Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
03-05-2019, 02:07 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-05-2019 02:18 PM de Adelina88.)
RE: Extrasistole
Nu cred ca poti scapă,decat pe moment,poate cateva luni sau ani dar dupaia posibil sa întoarcă iiar..am intrebat 100 de romani happy))) i am găsit pe un grup,vorbeam ca intre fete,nuuu si nu,atunci mi am dat seama ca ramân cu ele...desi unele au avut perioade cu multe extra si dupaia au avut rar in asa fel încât au uitat de ele si si au reluat stilul normal de viata,am fete care au scăpat cu tratament antidepresiv,la asta ma gândesc si eu serios daca sa incep sau nu,imi e frica sa nu devin dependentă,ideea e ca le am la emotii,frica si clar sunt legăte si de andrenalina mea..dar ținând cont ca sunt pe in grup cu peste 10mii persoane,din toate colțurile lumii,pai acolo sunt unii care au non stop,la fiecare 7 bătăi o extrasistole..incep sa cred ca eu care am cateva,nu i deloc o problema..problema e capul meu..deci in concluzie am adunat multe informații,am fist obsedata de pacatoase..unora le a trecut cu magneziu taurat,la unii se ameliorează cu apa de cocos,sunt persoane care spun ca beau apa aia cu gust de toaleta happy)) dar le dispar extrasistolele(conține potasiu la greu),unii baga betablocante da tot au,unii antidepresive,regim de viata sanatos si lista continua..ce am citit si aici pe forum,aceleas informații..majoritatea spun sa traiesc viata linistita si asta am de gând sa fac da dupa ce merg la medic sa vad exact starea mea..ma rog sa fie totul bn si sa ramân sa lupt doar ptr anxietate..
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-05-2019, 05:05 PM
Din copilarie am extrasistole ventriculare. Dupa un calcul rapid, asta inseamna 30 de ani. Am avut ani buni si ani rai, zile bune si zile rele. De 14 ani le constientizez. Tot de 14 a i am tpsv, care este m mai greu de suportat. Dar sa revin la extrasistole. Le-am simtit simple, legate, in salve, bigeminate, le-am simtit ca pe o bataie in plus, ca pe o oprire, un bici, le-am simtit in inima, gat sau stomac. Despre aparitia lor pot spune ca aproape orice le poate provoca. O plimbare, masa imbelsugata, stres, emotii puternice, oboseala, etc. Spuneam ca am avut ani rai. Da, au fost rai pt ca aveam f multe, le provocam pur si simplu doar gandindu-ma la ele. Eram intr-un cerc vicios. Am reusit sa ies din acel cerc pur si simplu prin nepasare! Prin acceptarea lor in viata mea. In momentul in care nu am mai cautat raspuns la intrebarea: "De ce eu?", s-au rarit. Acum am zilnic cateva dar nu le bag in seama. Daca aveti cordul sanatos, poate suporta cam aproape orice aritmie. Nu mai cititi toate prostiile de pe internet despre aritmii. Mergeti la medic, si daca medicul spune ca sunteti bine, atunci ascultati-l si vedeti-va de viata! Bucurati-va de ea cat puteti, faceti lucruri care va plac! Va doresc multa sanatate!
 Mulţumiri acordate de: ursamajor , SoulHealer , francisc
03-05-2019, 06:08 PM
Iata o atitudine corecta vizavi de aceste manifestari aritmice. Pinksea are dreptate cand spune ca a adoptat o atitudine de nepasare fata de extra-uri. Asa trebuie procedat! OCUPATI-VA MINTEA CU CEVA! E CEL MAI IEFTIN SI EFICIENT MEDICAMENT. A spus-o Dale Carnegie si cata dreptate are!
E timpul sa incetam cu lamentarile si vaicarelile pe acest topic, sa ne alimentam obsesiile si ipohondria prin discutii interminabile care au condus din pacate la dispute ce nu-si aveau locul aici!
 Mulţumiri acordate de: cristina17
03-05-2019, 06:48 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-05-2019 06:49 PM de ursamajor.)
(03-05-2019 06:33 PM)Adelina88 a scris:  Am primit Rez la analize..

Degeaba le spui SoulHealer, ei fac chat din orice topic. Și-apoi ne mirăm că nu mai citește lumea. Păi, e normal, cu atâta informație diluată de postări absolut aiurea...
S-a creat topicul ăla Aoleu, inima mea tocmai pentru asta, dar ei postează cum le vine la mână.
 Mulţumiri acordate de: SoulHealer
03-05-2019, 09:42 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-05-2019 09:46 PM de Adelina88.)
Ai avut grija si pe aoleu inima mea si aici sa intervii intr un mod foarte neplăcut si sa numai si sa numai scrie nimeni..ținând cont ca e un site online,vad ca e cu drept de a posta si comenta,nu vad care e problema ta..am tot tăcut da vad ca tu ai uitat efectiv sa fii om,om cu cel la suferința ..si tu ai fost exact in situația noastra,exact asa sau poate mai rau si nu ai avut pe cine sa zăpăcesti de cap,ca nu era tehnologia asa avansata,poate..dar ai fost ca noi oricat ai nega si stii bn ca in situatia data un sprijin si o încurajare e mana cereasca,dar ma repet..unii au uitat sa fie oameni..probabil odata cu ablatia ti au cicatrizat si sentimentele umane..numai postez,iti fac pe plac,fii fericit tu cu asta..
04-05-2019, 08:25 AM
(03-05-2019 02:03 PM)Ionutyoyo a scris:  Astea toți cu extrasistolele ați mai consumat alcool de când le aveți? (bere sau vin) ocazional ma refer nu zi de zi.,, mie îmi este frica sincer sa mai consum am aceste extrasistolele di noiembrie 2018 și trăiesc cu gându la ele de atunci

Trebuie sa-ti ei adio de la alcol....este cel mai mare vinovat pentru declansarea lor..
04-05-2019, 09:27 AM
(04-05-2019 08:25 AM)Patru Marin..... a scris:  
(03-05-2019 02:03 PM)Ionutyoyo a scris:  Astea toți cu extrasistolele ați mai consumat alcool de când le aveți? (bere sau vin) ocazional ma refer nu zi de zi.,, mie îmi este frica sincer sa mai consum am aceste extrasistolele di noiembrie 2018 și trăiesc cu gându la ele de atunci

Trebuie sa-ti ei adio de la alcol....este cel mai mare vinovat pentru declansarea lor..
Dar cum ai ajuns la aceasta concluzie .. cu adio ? De unde le scoti .. ? Am stat 3 luni fara alcool si tot le am avut ... am citit pe forum ca sunt oameni care s au lasat de alcool de 5 6 ani . Si tot le au ..
Nu mai bagati lumea in sperietii.. una e sa bri ocazional cand si cand la un evenimdnt un pahar la masa ... si alta este sa te ineci in bautura ...
Dar mancarea cumparata din magazine care este plina de e uri prajeala ... ar trebuii sa nu mai mancam nimic ... bem ... sa ne ne mai stresam ...hai sa ne calugarim toti ... poate nu va fi asa de grea viata ...
Logic nimic nu este bun ...
12-05-2019, 08:57 AM
De câteva zile am aritmii detectate doar pe tensiometru, dar nu la fiecare masuratoare, altfel nu le simt, nu simt palpitații sau ceva deosebit, doar când stau întinsă și mai ales după mâncare îmi simt inima cum bate, dar nu pot sa spun că am bătăi alerte.Am o perioada stresanta și în plus sufăr și de anxietate.Tensiunea și pulsul sunt bune.Sunt foarte stresata din cauza asta.Aceste aritmii se pot transforma brusc în fibrilații sau in ceva grav și periculos?Va mulțumesc!
12-05-2019, 05:48 PM
Aritmii sunt toate. Fă un EKG sau pune un holter să vezi ce tip de aritmii ai.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)