Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Help please!
23-01-2013, 10:33 AM
Help please!
Buna ziua , am 33de ani si imi doresc sa raman insarcinata.
Ma confrunt cu o problema delicata. De la varsta de 17 (cand am avut primul ciclu) probleme legate de absenta acestuia s-au semnalat doar in primul an(o data la 2 -3 luni) dupa care nu a lipsit nici o lunna, fiind abundent si pe o perioadea de 6-7 zile lunar, cu dureri de multe ori cumplite care s-au accentuat cu trecerea timpului. La varsta de 23 si respectiv 30 ani(in urma unui ciclu continuu de o luna) am avut parte de cauterizari de col uterin (rana integrala) col care in momentul de fata arata foarte bine (afirma medicul ginecolog). De la varst;a de 23 pana la 27 ani am luat anticonceptionale (cu pauzele afrente)pentru echilibrarea nivelului de estrogen crescut(la recomandarea medicului) In urma cu 4 ani, la 27 ani mi s-a spus ca am ovare polichistice active 50%(stiu ce implica asta-stradaie mai mare) In noiembrie 2012 brusc nu mi-a mai venit ciclu, am avut simptomele normale dar nimic. Medicul mi-a spus ca e o simpla dereglare a ovarelor si ca uterul e sanatos, drept pt. care am primit tratament cu estrogen(5 zile)in urma caruia am avut menstruatie in 18 dec.2012, insa in ianuarie 2013 nu am mai avut, asa ca in data de 19 am inceput din nou tratamentul...Ma aflu in a5-a zi de tratament si inca nu mi-a venit... Sunt ingrijorata, pentru ca eu si partenerul meu ne dorim mult copii, insa din pacate el lucreaza in afara tarii si ne vedem destul de rar, prin urmare totul trebuie sa fie programat. Este posibil sa fie vorba de o menopauza prematura? (mentionez ca nu exista astfel de antecedente in familie, pe nici o linie, din contra... si totodata mentionez ca nu sunt insarcinata, acest lucru fiind constatat de medic si de testele de sarcina). Va rog mult sa ma ajutati, pentru ca medicul e destul de evaziv, daca nu il inreb eu nu imi spune nimic (si e cabinet privat desigur).
Mentionez ca am schimbat multi medici de-a lungul timpului si fiecare spune altceva.
Multumesc anticipat
O zi buna!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
23-01-2013, 09:10 PM
RE: Help please!
Florina, e greu, spre imposibil, sa te ajutam cu niscaiva sfaturi pe internet spre a ramine insarcinata, cind tu singura spui ca ai schimbat mai multi medici si fiecare ti-a spus altceva. worried
N-as crede ca e vorba de menopauza, dar e clar ca ai niste perturbari in gospodaria hormonala, insasi prima menstra aparind relativ tirziu; durerile menstruale repetitive si crescinde imi sugereaza existenta dismenoreei; daca uterul mai este eventual si fibromatos, in pozitie retroversa si poate chiar si infantil, sarcina se prinde EXTREM de greu, sansele sint minimale. Nu ti s-a pomenit nimic de uter in sensul celor de mai sus ??
Peste supozitiile mele se suprapune concretetea ovarelor polichistice, care dimpreuna cu stresul ("am ramas, n-am ramas, ce ne facem, cum facem, ce si cind mai incercam, etc") cert nu favorizeaza prinderea sarcinii, dimpotriva !!!!
Ar mai fi un amanunt, deloc neglijabil: controlul spermatozoizilor partenerului. Nu intotdeauna femeia este "vinovata": daca partenerul tau este la fel de stresat sau nu produce spermatozoizi in numar suficient de mare, de viabili, nereusita tine si de el.
Imi pare sincer rau, ma vad neputincioasa, nu stiu ce sa-ti spun mai mult decit sa schimbi din nou medicul si revazut cap-coada toata situatia ta, plus a partenerului.
Mult succes ! happy
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)