Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gust dulce in gura
31-08-2016, 08:36 PM
Gust dulce in gura
Buna ziua,

Vreau sa incep prin a-mi cere scuze daca acest subiect a fost deja dezbatut pe forum.
Revenind la problema mea, de aprox 5 zile, simt un gust dulceag in gura, ca de indulcitor. Imi e foarte teama sa nu am diabet, insa nu prezint alt simptom; doar gustul dulce, aproape constant, in gura.
Ce credeti ca poate fi?
Am si o onicomicoza la unghiile de la maini. E posibil sa se transmita infectia in gura si ca urmare simptomul asta? Si limba e cam alba.
Nu am, momentan, posibilitatea sa merg la un medic.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2016, 08:25 AM
RE: Gust dulce in gura
Masoara-ti glicemia dimineata, pe nemancate. O poti face aproape la orice farmacie. Foarte probabil ca e vorba de o candidoza bucala. Incearca sa eviti o vreme produsele lactate, dulciurile si produsele facute din faina alba. Sunt o multime de remedii naturiste pentru tinerea sub control a candidozei, fara a folosi medicatie antifungica. Pentru unghii ai nevoie de tratament. Medicul iti va spune care anume.
 Mulţumiri acordate de: mariusadrian
01-09-2016, 10:48 AM
RE: Gust dulce in gura
Eu sunt in Anglia acum, iar la farmaciile lor trebuie sa faci programare pentru orice fel de test. Mi-au facut programare tocmai saptamana cealalta. De frica diabetului, de 3 zile, am inceput si un regim. Nu am mai mancat niciun fel de dulce, niciun fel de paine, nu am mai mancat dupa ora 7 si am inceput sa si alerg in fiecare dimineata. Este de-a dreptul cicalitor gustul asta... Imi e foarte teama de diabet. Credeti ca se poate intampla ceva pana merg la programare saptamana cealalta?
Multumesc.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)