Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Infectie la degete.
10-01-2017, 10:20 PM
Infectie la degete.
Salut.

Incep cu inceputul:

-Vara trecuta am avut un cos made in zona ficatului
-Stare subfebrila,ma simteam cald insa termometrul arata temp normala.Poate l-am aruncat degeaba.
-Tot felul de aparitii trecatoare pe piele.
-Am avut acum cativa ani degetele de la mana dreapta dureroase la apasare,buricele degetelor mai exact insa nu am avut umflaturi.

Stare actuala:

-Circulatie la maini proasta,e frig si mainile sunt si ele reci.Intra sange insa de la unghii pana la incheietura mainii sunt reci.Vara trecuta cand dormeam pe o parte,cealalta parte(a capului era mai rece,destul de sesizabil incat sa imi atraga atentia).
-Acum o luna mi-a aparut o umflatura mica la degetul mic de la mana dreapta,ma manca atunci,acum ma mai doare.Dureri in locuri din toata mana,uneori si in mana cealalta.
-A aparut alta zona mica acum o saptamana la degetul mijlociu,s-a mai extins si apoi a stagnat.Alte pete rosiatice pe sub piele in celelalte degete,abia sesizabile.
-Piele mainii uscata,mai mult dreapta decat stanga.
-Localizarea umflaturilor:Intre unghie si prima articulatie a degetului.
-Am ceva asemanator la piciorul stang insa e de mult timp acolo,de 5-6 luni.Nu sunt sigur ca au legatura una cu alta.
-Nasul rosu,obrajii rosii.Cand intra mai mult sange in el(daca stau la frig) se inroseste.Cand intra mai mult sange in mana dreapta simt o vibratie,mana se inroseste exagerat,ma mananca.Mana stanga se inroseste si ea insa nu exista mancarimi.Cand intra sange,venele se
-Degetele mainii drepte le simt butucanoase.Simt o rezistenta in muschii degetelor daca le indoi.
-Acum 3 luni am avut un cos mai lunguiet pe obraz,asemanator unui puroi care era dureros la atingere.Am reusit cumva sa il dau altcuiva,pentru ca i-a aparut pe mana o copie fidela a ce am avut eu pe fata.

Am obiceiul sa dau cu pumnul in masa,am dat cu degetele si m-am lovit la baza unghiilor.Sa fie asta cauza?

https://s23.postimg.org/i87syp0hn/20170110_192208.jpg

https://s23.postimg.org/ghorx7iyh/20170110_192252.jpg

De la mana dreapta.

Am fost la dermatolog si am luat antibiotic insa nu a avut efect.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-01-2017, 10:50 PM
RE: Infectie la degete.
Foarte posibil ca de la loviturile in masa sa ai problemele semnalate. Zonele par sa fi suferit traumatisme. Incearca sa te abtii o perioada sa mai dai cu pumnul! E vreun ritual sau asa iti descarci nervii?! happy
10-01-2017, 11:18 PM
Ambele probabil.

Am uitat sa mentionez ca am foliculita,alta problema mai veche care se activeaza la caldura si o zona cu foliculita sensibila.
Am avut stafilococ in copilarie in zona gatului.Sa inteleg ca e si prin piele acum?

Mainile se fac extrem de rosii cand le bag in apa calda+ si ma mananca.Mai trimit poze daca e nevoie happy.
11-01-2017, 02:05 PM
Fa cateva analize, VSH, ASLO si alte cateva pe care ti le va recomanda medicul de familie. Ai o problema de circulatie periferica ce trebuie elucidata.
Sanatate
11-01-2017, 10:05 PM
Iti recomand sa citesti si pe aici , poate ceva se potriveste . https://doc.ro/afectiuni-cutanate-declan...te-de-frig
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)