Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Giardia
19-03-2012, 07:28 PM
Giardia
Buna ziua, am o infectie cu giardia de 6 lui. Am urmat o multime de tratamente clasice si nu reusesc sa scap. Am slabit 10 kg de la 80 kg si sunt slabit fizic si psihic. Tratamentele urmate au fost dupa cum urmeaza : Tinizol 2g ( periodic de 5 ori ). Tratament combinat Metronidazol 1000mg/zi, Furazolidon 400mg/zi , 10 zile si a 11-a zi tot Tinizol, repetat dupa 7 zile. Am luat si tratamente naturiste diverse, usturoi mult, etc.
Va rog sa-mi dati ceva sugestii, la cine as putea apela ca medicii de aici nu stiu ce sa mai faca. Multumesc.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
19-03-2012, 08:07 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-03-2012 08:10 PM de SoulHealer.)
RE: Giardia
Bine-ai venit in cadrul forumului nostru! Imi pare rau ca te confrunti cu o problema care a devenit pentru marea majoritate a oamenilor o adevarata pacoste. Sigur, multi nu isi dau seama ca sunt infestati fiind asimptomatici. La altii, in urma infestarilor repetate, s-a stabilit un echilibru intre gradul de infestare si raspunsul imun al organismului, astfel incat cu simptome suportabile (tulburari gastrointestinale, afectiuni cutanate, tulburari nervoase, palpitatii postprandiale) oamenii traiesc "in simbioza" cu acest parazit perfid. La cei care s-au infestat prima oara, ca in cazul tau, simptomele sunt mai greu de suportat si raspunsul la tratament este de multe ori ineficace deoarece parazitul a capatat o rezistenta la majoritatea tratamentelor alopate care de regula se bazeaza pe metronidazol. Nu mai vorbesc de faptul ca majoritatea tratamentelor sunt destul d egreu de suportat de catre ficat si mucoasa gastro-intestinala. Nu stiu ce tip de analize ai facut in afara de coproparazitologicul clasic, care are insa si ceam mai mare rata de precizie a diagnosticului daca se detecteaza chisturile acestui parazit in materiile fecale.
In opinia mea trebuie cautat un tratament naturist, mai degraba decat unul alopat daca nu s-a reusit eradicarea parazitului. Probabil ca ai cautat astfel de tratamente si tu. Imi vin in minte si mie cateva deoarece si eu am "coabitat" de multe ori cu aceasta creatura si nu stiu daca nu cumva ma "bantuie" si-acum!
Semintele crude de dovleac trebuie consumate permanent. Uleiul de seminte de dovleac presat le rece este un alt remediu eficient.(O lingura inainte de mesele principale). Tinctura de propolis (20 de picaturi intr-o lingurinta de miere cu scortisoara- gasesti o astfel de miere gata preparata la piata Matache daca esti din Bucuresti) dimineata imediat inainte de masa.
Exista un tratament destul de mediatizat al dr. Hulda Clark, care se spune ca este eficace in orice fel de infestare parazitara. Are 3 componente: capsule de pelin, tinctura de coaja de nuc negru si cuisoare (le mesteci ca atare). Il gasesti de cumparat pe cateva site-uri de produse naturiste de la noi. Mai exista si un mic aparat denumit Micro Zapper despre care se afirma ca este eficace in distrugerea oricarui tip de parazit, dar eu personal am o retinere privind acest aspect.
Ar mai fi niste gelule pe baza de extract de usturoi si cimbru.
Evita dulciurile concentrate, lactatele fermentate, grasimile.
In SUA, o metodă mai eficientă de distrugere a parazitului şi a ouălor este considerata ozonarea apei (evita apa de baut de la robinet)mai degraba decât clorinarea ei. Apa tratată cu ozon este folosită şi ca tratament intern.Se consuma 4 pahare de apă ozonată pe zi, timp de zece zile, urmate de o perioadă de şapte zile fără tratament. Acest ciclu este repetat o dată.
Mult succes si sanatate iti doresc in lupta cu acest parazit sacaitor!
19-03-2012, 08:27 PM
Multumesc pentru raspunsul amplu. Am incercat si seminte de dovleac, nu tot timpul dar vreo 2 saptamani. Tinctura de propolis la fel cu ceva extract de plante in el, plus giardinofug si giardinofyt. Degeaba. Am avut si in trecut giardia de 2 ori dar au raspuns la tratamentul chimic imediat si nu am avut nici o problema. Acum infectia persista si tratamentul chimic ar trebui sa fie mai agresiv. Personal sunt adeptul produselor naturale pentru profilaxie sau adjuvant si nu pentru tratament in sine. Pentru asta eu cred ca sunt slabe.
Problema e ca diareea ma slabeste pe zi ce trece si nu am solutii rapide. Unii zic ca sa iau Para Free, nu stiu cate luni.........
19-03-2012, 08:45 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-03-2012 08:47 PM de SoulHealer.)
Am auzit si eu de ParaProtex de la Calivita care conform prospectului combate diareea si elimina parazitii. Nu stiu insa cat este de eficient. Tinidazolul, recent aprobat si de FDA in SUA este cel mai eficient tratament contra giardiozei in 85-90% din cazuri. Are si avantajul dozei unice. Daca la tine nu mai este eficient este probabil datorita rezistentei capatate de parazit. Incearca sa te hidratezi corespunzator, in doze mici si repetate si asigura un supliment de minerale corespunzator care sa acopere pierderile. Evita alcoolul, bautarile carbogazoase si fructele foarte dulci.
Ai putea sa incerci sa discuti si cu un medic homeopat. Imi amintesc de cateva cazuri rezolvate cu succes prin tratament homeopat specific infestarilor parazitare.
Sanatate.
19-03-2012, 11:28 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-03-2012 11:32 PM de uliana.)
Trebuie sa incerc si ParaProtex. Multumesc pentru alte sfaturi.
19-03-2012, 11:43 PM
Vlasiu, daca esti din Bucuresti sau de prin zona, poate ii faci o vizita doctorului Rares Simu, ii gasesti datele la topicul Alergologie. Stiu ca lucreaza cu multe produse Calivita, in asociere cu remediile homeopatice pe care le prepara personal.
Eventual reuseste sa-ti faca un tratament personalizat care sa te scape si de giardia, si sa te mai si intremeze nitel dupa chinuitoarea diaree.
20-03-2012, 07:58 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-03-2012 08:58 PM de uliana.)
Buna, din pacate stau departe la 600 km si nu prea am posibilitate sa vin la Bucuresti. In orice caz am comandat deja azi de pe net Para Protex de la Cali . Sper sa fie asa de bun cum e reclama la ea...........Pana atunci iau inca un tratament cu Metronidazol si Albendazol.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)