Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Holter ekg
09-08-2021, 08:13 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-08-2021 08:40 PM de Madalina13.)
Holter ekg
Bună ziua,
Îmi cer scuze dacă nu ma exprim bine în seara asta. Am un holter ekg montat. Scriu cu o singura mana pt ca asa am posibilitatea. Ca am o problema cu un electrod care tot vrea sa se dezlipească dacă mișc ambele mâini.
Am mai scris problemele mele aici: palpitațiile.
Vreau sa va zic ca nu știu dacă s palpitatii sau fasciculatii musculare. Pt ca de câteva luni, simt cum mi se zbat mușchii în multe parti ale corpului. Adică ceea ce simt eu în piept, o zvâcnire puternica uneori, și o consider palpitație, același lucru îl simt și la mâini, picioare, spate, față, abdomen etc. Simt cum mi se zbat mușchii des și e neplăcut. Chiar și la ochi sau în zona capului am senzația asta ...ionograma e ok. Am doar carenta de vitamina d, atât... plus anxietatea
Vreau sa va întreb, zvâcnirile musculare din piept, la holter ul ekg, este posibil sa fie înregistrate ca extrasistole? Sau nu au legătură? Va rog sa mi spuneți dacă e posibil
Și încă ceva...este posibil sa simt zbaterile musculare din piept ca fiind palpitatii? Aceste zbateri din piept, din zona inimii, pot afecta funcționarea inimii ?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-08-2021, 09:06 AM
RE: Holter ekg
Problema cu carenta de vitamina D este ca atrage dupa sine si o carenta de calciu celular, adica de calciu ionic. Ionograma nu reda fidel acest deficit. Fasciculatiile musculare pot apare pe acest fond ce sugereaza o posibila spasmifilie. Ele nu se identifica insa cu palpitatiile. Daca ele exista vor aparea pe ECG. Pentru a impiedica un electrod sa se desprinda poti lipi un leucoplast peste.
 Mulţumiri acordate de: Madalina13
10-08-2021, 10:22 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-08-2021 08:07 PM de Madalina13.)
Acesta este rezultatul de la holter. Vad ca am avut în total 5 extrasistole ventriculare....pe care le am simțit din plin în timpul efortului. Nu am făcut mare efort, am urcat un etaj la mine acasa(scara interioara din casa), am mâncat, sau m am dus la baie. În rest am stat în pat. Dar când ma ridicam din pat, îmi creștea deodată pulsul mult, simțeam bătăile rapide ale inimii în piept, deci simțeam batai regulate.... și, deodată, simțeam o bătaie foarte puternica, față de restul bătăilor, apoi iar revenea inima la ,, normal" la bătăile rapide,fara sa simt o alta lovitura puternica în piept. Nu ma sufocam, nu amețeam in acest timp. Asta denumeam eu palpitație , acea bătaie puternica pe care o aveam în timpul tahicardiei. Ca la cel mai mic efort, imi sare pulsul peste 100. Când merg la baie, ajunge la 122 bpm... nu întotdeauna, dar în cea mai mare parte a timpului, la efort, simt acea senzație de lovitura în piept, pe lângă bătăile rapide regulate. Sunt extrasistole ventriculare, nu? Se simt groaznic, ma panichează când le am...
Mi s a spus ca am palpitatii din cauza sedentarismului și a obezității. Si atunci când o sa ajung la greutatea normala,nu voi mai avea palpitații...
Ma îngrozește gândul ca pana ajung la greutatea normala, va trebui sa suport acele senzații de lovituri în piept la efort...
Nu știu dacă v am povestit aici, dar am ajuns mai demult, după o sperietura, am ajuns la spital. Aveam palpitații. Dar investigațiile erau ok. Mi s a pus la spital diagnosticul de distonie neurovegetativa. Am zis sa va scriu și informația asta. Merg la psiholog, asta cred ca v am spus.
Citesc des topicul de pe forum cu extrasistolele....poate am și eu sindromul PPT-pitici pe creier. Am văzut ca e normal sa avem pana la 200 de extrasistole pe zi. Eu, la 5 extrasistole, vedeți cum reacționez. Si reacționez asa pt ca le simt intr un mod extrem de neplăcut, îmi provoacă teama cand le simt. Ce norocoși sunt cei care nu le simt! Chiar acum am simțit una...si totuși sunt în repaus, deci pulsul e mic...nu știu dacă ar fi trebuit sa simt acea bătaie puternica.
Dar...trebuie sa ma obișnuiesc.
Stau și ma gândesc, dacă eu simt de fapt spasmele/fasciculatiile musculare? Și poate extrasistolele le am avut fara sa le simt? Pt ca ceea ce simt in piept, simt peste tot în corp, la mușchi. Spunea cineva aici pe forum, la topicul extrasistole, ca spasmele musculare în piept pot semăna cu niște palpitații, dar de fapt nu sunt palpitații.
Credeți că ceea ce simt eu, sunt extrasistole ventriculare? Știți cum se manifesta astea mai exact?
Medicul la care mi am pus holterul, a zis ca inima e sănătoasă din punct de vedere ecocardiografic, ekg normal, tensiune normala, 130 cu 80. Acasa o am 10, 11 sau 12 cu 8 în general. Pulsul era cam mare la medic, 110 bpm. Eram și panicata un pic. Trebuie sa slăbesc, sa merg la psiholog, iar ca tratament mi a dat un supliment care conține magneziu și potasiu. Eu am slăbit, țin regim. Dar încă nu am ajuns la kg normale. Mai am pana acolo, e un drum lung...
11-08-2021, 08:18 AM
Tine-te de regimul alimentar pentru a ajunge la o greutate adecvata. Ocupa-ti mintea cu ceva, deoarece este evident ca ai sindromul PPC! daca la 5 extrasistole ai astfel de reactii, anxietatea ta este scapata de sub control. Nu-ti mai lua pulsul asa de des. E normal sa-ti creasca cand urci la etaj. Inima ta depune un efort mai mare fiind supraponderala. Ia suplimentul cu magneziu si potasiu prescris si fa miscare, dimineata si seara, macar 6000 de pasi pe zi. Vorbeste cu cardiologul sa-ti prescrie un betablocant neselectiv pana mai slabesti putin.
 Mulţumiri acordate de: Madalina13
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)