Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gastrita
25-02-2014, 09:10 AM
Gastrita
Buna ziua tuturor,
Deunezi citeam pe un site American(un grup de sprijin cum e la ei) postul unui coleg de suferinta....gastrica.Omul tinuse un regim de slabit,slabise dar se alesese cu o gastrita si alte probleme intestinale,pana la urma a ajuns la spital.Medicii de acolo i-au spus ca una din greselile mari a fost ca a baut prea multa apa pe stomacul gol,in acest fel sucul gastric "spalat" din stomac si eliberat in duoden si mai departe in intestine, le-a erodat. Acuma...eu sufar de o gastrita cam rebela,ma mai apuca arsurile noaptea(chiar daca sunt sub tratament),voi ce parere aveti ,este bine sa beau noaptea un pahar cu apa sau sa iau 2 Maalox de exemplu? Pana acuma beam apa si ma linistea cat sa ma ia somnul dar citind spusele americanilor de mai sus am inceput sa am indoieli(au o logica spusele lor,mai ales ca ma supara si intestinele de la o vreme).Voi ce ziceti ,e bine sa bei apa asa tot timpul ca ti-e sete ca nu-ti e? Aici ma refer bineinteles la bolnavii de stomac nu la cei sanatosi.
Va doresc sanatate.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
25-02-2014, 01:18 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-02-2014 01:22 PM de SoulHealer.)
RE: Gastrita
Apa se bea pe stomacul gol dimineata, la temperatura camerei, 2-3 pahare, daca ar fi sa ne luam dupa spusele unor cercetatori japonezi care arata beneficiile pe care acest "tratament" le are intr-o serie mare de afectiuni care includ si gastrita, hipertensiunea, diabetul zaharat, otita, unele forme de cancer, afectiuni respiratorii sau reumatice. Nu vreau sa-i contrazic nici pe gastroenterologii americani desi par cam bizare afirmatiile lor. Nici bautul apei noaptea tarziu nu mi se pare o solutie pentru ca s-ar putea sa simti nevoia sa urinezi si sa-ti fragmentezi somnul. Daca ai sigur gastrita atunci trebuie sa o tratezi, prin regim alimentar si tratament alopat impotriva Helicobacter Pylori, care e nelipsita in astfel de cazuri. Fa deci o determinare a antigenului HP din materiile fecale (sau sange) si apoi urmeaza un tratament de eradicare a HP daca rezultatul este pozitiv si manifestarile sunt deranjante. Sunt oameni care au HP si ii fac fata prin dieta, si tratament ocazional cu debridat, ranitidina, maalox, in functie de caracterul manifestarilor. Exista si tratamente naturiste cu miere de manuka sau mastic gum, dar nu stiu cat de eficiente sunt, in ciuda reactiilor pozitive ale celor care sustin ca s-au vindecat in acest mod!
Sanatate.
25-02-2014, 03:31 PM
Multumesc pentru raspuns. Tot ce ati spus este adevarat. Eu unul am facut 3 endoscopii in ultimele 14 luni ,una si cu prelevare de tesut pentru determinarea HP,care a iesit negativ+3 determinari ,una din sange si doua din fecale,toate negative ,asa incat ma pot considera norocos din acest punct de vedere. Tratament fac la recomandarea medicului cu Esomeprazol,almagel si epirax,da rezultate dar dupa catva timp ma apuca din nou arsurile si tot tacamul cu tot regimul alimentar,fara tutun,fara alcool(de fapt cam astea mi-au provocat gastrita,alcoolul si tutunul) si trebuie sa o iau de la capat,sincer incep sa ma cam satur de tratamentul alopat dar ce poti face cande te arde ? Era doar o incercare de discutie pe tema apei bauta pe stomacul gol la bolnavii de stomac. Va multumesc inca odata , sanatate si acid normal in stomac.
30-09-2014, 01:19 PM
buna ziua! de 2 ani dimineata am stari de rau cu greata,uneori si varsaturi,ameteala stare de lesin ,tuse,etc. analize sange ok,cateodata bilirubina marita. unde vreau sa ajung,cand simt toate starile astea iau un xanax si totul se regleaza,vreau sa intreb,oare este posibil sa ai o afectiune si sa treci asa usor cu un xanax sau poate fi doar psihic! va multumesc!
30-09-2014, 02:58 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-09-2014 02:59 PM de SoulHealer.)
Nu, nu cred ca e vorba de ceva pe fond nervos in cazul tau. Xanaxul te ajuta sa te relaxezi, sa atenuezi anxietatea. Trebuie facute cateva investigatii in sfera hepatobiliara (bilirubina crescuta inseamna ca ceva nu e ok la nivelul ficatului). Asadar, transaminaze, GGT, fosfataza alcalina, amilaza, lipaza, markerii infectiosi pentru hepatitele a, b, si c. O ecografie de abdomen superior este si ea necesara pentru a vedea o eventuala obstructie de cai biliare.
Nu ai mentionat ce varsta, greutate si inaltime ai, ce obiceiuri alimentare si stil de viata. Conteaza, sa stii!
30-09-2014, 05:39 PM
MULTUMESC! FUMEZ UN PACHET SI JUMATATE PE ZI,4,5 CAFELE,MANANC ORICE, AM 1,73 INALTIME SI 75 KG. ACUM 3 ANI AM FOST DIAGNOSTICAT CU ANXIETATE SI TULBURARI DE PANICA SI DE ATUNCI SUNT PE TRATAMENT CU ANTIDEPRESIV (CIPRALEX) VROIAM SA MENTIONEZ CA IN MAXIM 10 MINUTE DE LA ADMINISTRAREA UNEI PASTILE DE XANAX NU MAI AM ABSOLUT NICIUN SIMPTOM DE RAU SI TOTUL ESTE OK !
30-09-2014, 06:12 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-09-2014 06:15 PM de niculae.)
33 ANI

SINCER , NU IN FIECARE DIMINEATA AM STARI DE GREATA ,CAM DE 4,5 ORI PE LUNA
30-09-2014, 07:50 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-09-2014 07:51 PM de SoulHealer.)
Ei, ai inceput sa spui adevarul! De 4-5 ori pe luna si nu in fiecare luna! happy
Lasand gluma de-o parte fa investigatiile recomandate si discuta cu terapeutul tau aspectele semnalate cu xanax-ul. Nu e normal sa iei xanax-ul la intamplare si daca are efectul neasteptat pe care-l spui, inseamna ca tratamentul cu cipralex trebuie reconsiderat, pentru ca depresia e altceva decat anxietatea cu care ai fost diagnosticat. 3 ani de tratament este deja prea mult!
Sanatate.

P.S. Ar fi bine sa renunti la fumat, sau macar sa reduci semnificativ numarul lor!
01-10-2014, 06:55 AM
multumesc!,sper sa nu fie cu suparare! eu m-am referit la faptul ca un anxiolitic poate sa-ti faca bine daca este ceva organic? si efectul nu este NEASTEPTAT cum ati precizat,ba din contra il iau la nevoie deoarece stiu ca-mi face bine,daca nu-l iau imi este rau toata ziua daca il iau nu mai am absolut nimic. Bilirubina mi-a iesit odata putin marita,dupa aceea la alte analize s-a reglat,am facut analize si la ficat si toate sunt ok. singura investigatie pe care nu am facut-o este ecograful! VA MULTUMESC!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)