Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inima sau cap?
02-12-2010, 04:20 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-12-2010 04:23 AM de nicolero.)
RE: Inima sau cap?
(01-12-2010 06:47 PM)uliana a scris:  Extrasistola se percepe - cel mai adesea - ca o bataie puternica, urmata de o pauza compensatori mai lunga pina la bataia urmatoare.Nu atit bataia, cit mai ales pauza este sesizata. Aritmia care seamana, intr-adevar, foarte bine cu o filfiire de aripi poate fi : marunta, foarte rapida, dar ritmica, simptomatica pentru flutter atrial; rapida, dar total dezorganizata ca ritmicitate si frecventa si atunci e vorba de fibrilatie atriala.

Uliana, inainte de declansarea tpsv-urilor simteam acea zbatere, falfaire de aripi, , pt cateva secunde(2-5 sec.),eu considerandu-le extrasistole, pt ca asa am citit...asa am inteles ca tahicardiile sunt declansate de acele extrasistole.Uneori simt acea falfaire,dar fara sa se declanseze tahicardia. Nu mai inteleg nimic...am tot intrebat pe forum cum se manifesta extrassitolele si acum sa aflu ca de fapt , in mai multe randuri as fi avut flutter atrial sau fibrilatie?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-12-2010, 05:17 AM
Nu cumva spaima iti declanseaza tahicardia? Adica in momentul cand simti acea extrasistola te sperii, lucru care iti creste pulsul automat.
02-12-2010, 10:53 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-12-2010 11:05 PM de SoulHealer.)
Extrasistolele au o gama larga de modalitati de manifestare strans legat de factorii declansatori. Cele mai obisnuite sunt cele izolate pe care le resimt aproape toti oamenii, ele fiind declansate de factori diversi cum ar fi cafeaua, fumatul, alcoolul, un efort nesustinut glicemic, o stimulare vagala datorata de regula unui pranz copios sau unei balonari excesive. Asa cum spunea si armmdt, ele sunt formate dintr-un grup de doua batai consecutive urmate de o pauza compensatorie a intervalului scurt in care a aparut a doua bataie, extrasistola propriu-zisa. Problemele apar cand extrasistolele apar in salve, grupate, bigemenate sau trigemenate. Atunci apare acea senzatie de falfaire si desigur, faptul ca ne speriem accentueaza fenomenul aritmic si il poate impinge spre TPSV sau FA. Eu personal am trait astfel de experiente de doua ori pana acum, postprandial, de fiecare data. Odata, dupa un pranz deosebit de copios cu o balonare imensa, totul a debutat cu cateva salve de extrauri si pe fondul panicii pulsul a urcat rapid la 180. In aceste momente cel mai bine este sa luam cateva tablete de carbune medicinal pentru a micsora presiunea diafragmei asupra pericardului si un betablocant sublingual, pentru ca daca-l inghitim cu apa nu are niciun efect din cauza carbunelui! Ultima data mi s-a intamplat in aceasta vara, la mare, intr-o dimineata dupa micul dejun. Nu am mancat foarte mult, dar combinand cateva legume care pe foarte multi ii baloneaza rapid (castravete cu ardei gras si rosii) si mai ales ingerand 2 crenwursti care au in compozitie asa cum se stie "criminalul" aditiv E 621 (glutamatul monosodic), au aparut extraurile in salve. De data asta nu au trecut in ciuda faptului ca am luat un betablocant, distonocalm, Ca+Mg, etc! Au trecut dupa ce am fost intr-o "vizita de lucru" la spitalul judetean unde m-au tratat cu o perfuzie cu 2 fiole de rytmonorm! Ei au spus ca a fost vorba de TPSV recurenta, dar fata morgana (pe unde-o fi oare?) a presupus ca a fost o FA si inclin sa-i dau dreptate, pentru ca pulsul nu era doar rapid ci si dezorganizat rau de tot!
Oricum, ce trebuie sa retinem este ca extraurile pot fi la randul lor factori declansatori pentru aritmiile de la nivelul urmator, TPSV, Flutter si respectiv fibrilatie atriala. Daca asta se intampla pe un cord clinic normal, nu avem motive sa fim asa de ingrijorati, dar trebuie sa gasim cauza(ele) declansatoare pentru a le evita pe viitor. Un echilibru si un control asupra sistemului nervos vegetativ prin cele doua componente ale sale, simpatic si parasimpatic, ne poate scuti, cu siguranta, de multe neplaceri. De aceea e bine sa incercam sa tinem cat putem de mult sub autocontrol propriile reactii, sa privim cu mai multa detasare si cu mai mult control emotional evenimentele pe care le traim zilnic si sa decidem de fiecare data ce anume e mai bine sa ni se "falfaie"!
Inima, in niciun caz! happy
02-12-2010, 03:03 PM
Ale naibii sa fie de filfiieli, eu nu mai suport nici filfiitul unei fuste in jurul genunchilor, drept care m-am eternizat in blugi ! Subscriu la tot ce zice SH despre extrauri, fac insa mici precizari despre celelate tipuri:
a) la flutter nu exista nici un fel de pauza, nici macar cea normala dintre batai, ti se pare ca e o zbatere perpetua, dar ritmica; daca ar fi s-o imit cumva onomatopeic, ar suna cam asa: pac-pac-pac-pac-pac-pac-pap-pac-pac ....la infinit.
b) fibrilatia = totala dezorganizare, haos, miscare browniana, in general rapida sau foarte rapida; zic in general, pentru ca exista si varianta lenta, care parca e si mai insuportabila, cu senzatii de cadere in gol, cercuri luminoase inaintea ochilor, lipsa mare de aer si, eveident, spaima aferenta; mi-e imposibil s-o imit onomatopeic, as putea s-o reproduc, daca am fi fatza in fatza, batind darabana cu degetele in masa.
c) dupa crizele "documentate" prin care am trecut in ultimii 5 ani realizez ca ambele variante ma incercau, de fapt, in rare si scurte episoade de maximum 30-40 de minute, de vreo 15 ani, rastimp in care eu credeam ca patzesc "doar" extrauri; prin urmare, aritmii diverse pot "coabita" in pace, facindu-ne viata si mai amara.
d) spaima se poate, dar mai mult nu se poate stapini in crize, nu pentru ca am fi noi niste - pardon - cacacioshi, ci pentru ca tzine, pur si simplu, de simptomatologia cardiaca, agravind-o si creind acel ticalos cerc vicios in care lucrurile se potentzeaza reciproc.
e) s-ar putea ca spaima singura sa declanseze tahicardie, ma intreb insa daca nu e vorba de tahicardie sinusala totusi, asemanatoare cu cea din timpul activitatilor sportive sau in fata examenelor. Poate ne lamureste ARMMDT la acest punct.
In rest, numai de bine si daca ma intrebati pe mine - nici drapelele sa nu mai filfiie !!! Heart
09-12-2010, 07:43 AM
Buna,la toata lumea,la mine se manifesta cam asa...pulsul e normal 60/70 pe minut,dar cind sint in stare de repaus,sau mai ales cind ma asez in pat,ritmul e bun,si regulat,si deodata simt ca bate de doua ori repede,cum zicea uliana,pacpac...de doua ori,una dupa alta fara pauza,apoi pulsul merge normal,si la vreo 10-15 minute,iar pacpac,apoi la 20 min,sau 45 minute,dar asta se intimpla numai cind stau in pat si sint pregatit pentru somn....culmea e ca la efort,nu am nimic...deci daca atunci ma ridic din pat si fac vreo 70 flotari gata nu mai simt nimic,,,,de un an aproape iau betaloc zok de 0,5,una dim una seara,in ultimul timp,am fost si la psihiatru,prima data mia prescris anxila de doua ori pe zi si si serlift una seara de 50mg,a doua oara mia inlocuit anxialu cu tranxene de 10 de doua ori pe zi,sint mai indiferent acuma dar parca tot mai stau si ma gindesc dupa ce am aceste dereglari,si ma gindesc sa incerc,cu seroxat,la recomandarea psihiatrului bineinteles,,,,fug cite 3km pe zi,si nu simt nici un fel de filfiere,...am asemeni pacpacuri,vorba iulianei numai noaptea aproape cam de vreo 20 ori asa,ziua ff rar
09-12-2010, 10:41 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2010 10:42 AM de SoulHealer.)
Salut patroane! Ce matinal suntem! Sa stii ca ideea asocierii unui betablocant luat intr-o doza maricica cu un efort apreciabil nu este o idee prea buna! Pe de-o parte inima este constransa sa faca un efort mai mic si sa bata mai rar de la betablocant iar pe de alta o soliciti la un efort considerabil alergand 3 Km! Extra-urile de repaus apar frecvent in preajma granitei pulsului bradicardic (sub 60bpm) si fenomenul nu este ceva grav, se intalneste frecvent la sportivi la cei cu puls bradicardic din diferite motive (medicatie, hipotiroidism). Eu zic sa iti reconsideri tratamentul, atat cel antiaritmic cat si cel anxiolitic sau antidepresiv. E mult mai bine sa optezi pentru un stil de viata echilibrat, cu efort moderat cu o dieta adecvata care sa asigure un mare aport de minerale. Pentru stres si depresie discuta cu psihoterapeutul pentru a gasi un tratament mai usor, care sa nu creeze dependenta si la care sa poti renunta cand vei constata ca nu mai ai nevoie de el! happy
Sanatate!
09-12-2010, 12:12 PM
Patroana, pac-pac-urile de care vorbesti tu - cite doua sa maximum trei, apoi batai normale - PRECIS nu indica flutter atrial, unde bataile ritmice, marunte sint foarte multe si continue, timp indelungat. Este clar ca faci extrauri de repaus, SH are dreptate, si nu numai in privinta reconsiderarii tratamentului cardiac, ci si cel psihiatric. Chiar nu vad rostul antidepresivelor, mai ales al seroxatului, au destul de multe efecte adverse.
09-12-2010, 11:15 PM
O sa ma duc la cardiolog sami prescrie alt tratament,mai usor,dar ce am omis sa va spun este ca de obicei eu aveam o tensiune care varia undeva la 14 cu 8,citiodata si 15,dar de cind am inceput sa fac aceste exercitii fizice,mia scazut la 10 cu 6 ceea ce nu am avuto niciodata asa de mica....acum nu poate fi numai din cauza betablocantelor ca stiu ca si ele scad tensiunea,dpentru ca inainte sa incep sa fac aceste exercitii o aveam 14 15cituiodata,deci eu cred ca a inceput sa scada din cauza exercitiilor fizice,sau poate a antidepresivelor care le iau,pentru ca mau facut sa nu mai fiu asa agitat,si sint mai linistit acuma
09-12-2010, 11:17 PM
E bine ca pulsul si tensiunea sa fie cat mai mici atat timp cat nu ai simptome din aceasta cauza.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
13-12-2010, 10:19 PM
As avea si eu o intrebare: tahicardia se refera la pulsul ridicat in repaus sau si in timpul miscarii?
Pun aceasta intrebare deoarece pulsul meu stand culcat e normal (70-72 sau chiar mai putin seara inainte de culcare) iar in momentul cand ma ridic, din pozitia culcat sau sezut creste brusc pt 10-15 secunde incat o simt cum bate si simt si un fel de jena in stomac parca.
Apoi scade si ramane in jur de 90-100 cred.
Saptamana aceasta sper ca ajung la un control endocrinologic. Asta e ultimul lucru care nu l-am verificat.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)