Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Halena ingrozitoare
27-06-2022, 07:12 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-06-2022 08:44 AM de AlinaMunteanu.)
Halena ingrozitoare
Buna ziua!

De cativa ani traiesc un cosmar. Aceasta halena teribila care este atat de deranjanta pentru familie in primul rand, apoi in relatiile profesionale si mai ales pentru mine.
Am rascolit onlineul, mi se pare un subiect bagatelizat si prea putin dezbatut. Daca as avea cunostinte in domeniu , as infiinta o clinica care sa urmareasca doar rezolvarea acestei probleme.
La noi, nu doar ca nu exista asa ceva, insa si mai rau, medicii insisi nu stiu/ nu li se pare important sa o trateze la adevarata ei importanta. Cel putin, cei pe la care am umblat eu.
Mi se pare ca se face misto de mine cand mi se enumera cauzele :
* alcoolul, fumatul (ok, sunt milioane de oameni care beau si fumeaza si nu le miroase gura)
* ceapa, usturoiul (serios?? Uneori da , mananc ceapa si usturoi tocmai ca sa nu imi mai miroasa gura asa fetid )
* igiena precara. Ok , sa bifam si asta: normal ca spatalul pe dinti de cel putin 3 ori pe zi ii sta bine unei femei ingrijite , normal ca imi spal si limba si normal ca nu am carii. Verificat stomatolog care spune ca nu e de acolo.
* gura uscata (Xerostomie) nu am. Sigur nu am, pentru ca mereu e multa saliva in gura.
Apoi, pe langa cauzele usoare, va pot spune ce am facut eu, trangand medicii de maneca sa ma trimita sa fac pentru ca ei de la sine putere nu au facut asta:
* am facut radiografie tranzit cu bariu. In urma careia totul este ok. Nu am divertricul in gat, stomacul arata ok, nu am reflux, gastrita sau mai rau , ulcer.
* analiza E pylori - nu am
* analize multiple paraziti - nu am
Iar ultimele doua masuri extreme:
* endoscopie - nu am absolut nimic la stomac, esofag
* consult Orl, verificare sinusuri - totul ok. Gasit amigdale cu cazeum., atrofiate, putrezite.
Da, sincer m-am bucurat! In sfarsit am gasit cauza!
Ce credeti? M-am operat de amigdale. Le-am dat afara. Operatie pe care am resimtit-o horror (probabil varsta, 43 de ani), dar in final cu succes .
Rezultat? Gura imi miroase si mai ingrozitor.

Nu este normal sa fiu eu medicul propriilor probleme, nu este normal sa caut pe siteuri idei, as vrea sa gasesc acel doctor care sa se ocupe de cazul meu, as da multe sa se rezolve, dar efectiv nu gasesc solutii.

Acum , mergand de una singura pe firul cosmarului meu, am vagul sentiment ca mirosul vine de la limba . Am si un gust neplacut permanent in gura, de stricat cumva. Bine, tot eu am zis ca vine poate de la vreun divertricul din gat sau de la amigdale, deci nu ma mai pot baza pe instinctul meu.
Insa, va rog, daca aveti vreo sugestie, vreo idee, vreun plan, recunostinta mea s-ar intoarce inmiit.
Va multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)