Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Infectie testicul, bob de mazare
01-04-2020, 02:26 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-04-2020 02:29 PM de xtiN96.)
Infectie testicul, bob de mazare
Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati, am 23 de ani si de mai bine de 5-6 ani de zile pe testiculul stang mi a aparut ceva precum un bob de mazare, in toti acesti ani nu m a durut, nu m a deranjat cu absolut nimic asa ca nu am fost la medic sa vad despre ce e vorba, desi am mai citit ca ar fi vorba despre un nodul/spermatocel si ca daca nu deranjeaza nu se necesita atentie asupra acestuia, de multe ori m am tot "jucat cu el" strangandu-l in mana sau rasucindu-l. Ocazional am mai facut si efort sarind in anumite circumstante[am fost la padure si trecand prin anumite zone a trebuit sa fac niste salturi], acesta s a umflat putin si doare la atingere,de asemenea s a starcit in zona respectiva,pielea devenind vanata. Am inceput sa iau augmentin, iar la farmacie mi-au recomandat sa iau diclofenac. Tind sa cred ca este o infectie din cauza ca tot am pus mana pe el,ce as putea face pana trece pandemia aceasta cu covid? Mi-e frica sa ma duc la spital pentru consult.
cam la ce as trebui sa ma astept, sa fie doar o infectie sau e vorba de cancer ?
Mentionez ca : m-am stricat la burta, cand urinez, urinez cu sperma, zona bobului de mazare s a umflat si este rosie, iar la atingere ustura. Probleme cu erectia nu am, nici cu ejacularea, as putea spune ca ma doare putin cand urinez sau cand ejaculez. Problema persista de 3 zile, dar dupa ce am inceput sa iau augmentin m-a mai lasat durerea, insa umflatura este tot prezenta.
Daca este pe aici un doctor sau cineva care a trecut printr-o experienta asemanatoare il rog mult sa ma ajute cu un raspuns, eventual ce as putea sa fac pana trece pandemia asta. Am incercat sa sun la 3 cabinete pana acum insa la toate trei intrau robotul, farmacista mi a spus ca e greu sa imi fac o programare pt un consult in perioada asta.
Va rog mult sa ma ajutati cei care sunteti in masura , sunt destul de speriat sad
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-04-2020, 02:46 PM
RE: Infectie testicul, bob de mazare
Fa o poza cat mai buna a formatiunii testiculare. Intra pe site-ul de mai jos si alege un medic urolog pentru consultatie. Nu e foarte scump. Cam 30 de lei prima intrebare. Ii arati poza si primesti un sfat. Sper ca rezolvi. Nu-ti face griji prea mari. Probabil e un microvaricocel sau o formatiune lipomatoasa pe care ai tot sacait-o (nu trebuia!) .
https://app.medic.chat/doctors/overview
03-04-2020, 09:46 PM
Buna seara, am tot incercat sa iau legatura cu un cabinet de specialitate insa fara rezultat, de fiecare data a intrat robotul.
Am terminat augmentinul si am inceput sa iau diclofenac, primele rezultate au inceput sa apara, pielea nu mai este zbarcita si nici zona iritata, adica nu mai doare la atingere sau cand merg, in schimb am inceput sa am niste mancarimi in zona umflaturii[cred eu si sper sa nu gresesc ca este din cauza ca se vindeca], iar la atingere zona respectiva nu mai doare.
Pana reusesc sa fac o progamare dupa ce se termina treaba asta cu virusul, ce ar trebui sa mai am in vedere? Faptul ca in zona umflaturii am inceput sa am mancarimi ar trebui sa ma ingrijoreze sau sa ma linisteasca si ca de fapt se vindeca infectia? Multumesc
04-04-2020, 01:07 PM
Poti folosi un unguent cum e Baneocin crema, cu care sa te ungi foarte usor. Daca lucrurile nu se rezolva in cateva zile, va trebui sa discuti cu un urolog, totusi.
04-04-2020, 02:57 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-04-2020 03:02 PM de xtiN96.)
Revin : aseara mi-a spart si a iesit tot puroiul din testiculul respectiv, m am dezinfectat bine pe maini, am stors tot puroiul, am spalat bine zona si am pus betadina cu pansament, azi dimineata am repetat.
Sa inteleg ca augmentinul si a facut efectul si infectia a fost eliminata?
Nu ma mai doare, nu mai este strans testiculul, zona incepe sa-si revina, are inceput de vindecare?
PS: Oricum ar fi, dupa ce trece treaba asta cu covid-ul o sa merg sa consult un medic urolog. happy
Multumesc mult @SoulHealer pentru timpul acordat, m ai ajutat enorm chiar daca problema s-a rezolvat de la sine, mi-a fost de un real ajutor sfatul tau si faptul ca ti ai rupt din timp sa-mi acorzi un raspuns intr-un moment in care pur si simplu imi faceam tot felul de ganduri negre ! happy
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)