Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Helicobacter Pylori
15-11-2017, 10:58 PM
RE: Helicobacter Pylori
Da, orice antiacid poate crea probleme pe termen lung pentru ca digestia la nivel stomacal este incompleta prin reducerea cantitatii de acid clorhidric. Daca la asta se mai adauga si un deficit enzimatic din diferite cauze (pancreatice, hepatice) sau un anumit grad de intoleranta alimentara la gluten, lactoza, ne explicam flatulenta. Discuta cu gastroenterologul pentru un regim alimentar si un tratament destinat acestei probleme. Flatulenta intestinala este una din cauzele declansatoare a unor aritmii supraventriculare dintre care as aminti FIA si flutterul atrial. Repetarea antigenului HP din materiile fecale se poate face cam la o luna de terminarea tratamentului.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: francisc
03-01-2018, 08:54 PM
De aproximativ o luna au reapărut durerile și balonarile (de intensitate ușoară și medie) in partea stângă, uneori după ce mănânc dar de cele mai multe ori dimineața la trezire durerea e deja prezentă. E o zona dureroasa cam de mărimea unei nuci la 10 cm in stânga buricului. In afară de un puls ceva mai mare (80-90) câteodată, tahicardie de vreo 200 pentru câteva secunde o data la 2-3 zile și câteva extra zilnic love struck alte neplăceri nu am.
Nu am făcut încă nici un tratament pentru HP, iau doar vitamine B, D, Mg și t4. Îmi puteți recomanda niște analize pentru a exclude altceva mai grav...
03-01-2018, 10:13 PM
Endoscopie digestiva superioara. Apoi una de parti moi, pentru a verifica o posibila hernie periombilicala.
03-01-2018, 11:20 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-01-2018 11:36 PM de tassevasi.)
Incercati sa eliminati piinea din alimentatie , cerealele , inlocuiti cu putina mamaliga , luati de 3-4 ori pe zi carbodigest dupa fiecare masa , la prinz luati si inainte de masa si sa vedeti ca va dispar toate problemele mai ales balonarile si palpitatiile . Spun acestea din testarile pe mine . Nu mai maninc ciorbe cu zarzavaturi ori fructe o perioada . Eu am hernie hiatala descoperita la endoscopie de 3 cm si care-mi face mari probleme , ori ce mincam era dezastru in intestine si imediat transmitea palpitatii la inima prin stomac balonat .
Totul a debutat de la niste antibiotice ce mi le-a dat un urolog pt nisip la rinichi cu toate ca nu ma durea nimic , le-am luat fara protectie si trag consecinte si acum . O alta problema o am ca nu prea ma pot odihni noaptea de mult timp si pr toatae acestea am facut programare la un medic psihiatru sa-mi reglez cit de cit sistemul digestiv si somnul .
Toate acestea inspirat din ce am citit pe acest forum minunat .
PS Revin cu o intrebare si eu aceast helicobacter unde se gaseste , la endoscopie nu s-a pomenit de asa ceva , stomacul e curat , ori se afla in intestine de ma inbalonam eu asa de rau ?
04-01-2018, 10:35 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-01-2018 10:38 AM de SoulHealer.)
De regula bacteria sta ancorata in diferite zone ale mucoasei gastrice dar poate ajunge pana la nivelul duodenului. Provoaca gastrita si in cazuri mai grave ulcer gastric si duodenal. La endoscopie trebuie prelevat putin tesut pentru a fi pusa in evidenta, dar analiza de baza este antigenul HP din materiile fecale.
Legat de balonarea la nivelul stomacului ea poate fi rezultatul unor factori diversi, de la masticatia incorecta, pana la aerofagie, probleme de deglutitie, combinarea nerecomandabila a alimentelor ingerate, aciditatea gastrica scazuta. Flatulenta intestinala se datoreaza digestiei incomplete, deficitelor enzimatice (enzime pancreatice si hepatice insuficiente) dobandite sau innascute( sindrom Gilbert) intolerantelor alimentare, dintre cele mai cunoscute sunt cele la gluten sau lactoza. Tassevasi are dreptate. E bine sa verificati daca problemele voastre nu se datoreaza glutenului sau lactozei. Cu putin efort, puteti sa le eliminati din alimentatie macar o saptamana, pentru a vedea cum va simtiti.
Legat de deficitele enzimatice, aici problema e mai delicata si in principiu, pe langa un regim alimentar hepato si pancreaso protector, ar trebui sa luati niste enzime digestive la recomandarea medicului gastroenterolog si sa incercati sa restabiliti echilibrul florei intestinale.
04-01-2018, 07:37 PM
Cred ca s-a inteles gresit - nu am nici o umflatura si nici nu ma doare la atingere. Comparatia cu nuca a fost facuta ca sa se inteleaga ca durerea o simt intr-un loc bine delimitat si nu in tot abdomenul
04-01-2018, 10:25 PM
Va multumesc pt explicatii , astazi am fost si am luat trimitere la psihiatru spunindui medicului ca poate asa scap definitiv de palpitatii si el mi-a zis ca atita timp cit am acea hernie hiatala de 3cm si nu maninc controlat (putin ) cu tot tratamentul nu am sa rezolv . Discutia a fost sa-mi schimb vasele in care maninc , sa fie ca pt copil si tot ce maninc odata sa nu depaseasca cantitativ acel vas mic (felul 1,2,3 + lichide ) si atunci nu voi mai avea probleme niciodata .
Pai nu prea se poate ca eu din obisnuinta de cind ma stiu maninc un castron de ciorba ,o farfurie felul 2 , nu ramine nimic in farfurie ca asa am invatat + felul3 .
Dar de cind maninc mai putin ma simt mult mai bine , treaba e ca uit sa maninc de mai multe ori pe zi .
Nu am facut analiza HP dar am sa o fac .
05-01-2018, 10:17 AM
(04-01-2018 07:37 PM)ElenaM a scris:  Cred ca s-a inteles gresit - nu am nici o umflatura si nici nu ma doare la atingere. Comparatia cu nuca a fost facuta ca sa se inteleaga ca durerea o simt intr-un loc bine delimitat si nu in tot abdomenul

Nu sunt foarte multe cauze ale durerii in zonele periombilicale:
- hernie ombilicala;
- apendicita ( putin probabil daca durerea nu se deplaseaza spre dreapta in jos);
- constipatia;
- sindromul colonului iritabil;
- boala Chron (mamanca mai putin si mai des pentru a vedea daca problema persista)
- boala celiaca (ar trebui sa existe in acest caz o intoleranta evidenta la gluten)
Tine un jurnal alimentar si incearca sa corelezi durerea cu alte evenimente sau situatii ( daca apare dupa mese, daca cedeaza la miscare, etc)
 Mulţumiri acordate de: ElenaM
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)