Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hirsutism- exces par pe fata
13-05-2017, 05:04 PM
Hirsutism- exces par pe fata
Buna ziua,

De aproximativ 1 an de zile a inceput sa imi creasca par pe fata in exces. Desi sunt bruneta, parul de pe fata este alb, dar este foarte des si lung deja si sunt foarte frustrata din aceasta cauza, nu mai vreau sa ies niciunde. Bineinteles ca am fost la medic si mi am facut analizele. Am luat androcur de 7-8 luni, fara niciun rezultat la recomandarea ginecologului. De curand am fost la endocrinolog care mi a spus in niciun caz sa mai iau androcur, sa fac pauza si sa repet analizele, sa vedem ce va iesi. Nici eu nu sunt adepta pastilelor, dar nu pot suporta faptul ca asta este situatia si nu am ce sa fac, raman cu parul pe fata. Ginecologul mi a spus ca efectele de la androcur se vad pe termen lung, ca se fixeaza in timp pe radacina firului de par si ca nu ma pot epila, nu pot face nimic. Acum eu nu stiu ce sa fac efectiv, este aici un medic avizat care ma poate sfatui, sau a urmat cineva un tratament eficace pt hirsutism?

Apreciez orice raspuns, multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
13-05-2017, 07:29 PM
RE: Hirsutism- exces par pe fata
Eu zic sa asculți.de endocrinolog adică să lași pastilele, sa faci analizele si eventual să încerci alt tratament. Acum câțiva ani, când nu exista Androcur tratamentul pentru hirsutism se făcea cu contraceptive Diane. Oricum ambele au reacții adverse așa că mai bine fara... Daca parul este blond înseamnă că nu se vede prea bine, il vezi tu pentru că stii de existenta lui si la urma urmei nimeni nu e perfect. Sunt sigură că ai alte calități. Nu lăsa aspectul exterior sa determine respectul de sine.
13-05-2017, 07:35 PM
Asa as raspunde si eu cuiva, care nu e in situatia mea. Problema este ca eu nu eram asa, chiar daca parul este alb, este f des si cam lung...sunt f frustrata si complexata si nimeni nu ma intelege pt ca nu e in situatia mea. Nu am vrut sa iau si diane, deoarece nu prea sunt de acord cu anticonceptionale, dar totusi alt tratament nu exista? Nu stiu cat de eficace ar fi un tratament naturist sau homeopat...a fost cineva in situatia mea si luand tratament, s a rezolvat problema?
13-05-2017, 07:46 PM
Uite că eu am fost in situația ta, acum mult timp, am fugit de acasă (ai mei nu au vrut să mă însoțească pentru o astfel de tâmpenie) că să mă internez la Iași pentru a-mi face toate analizele. Apoi am luat Diane o perioadă. Nici nu-mi mai amintesc daca a funcționat tratamentul. Intre timp m-am obișnuit cu puful de piersica pe care-l am și acum și am descoperit adevăratele probleme pe care ți le oferă viața...

A fi tu însuți intr-o lume care caută în mod constant sa te facă altcineva, este cea mai mare realizare.
13-05-2017, 07:52 PM
Eu va inteleg, intr adevar sunt si alte probleme mai importante. Si eu am alte probleme de sanatate si pe alte planuri. Dar daca la celelalte exista o solutie, la hirsutismul meu nu gasesc momentan una si nu stiu ce sa fac...la mine nu e puf, a fost la inceput, dar acum este par par si unele fire sunt mai lungi decat altele, in fine , nu vreau sa plictisesc pe nimeni cu problema mea. Am scris aici in speranta ca cineva cu aceeasi problema a urmat un tratament si mi ar putea spune ce efecte a avut la ea... Multumesc oricum pt raspuns si va doresc sa va rezolvati problemele. Apropo ati avut vreun efect secundar de la diane?
13-05-2017, 08:04 PM
Am spus eu că ai alte calități...
Nu am avut reacții adverse pentru că eram tânără și am luat doar câteva luni. Tratamentele naturiste nu cred ca te-ar putea ajuta, mai degrabă o epilare definitivă ca ultima soluție. Poate e un dezechilibru hormonal tranzitoriu
13-05-2017, 08:25 PM
Nu se poate face epilare definitiva pe par alb din.pacate... Si daca ma epilez cu ceara, creste f urat apoi...tot un tratament va trebui sa iau, numai ca trebuie sa pic exact pe tratamentul care trebuie si asta inseamna sa tot incerc ori verospiron, ori spironolactona, ori altele , dar nici asa nu e bine,pt ca ma poate da peste cap cu totul si efectiv nu stiu ce sa fac...naturist,homeopat,conventional,acupunctura,holistic...cine sa stie ce o sa ma ajute?...deocamdta nu mai iau nimic , dar in fiecare zi la asta ma gandesc cel mai des...
13-05-2017, 08:50 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-05-2017 09:13 PM de Elena m.)
Eu as merge pe mâna endocrinologului. Trebuie să faci investigații amănunțite și sper sa fie darnic in privinta asta. Expune-i tot istoricul tau medical, cu analize vechi, alte boli, alte medicamente pe care le iei (poate fi o reactie adversă la alt medicament), daca in familie ai vreo rudă de gradul 1 cu așa ceva etc.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)