Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Furnicaturi la nivelul fetei!
17-12-2017, 01:36 PM
Furnicaturi la nivelul fetei!
Bună ziua!
Îmi puteți spune care este cauza furnicaturilor de la nivelul fetei?
Va mulțumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
17-12-2017, 07:22 PM
RE: Furnicaturi la nivelul fetei!
Buna seara!
Depinde de cand au aparut, in ce context, daca se amelioreaza sau nu cu ceva, daca se insotesc de alte simptome. Dintre cele mai grave cauze pot fi AVC, tumori, lezarea nervului facial, infarct, herpes zoster, alte cauze pot fi mai putin grave cum ar fi frigul, deficitul de vitamine, migrene...
Daca se asociaza cu dureri de cap, dureri in piept, in mana stanga, in spate, mandibula, dificultati de vorbire sau de vedere mergeti urgent la medic.
10-01-2018, 12:14 PM
Buna ziua. Si eu am probleme cu aceste furnicaturi la nivelul fetei dar doar pe jumatatea stanga a fetei, cu semn Cvostek pozitiv frecvent doar pe aceasta parte. Acum 3 luni am facut RMN cerebral si mi sa gasit o leziune milimetrica frontal stanga in cortex ( nu sunt sigur de localizare). Am fost cu rezultatul la neurolog si mia zis ca nu are nici o importanta acea leziune, si ca sunt doar obosit( eu lucrez si nopti). Mi-a dat sa fac si teste pt Borelia eu avand si niste spasme musculare de vreo 2 ani( pt care am facut EMG si consult neuro la dr Rotaru la bucuresti) pe care inca nu le-am facut . In ciuda asigurarilor ca nu am nimic, eu stau cu teama sa nu am vreo scleroza ceva..
Peste toate aceste simptome de veeo 3 luni am momente de ameteala, nu ca cele descrise ca atunci cand " se invarte casa cu mine" ci mai mult cu dificultatea de a ma concentra la ce trebuie sa fac si usoara ameteala sa zic mai ales cand imi misc pozitia capului.
Este ceva ce nu am facut? Eu ma stiu cu anxietate de cativa ani( care se manifesta cu palpitatii, atacuri de panica). Pot fi somatizari ale acestia? Multumesc mult si imi cer scuZa ca am scris foarte multe
10-01-2018, 06:31 PM
Si eu am de vreo 2 luni ameteala si durere de cap la ceafa pe fondul tulburarii anxioase. Uneori e mai rau alteori e mai bine. Somnul ajuta uneori deci poate e de la oboseala nervoasa.
Deasemenea la ORL mi s-a facut un test vestibular si se pare ca am un dezechilibru pe urechea interna dreapta. Poate dupa sedintele de echilibrare se va mai rezolva ceva.
10-01-2018, 07:24 PM
Semnul Chvostek este specific spasmofiliei. Prin urmare trebuie verificat temeinic un dezechilibru mineral sau chiar o avitaminoza ce afecteaza si nervii faciali.
 Mulţumiri acordate de: teodor23
10-01-2018, 10:33 PM
Eu am aceste furnicaturi de aproximativ 2 ani.
Dar în ultimul timp sunt mai accentuate. La asta se mai adaugă și o amețeală puternica și zgomot pe partea dreapta a capului. Pe la cate spitale am fost, nu cred ca a mai rămas vreo unul din Iași și acum din Germania la care să-mi zică ca ar putea fi atac de panica....spasmofile sau ce alte chestii sau mai spus mai sus. Dacă nu știți de la ce sunt mai bine nu mai scrieți. Cert este ca, undeva în corpul nostru este ceva...nu ai cum sa ai aceste simptome și să-ți spună doctorul ca nu ai nimic...este imposibil. Mai nou...majoritatea care aud de aceste simptome gata...au și găsit boala...atac de panica iar ei habar nu au. Mie mi s-au găsit probleme la partea cervicala...Un început de hernie dar și o spondiloza...aceste afecțiuni ar putea da aceste simptome. Mergeți la medic...dacă unul nu are habar mergeți la altul...este imposibil sa va simțiți rău și sa vi se spună ca nu aveți nimic.
11-01-2018, 12:08 AM
@ Nicoleta Coco: Cum am putea sa stim de la ce sunt toate aceste manifestari din niste simple discutii pe un forum?? Ne spunem parerea, indrumam oamenii sa caute mai departe cauzele suferintelor lor. Mai ales cand informatiile oferite sunt incomplete, furnizate treptat, treptat. Evident, discutiile de aici nu se pot substitui actului medical nemijlocit. Ce vrem de fapt sa aflam pe un forum?
14-01-2018, 07:15 PM
Deci ar trebui sa merg la un dr endocrinolog sa imi dozez iar hormonii si calciu. Uneori ma gand sa nu fie somatizari dar parca pare asa greu de crezut..Oricum o sa fac si un consult psihiatric sa vad daca e asa sau nu. Sunt stresat pe tema asta, zi de zi ma gand cu teama sa nu am ceva neurologic grav, stau atent la orice simptom ( inte-o asteptare continua).
14-01-2018, 07:38 PM
Trateaza-ti anxietatea, pentru ca oricum ai nevoie de asta. E evident! As putea sa pariez ca ea sta in principal la baza tulburarilor pe care le acuzi. Asta e valabil pentru majoritatea celor care se suparinvestigheaza medical si nu gasesc cauza problemelor lor. Sigur, se mai intampla in 1% din cazuri sa fie ceva greu de descoperit sau care va fi descoperit intamplator, in cele din urma. Numai ca e foarte important sa se intrerupa un cer vicios care duce, asa cum presupuneai, la somatizarea suferintelor si implicarea organelor si sistemelor interne in aceasta furtuna neurovegetativa greu de stapanit.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)