Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hiperestezie
12-03-2021, 11:28 AM
Hiperestezie
Buna ziua! Iubitul meu (21 de ani) a fost diagnosticat, in urma unui consult psihologic si psihiatric, cu hipersensibilitate vizuala. Doctorii au constatat ca el are o sensibilitate ridicata la luminile puternice, lumini care palpaie sau neon. De altfel, el nu suporta textura machiajului. I se face rau cand vede machiaj. Eu am o pasiune pentru machiaj si obisnuiam sa ma machiez zilnic si iubesc sa fac asta. De cand am aflat de diagnosticul sau, am incercat sa renunt la machiaj, dar ma termina asta. Nu vreau sa renunt la o pasiune de a mea. Doctorii i-au spus ca el daca nu s-ar putea controla atat de bine, ar avea atac de panica atunci cand ma vede machiata. El niciodata nu a suportat machiajul si ar vrea ca eu sa fiu complet naturala. Doctorii i-au spus ca nu exista tratament pentru asta. Chiar asa e? Pana la urma el nu va fi ferit toata viata lui de machiaj. Si la restul lucrurilor care il deranjeaza, cum ar fi luminile puternice, nu reactioneaza la fel si ma gandeam ca repulsia sa fata de machiaj e si datorata faptului ca nu ii place, nu doar din cauza simptomelor. Cum am putea face sa ajungem la un punct comun? Nu exista tratament pentru hipersensibilitate?[/size][/align][/font]
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-03-2021, 09:16 PM
RE: Hiperestezie
Buna ziua , nu te-ai intrebat daca prietenul tau nu e putin (sau foarte) gelos pe frumusetea ta ,pe sclipirea ta de ii produci hipersensibilitate vizuala ? Tu spui ca nu suporta machiajul ca i se face rau , tu ai o pasiune si iubesti sa faci asta si nu vrei sa renunti la pasiunea ta . Tu ai fost de fata cind medicul ia spus ca ar face atac de panica cind te vede machiata ? Si mai ales ca doctorii ia spus ca nu exista tratament pt asta ? Tot ce spune el sa sti ca e vrajeala , e gelos si nu poti sa scapi de asta decit daca tu faci ce zice el , adica sa fi naturala . Aici e un santaj nu boala , daca va iubiti renunta tu daca nu el nu se va schimba ca asa a fost crescut , el se simte prost cind stie ca toata lumea te priveste , de altfel majoritatea barbatilor asa sunt. Numai bine .
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)