Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Helicobacter Pylori
17-02-2018, 11:41 AM
RE: Helicobacter Pylori
Cele 2 antibiotice trebuie luate in acelasi moment sau le intercalez pe parcursul zilei?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
17-02-2018, 07:11 PM
Gastroenterologul trebuia sa iti dea o schema de tratament! Sunt mai multe tipuri de abordari in tratamentul contra HP.
https://emedicine.medscape.com/article/2172395-overview

O terapie tripla, clasica, poate arata asa:
1. Nexium 40mg - 30 zile cu 1/2 ore inainte de micul dejun;
2. Ospamox (amoxicilina) 1g dimineata si seara (la 12 ore) dupa mese timp de 14 zile;
3. Tavanic (levofloxacina) 500mg dimineata dupa micul dejun timp de 14 zile.

Pe post de probiotoc este recomandat kefirul intre mesele principale.
Rata de succes depinde de cat de mult s-a abuzat de antibiotice anterior. Daca nu s-a abuzat de cele doua, sansele de eradicare sunt de peste 90%.
 Mulţumiri acordate de: ElenaM
17-02-2018, 09:32 PM
Eu am urmatoarea schema:
Ospamox 1g, 1 cps la 12h, 7 zile
Fromilid 500 mg, 1 cps la 12h, 7 zile
Omeran 20, 1 cps la 12 h, 7 zile
Linex forte 1 cps/ zi
Se pot lua ambele antibiotice in acelasi timp?
Antibiotice nu am mai luat de vreo 3 ani...
17-02-2018, 10:50 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-02-2018 10:51 PM de SoulHealer.)
Cred ca singura problema este felul in care le vei tolera. Daca simti ca nu e ok, opresti tratamentul si ii ceri gastroenterolgului sa iti recomande fie o schema in care claritromicina este inlocuita de levofloxacina, fie o schema dintre cele mai nou folosite in prezent in care antibioticul principal se schimba dupa 5 zile cu altul (cum se arata la link-ul de mai sus).

P.S. Tratamentul tine cam putin! happy
30-06-2018, 02:02 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-06-2018 02:07 PM de Deewana.)
Incercati Mierea de Manuka . Cititi prospectul pentru Miere de manuka mgo 400 .
Am avut dureri in epigastru timp de 6 luni. Dureri care nu ma lasau sa traiesc efectiv. Am mers la gastroenterologie si am urmat clasicul tratament cu 2 antibiotice care s-au dovedit a fi ineficace . O prietena mi-a spus despre mierea de manuka si am zis ca oricum nu am ce pierde . Sunt cred ca 3 ani de cand nu am mai avut probleme happy
Sau puteti lua tratamentuk clasic cu antibiotice iar pe langa asta sa adaugati cate o lingurita de miere intre orele cand trebuie sa luati antibioticele gen sustinator
30-06-2018, 11:12 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-06-2018 11:52 PM de ElenaM.)
Am scapat de hp cu schema de mai sus, cea de 7 zile din care 3 cu insomnie. Ultima noapte a fost groaznic, as fi putut dormi dar in momentul in care atipeam incepea o aritmie ciudata.
Acea jena din partea stanga nu a disparut, ca si cum ar fi ceva blocat acolo. Alte simptome nu am, doar ca am mai pus vreo 3 kg.
Nici pe la doctor n-am mai fost...
03-07-2018, 10:40 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-07-2018 10:41 AM de Deewana.)
Banuiesc ca pana nu repeti testul de HP nu te poti declara vindecata ? Jena aia am simtit-o permanent timp de 6 luni dar la mine era destul de enervanta .Nu ma puteam concentra la nimic.

Pe mine cele doua antibiotice ma puneau in cap efectiv. Ameteam din cauza ca erau foarte puternice. Ideea este ca la HP in timpul tratamentului este foarte important si ce mananci. Din ce am inteles carnea favorizeaza mentinerea HP in stomac...Daca gresesc rog corectare.
14-07-2018, 10:07 AM
Am facut testul la 6 saptamani dupa tratament si a fost negativ. Luni am fost la medic pentru durerea din stanga buricului si mi-a spus sa fac inca o data testul impreuna cu alte analize intre care si cel pentru hemoragii oculte. La synevo scrie ca nu e necesara o pregatire prealabila deoarece este un test imunologic dar costa dublu fata de alte laboratoare unde e nevoie de un regim fara alimente de culoare rosie! Curios...
18-07-2018, 02:30 PM
endoscopie, colonoscopie ai facut de cand a inceput durerea?
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)