Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Formațiune posibil osoasa
12-04-2019, 08:55 AM
Formațiune posibil osoasa
Buna ziua. Va rog sa ma
Ajutați cu o interpretare in ceea ce privește formațiunea din atașament.

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-04-2019, 09:44 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-04-2019 09:45 AM de SoulHealer.)
RE: Formațiune posibil osoasa
Asa, pur si simplu? Fara nicio explicatie legata de contextul in care a fost facuta radiografia?? Radiologul nu a atasat la acest RX de articulatie femurala nicio explicatie?? Intrepretarea o va face ortopedul care a recomandat RX-ul si care cunoaste istoricul problemei. Este evident o zona de densitate osoasa mai mare a carei cauza o va stabili ortopedul.
12-04-2019, 09:50 AM
(12-04-2019 09:44 AM)SoulHealer a scris:  Asa, pur si simplu? Fara nicio explicatie legata de contextul in care a fost facuta radiografia?? Radiologul nu a atasat la acest RX de articulatie femurala nicio explicatie?? Intrepretarea o va face ortopedul care a recomandat RX-ul si care cunoaste istoricul problemei. Este evident o zona de densitate osoasa mai mare a carei cauza o va stabili ortopedul.

Radiografia a fost realizată cu ocazia unui control ginecologic. Radiologul a consemnat “in epifiza femurală stanga, o zona de osteoscleroza, de cca 2,5x1,5 cm, bine delimitata, omogena.
12-04-2019, 10:03 AM
Trebuie continuate investigatiile pentru a gasi cauza acestui proces incipient care poate fi ereditar sau din alta cauza. E nevoie de consult endocrinologic (verificare nivel 25-OH vit. D) si alte analize pe care endocrinologul si/sau ginecologul le vor considera necesare.
12-04-2019, 10:13 AM
(12-04-2019 10:03 AM)SoulHealer a scris:  Trebuie continuate investigatiile pentru a gasi cauza acestui proces incipient care poate fi ereditar sau din alta cauza. E nevoie de consult endocrinologic (verificare nivel 25-OH vit. D) si alte analize pe care endocrinologul si/sau ginecologul le vor considera necesare.
Poate fi ceva grav ? Mulțumesc.
16-04-2019, 07:45 PM
Nu. Se poate trata
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)