Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hemograma modificata
25-09-2017, 02:48 PM
Hemograma modificata
Buna ziua! Fetita mea de 5 ani a avut o traheobronsita in luna iunie. Hemograma efectuată atunci a indicat leucopenie cu neutropenie si limfopenie, nr de leucocite scăzând la 3200. Dupa o luna am repetat hemograma, leucocitele fiind 5220, iar dupa alte 4 săptămâni 5180. Alte valori nu apar modificate, exceptie nr total de leucocite.Pediatrul ne-a spus ca rămâne in observație. Ce presupune acest nr mai mic de leucocite? E posibil ca un virus sa fi generat aceste modificari? Sunt f îngrijorată, m-am gandit chiar la leucemie.Multumesc pt raspuns.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
25-09-2017, 08:47 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-09-2017 12:03 AM de SoulHealer.)
RE: Hemograma modificata
Care sunt valorile de referinta ale laboratorului la care ati facut hemograma? Care este intervalul de valori normale pentru leucocite?
26-09-2017, 09:07 AM
(25-09-2017 08:47 PM)SoulHealer a scris:  Care sunt valorile de referinta ale laboratorului la care ati facut hemograma? Care este intervalul de valori normale pentru leucocite?

Valorile de referință pt leucocite sunt 5,5-15,5'10^3/ul.
26-09-2017, 09:19 AM
E normal ca dupa un tratament medicamentos, la o imunitate mai scazuta, valorile leucocitelor sa fie usor mai mici. Nu e valoare alarmanta, dar asa cum spunea medicul pediatru , trebuie urmarita evolutia lor, in paralel cu masuri de crestere a imunitatii, prin aport de vitamine si un regim alimentar adecvat.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)