Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hepatita B?
02-08-2018, 01:07 PM
Hepatita B?
Buna ziua,

In luna Decembrie, anul trecut, fostei mele prietene, i-au iesit urmatoarele analize:

Antigen HBS negativ (0.28)
Anticorpi anti HBS - 14ui (limita maxima fiind tot 10)

Apoi, la mai bine de 6 luni, i au iesit urmatoarele:

Antigen negativ (0.19)
Anticorpi - 12 (limita maxima fiind tot 10)
Transaminazele ficatului fiind bune in ambele cazuri.

Puteti, va rog, sa mi spuneti ce inseamna asta?

Am mai citit pe internet si am inteles ca daca antigenul e negativ, iar cealalta valoare e pozitiva, inseamna ca a avut hepatita B, dar s-a remis.

Problema care ma nelinisteste complet este urmatoarea
Am facut sex neprotejat cu ea dupa ce a facut primele analize. Nu ma blamati, pentru ca nu am stiut despre analizele astea. Am aflat abia ieri.
Daca ea a avut hepatita B acuta, facand sex neprotejat, eu am luat tot hepatita B acuta? Sau se poate croniciza? Am inteles ca cea acuta ar fi ok, ca ar trece de la sine.

Saptamana viitoare merg in tara in concediu si o sa imi fac si eu testul.

Multumesc,

O zi buna
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-08-2018, 08:41 PM
RE: Hepatita B?
Pai cand a avut hepatita? Putea sa o fi facut in copilarie!
02-08-2018, 09:01 PM
(02-08-2018 08:41 PM)SoulHealer a scris:  Pai cand a avut hepatita? Putea sa o fi facut in copilarie!

Pai nu stie. Ea doar si-a facut un set de analize, printre care si acestea.

Intrebarea mea era, daca inca are hepatita B, speriat fiind ca as fi putut lua-o si eu.
02-08-2018, 11:15 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-08-2018 11:15 PM de SoulHealer.)
Cam 10% dintre adultii care au avut un episod acut de hepatita B nu pot elimina virusul si raman purtatori cronici ai acestuia. Trebuie facute si alte investigatii pentru a lamuri situatia. E nevoie de consult la gastroenterolog si de facut analizele specifice pe care acesta le recomanda.
Pastreaza-ti calmul si fa la randul tau cateva analize.
02-08-2018, 11:21 PM
(02-08-2018 11:15 PM)SoulHealer a scris:  Cam 10% dintre adultii care au avut un episod acut de hepatita B nu pot elimina virusul si raman purtatori cronici ai acestuia. Trebuie facute si alte investigatii pentru a lamuri situatia. E nevoie de consult la gastroenterolog si de facut analizele specifice pe care acesta le recomanda.
Pastreaza-ti calmul si fa la randul tau cateva analize.

Am inteles. Multumesc pentru raspuns.
Referitor la ce ai zis, ce inseamna purtator cronic? Poate sa traiasca pur si simplu cu virusul fara a-i afecta viata?
03-08-2018, 02:57 AM
Dupa cum ziceam, saptamana viitoare, vin in tara in concediu. Poti, te rog, sa mi zici ce fel de analize trebuie sa fac pentru a stii clar daca am sau nu virusul?

Multumesc
03-08-2018, 02:12 PM
Imi cer scuze ca spamez, dar sufar de ipohondrie.
Am mai “descoperit” ceva.

Cum ziceam, ag hbs e negativ, ac anti hbc negativ, iar ac anti hbs pozitiv ( 12)

Citind pe internet, am vazut ca daca are acele valori, inseamna ca a fost vaccinata impotriva hep b. E corect?
03-08-2018, 04:21 PM
Da, cata vreme antigenul e negativ e ok. Anticorpii ii poate dezvolta in urma vaccinului sau unei hepatite din tinerete care s-a remis.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)