un moment dat greu de stabilit chiar de chirurg, si deci prezentarea la medic mai devreme si interventia pot aduce mult mai multe beneficii decat amanarea ...
Mai spun si ca la noi lucrurile astea nu sunt discutate de catre medic cu bolnavul, eventual esti clasat intr o categorie care oricum poate astepta, indiferent de riscuri, spre rusinea acestui sistem medical romanesc...
Si intr adevar iti trebuie o vointa extrem de mare sa poti trece peste aceste chestiuni de neorganizare si ineficienta ale sistemului...in rest, actul operator in sine este unul cu riscuri foarte mici, daca este facut la timp!

Ar fi interesant de aflat experienta ta cu boala asta, cand a aparut, ce simptome aveai, cu ce grad te-ai operat, cat te-a costat, ce fel de valva ti-a pus, cum te-ai simtit dupa operatie, daca ai avut restrictii in ce priveste alimentatia si efortul si cum te simti in prezent.
12-11-2019, 11:46 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-11-2019 11:58 PM de AurelS.)
Multumesc de intrebare Elena, ma simt bine in prezent, valva mecanica cu disc din titan SORIN 29(mm) montata in 1995 de prof. Socoteanu la spitalul Fundeni merge ca la inceput cand a fost implantata, imi iau tratamentul anticoagulant zilnic obligatoriu, am fost de curand la control cardio si EKG Holter 24h a aratat ca nu mai am decat 19 esv dupa ablatia cu RF efectuata de dr. Ivanica la Timisoara, din acele 45 000 esv cat au fost in 2018, nici nu am mai avut nici un episod de fibrilatie sau flutter atriale.
Totusi am un atriu stang moderat marit - 47 mm (normal ar fi 30-34 mm) si o incarcare de volum si presiune in ventriculul stang, aratand o insuficienta ventriculara diastolica remanenta dupa insuficienta mitrala (IM) tratata tardiv.

E greu de dat un sfat, dar ce se poate invata din experienta mea si a altora este ca se potriveste foarte mult cu povestea cu prostii si drobul de sare care stau sub el si plang de frica ca o sa cada de pe soba si o sa omoare copilul, in loc sa mute leaganul sau sa mute drobul...ca sa fiu mai scurt si mai bine inteles.

Prostia aceasta a celor cu insuficieta mitrala(IM), este de multe ori sustinuta, in afara de propria frica de cutit si de catre familie si de unii medici, de un sistemul medical defectuos si prea putin empatic, si de alti bagatori de seama din viata si anturajul bolnavului, si il impiedica pe acesta sa ajunga la singurul om care l-ar putea ajuta, chirurgul cardiovascular.

ca sa fiu direct si simplu...
In practica despe experienta mea iti pot spune ca nu am ajuns la operatie pana cand nu am luat hoatararea singur si chiar impotriva tuturor acestor impedimente enumerate mai sus. Este o diferenta mare intre a cunoaste un lucru teoretic obiectiv si a lua o decizie practica subiectiva, pana la urma ce m-a salvat e ca am depasit frica de cutit pentru ca voiam sa-mi traiesc viata...multi nu reusesc probabil sa depaseasca frica pana cand nu se agraveaza starea si devine tardiv.

Tardiv nu inseamna doar un risc vital mai mare la operatie. Tardiv inseamna si ca dupa o operatie reusita, rezultatele pot fi modeste, cu instalarea disfunctiei miocardice ventriculare si aparitia remodelarii mecanice (largirea inimii) si electrice (aparitia aritmiilor atriale si ventriculare) pentru ca nimeni nu poate spune cand procesul va deveni ireversibil sau nu inainte de operatie. Aceata pentru ca inima nu e o pompa simpla, ci un organ viu puternic cu multe mecanisme (de compensare) care il ajuta sa faca fata nevoii de oxigenare si hranire a organismului pe moment, dar cu timpul suprasolicitarea o va deforma intr-un fel diferit in functie de fiecare individ, de multe ori ireversibil.
Prostia mea a fost ca in loc sa merg direct la chirurg am pierdut cam 4,5 ani pe la cardiologi si ecografii, masurand cavitatile inimii si functia de pompa, care mi se spunea sunt in parametrii asa zis normali. Eroare! spun medicii de acum care au si experienta deceniilor de urmarire a celor operati valvular...multi raman cu afectarea fibrei miocardice care odata ce isi pierde elesticitatea nu isi poate reveni complet.
Bineinteles ca multi nu se gandesc la pespectiva asta si cred ca odata inlocuita sau reparata supapa, totul se va normaliza, in mod mecanic. Nu este asa...lucrurile sunt mai complicate.

Ar mai fi de spus ca in occident medicii au trecut la repararea valvelor in IM in proportie de 60-70% fata de inlocuirea cu valve mecanice atunci cand este posibil si daca bolnavul ajunge mai repede la medic. Metodele nu sunt infailibile insa, se pare ca anuloplastia nu prea tine, mai sunt si alte metode noi- Mitraclip - foarte scumpa , care se face prin cateter deci nu se deschide inima, dar se pare ca nu reuseste foarte bine la toti , coaserea cuspelor si inlocuirea cordajelor si altele. Pentru valva tricuspida de exmplu (partea dreapta a inimii) s-a ajuns la concluzia ca inelul mobil (nu fix) este cea mai buna solutie. Valva mecanica implantata este o solutie considerata totusi mai rezistenta in timp, si cum va influenta mersul inimii pe termen lung si foarte lung vei afla.

Solutia in fiecare caz in parte nu o poate da decat chirurgul la care te vei prezenta cu dorinta, curajul si hotararea ta, speram cat mai curand. Gandeste-te doar ca undeva in corpul tau sangele curge intr-un sens gresit. Daca te tai la un deget si vezi sangele curgand nu faci ceva ca sa-l operesti? Daca ai o leziune in inima nu ar trebui sa iei masuri ? mai gandeste-te...

Ca sa mai pun un pic degetul pe rana, daca tot ma intrebi, a fost un timp cand dupa un simplu prolaps de mitrala, am facut endocardita, apoi o insuficineta usoara, dupa care s-a transformat in cativa ani, auzeam un suflu neobisnuit de mare stand culcat. Ajunsesem sa lesin pe strada, cu tahicardie si aritmii, am ajuns la urgenta de cateva ori. Nu cred ca ai vrea sa treci prin asa ceva...doctorii spuneau ca sunt in calsa II NYHA, dar probabil cu aparitia simptomelor de oboseala si lesinuri trecusem la mai mult.
16-11-2019, 12:55 PM
Daca mă gândesc la operație mi se activează amigdala, nu din cauza fricii de cuțit ci a falimentului. In ziua in care ai scris mesajul de mai sus informam dentistul de problema mea cu valva și m-a sfătuit să merg la un control la Tg. Mureș pt că acolo "sunt mai umani"...
18-11-2019, 10:56 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-11-2019 12:17 PM de andremi.)
Profilaxia endocarditei cu antibiotice se face inaintea oricarei interventii stomatologice sau doar la extractii? Daca este pima variantă ce mă fac daca am de reparat 2-3 dinți pe o perioadă mai îndelungată de timp?
18-11-2019, 03:29 PM
Asta ti-o poate spune medicul stomatolog in functie de aspectul imagistic al fiecarui dinte, hemoleucogramei si valorii ASLO.
18-11-2019, 04:35 PM
Așa e pe la voi? Cu analize? Pai mie nici nu mi-ar fi dat antibiotice daca nu-i spuneam de insuficiența mitrala...
24-11-2019, 08:24 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-11-2019 08:30 PM de AurelS.)
Profilaxia endocarditei bacteriene la valvulari și protezatii valvulari este aceeași, un antibiotic cu spectru larg înainte de intervenție și încă a 5 zile după la 8h.de 9bicei cardiologul recomanda pt ca dentistii nu se pricep,....in teorie se da antibiotic înainte de orice intervenție sângerânda din sfera orl sau dentară, dar nu pt tratamente obișnuite cum ar fi o plomba... Pt extracție da e obligatoriu

Prima doza se ia cu o oră înainte de intervenție, oral... Se continua încă 3,5 zile, ca să nu se facă rezistenta la antibioticul respectiv luat în doza prea mica. Povestea cu endocardita mea este una de groază și ar merita povestita, pt ca aduce multe dovezi de diletantism din domeniul medical, o sa o povestesc odată...
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)