Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GRAV??Complicatii dupa histerectomie totala
31-08-2012, 10:40 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-08-2012 10:52 AM de Anca_87.)
GRAV??Complicatii dupa histerectomie totala
Mama mea a fost operata acum 9 luni de fibrom uterin,cu histerectomie totala.Acum doua saptamani operatia a inceput sa se inroseasca foarte tare si sa se infierbante si sa o doara.A masat locul cu o crema cu diclofenac,la recomandarea medicului,iar roseata a mai disparut.Problema este ca acum doua trei zile aceasta a reaparut si din pacate este mai mare.ASTEPT RASPUNS
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
31-08-2012, 01:42 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-08-2012 01:44 PM de Alma.)
RE: GRAV??Complicatii dupa histerectomie totala
Nu e bine deloc! Se pare ca este o infectie locala (conform simptomelor pe care le relatezi-caldura locala, durerea, tumefactia).
Infectia se poate complica cu febra, stare generala alterata.
Sa verificati temperatura, eventual in fiecare zi la aceeasi ora, pentru a va putea da seama daca apar complicatii. Igiena locala este importanta.
Sfatul meu este sa mergeti la medic pentru ca tratamentul local nu pare a fi eficient si suficient, probabil va fi nevoie si de un tratament cu antibiotice.
Sanatate!

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
31-08-2012, 01:55 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-08-2012 04:17 PM de uliana.)
a fost la medicul care a operat o si la indemnul acestuia a inceput sa maseze incizia cu unguentul respectiv.a inceput sa ia antibiotice ieri,,,,,vom vedea rezultatul,insa ete un motiv de ingrijorare?
31-08-2012, 09:56 PM
Daca a inceput tratamentul cu antibiotice la timp, nu ar trebui sa fie motive de ingrijorare.
Important este sa reactioneze la terapia cu AB, sa nu apara complicatiile:febra, tumefactie, intarirea locului inciziei, hematom, stare generala alterata.
Dupa cum am mai spus verificati temperatura: daca are febra, se simte rau, local nu se ameloreaza situatia - inapoi la medic!

01-09-2012, 03:02 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-09-2012 03:17 PM de uliana.)
Febra nu a facut deloc,,,,,,dar locul unde este incizia,este intarit de cand a aparut roseata,,,,,,doctorul i a spus ca este vorba despre doua fire care s-au desfacut inauntru si ca o solutie ar fi o noua taietura.......Vrem pe cat posibil sa o evitam pentru ca ea mai are trei operatii intr o perioada destul de scurta de timp si o noua anestezie generala ar fi mult prea mult.
02-09-2012, 09:22 AM
Anca, iti inteleg ingrijorarea, dar trebuie sa faci ce este mai bine pentru mama ta si acest lucru poate sa-ti spuna (mai bine decat mine pe forum) doar medicul care a examinat-o.
Daca nu aveti incredere in medicul care a operat-o puteti apela la un alt consult de specialitate, desi nu v-as recomanda, doar primul medic stie exact cum au decurs lucrurile in timpul interventiei.
Mama ta are o complicatie locala, care nu trebuie lasata asa deoarece poate deveni o complicatie generala.
Sanatate mamei si sa auzim de bine!

02-09-2012, 02:52 PM
A inceput sa evolueze exact cum i a spus sii medicul care a operat-o.Am incredere in el,insa ingrijorarea este destul de mare.Multumesc mult pentru sfaturi .Multa sanatate ca este cea mai importanta!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)