Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ganglion inflamat
08-09-2021, 02:05 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-09-2021 02:11 PM de xmxmatrix.)
RE: Ganglion inflamat
(08-09-2021 01:36 PM)SoulHealer a scris:  Nu cred ca e legata problema dentara de ceea ce acuzi in legatura cu baza limbii. Cel mult, poate exista o zona iritativa in zona molarului extras ca urmare a unei ocluzii incomplete care face ca mancarea sa raneasca tesutul gingival. Cata vreme inflamatiile nu sunt la nivel lingual (pe partea gingiei dinspre limba) si cata vreme nu exista un rasunet la nivelul ganglionilor submandibulari, e putin probabil sa fie vreo legatura.

Ganglionii submandibulari pe partea respectiva sunt putin durerosi, se inflameaza si iar scad si tot asa de 1.an de zile. Problema o aveam si inainte de extractie...plus ca pe partea respectiva nu am.mancat deloc.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
08-09-2021, 03:22 PM
Trebuie continuate investigatiile oro si stomatologice. Ortopantomograma, eco glande salivare, raclat lingual si exudat faringian cu antibiograma daca e cazul, hemoleucograma completa, ASLO, CRP, VSH.
02-05-2022, 06:15 PM
Buna ziua! Va rog sa.mi spuneți dacă ați reușit să tratați cumva problema. De aproximativ un an de zile ma confrunt și eu cu o problema asemănătoare.multumesc mult!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)