Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.08 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
01-03-2019, 09:59 PM
RE: Extrasistole
Eu nu am luat nimic in timpul sarcinii desi eram frecvent in bi si trigeminism, salve s.a. Se aplica aceleasi reguli valabile pentru toata lumea: sa mananci putin si des, sa nu te culci imediat dupa masa, sa nu dormi pe spate, sa renunti la cafea, cola, ciocolata, sa te odihnesti, sa-i amintesti ginecologului despre problema ta cu fierul, sa-ti faci analizele si sa suplimentezi doar daca exista o carenta reala (nu lua multivitamine si atentie cu MgB6 pe care multi ginecologi il recomanda dar care mie mi-a dat mereu extrasistole), sa nu exagerezi cu efortul pentru ca o sarcina la 40 de ani e diferita de una la 20.
La cealalta intrebare ti-a raspuns SH in urma cu ceva timp.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
05-03-2019, 03:51 PM
Aurel, am fost din nou la cardiologie la domn doctor Gavrilaș de la arcadia, și nu a găsit nici valva mitrala neregula, i-am explicat ca am extrasistolele f multe, și mia zis sa fac sport cel puțin 30 pe zi,nustiu ce sa mai cred,la mine nu dispar extrasistolele. Mulțumesc
05-03-2019, 04:42 PM
Eu am avut extrasistole la prima sarcina! Din luna a 5-a chiar am avut f multe. Mi s-a prescris Metoprolol de 50mg dar pt pulsul marit, nu pt extrasistole. La a doua sarcina nu am avut nimic. Doar in timpul cezarienei am avut cateva. Eu sunt convinsa ca sistemul nervos joaca un rol major in aparitia extrasistolelor. Cat despre faptul ca poti sa ti le provoci singura prin apasarea aortei, probabil, nu am auzit nimic. Medicul ce spune?
05-03-2019, 06:36 PM
Salut Ionut, este foarte buna vestea ca valvele sunt ok, ce fel de extrasistole ai, ventriculare, atriale? in ce fel te supara, cand apar daca ai observat ziua sau noaptea, dupa ce faci efort sau in repaus si care este numarul lor - daca ai facut un holter ekg 24h..?
06-03-2019, 08:59 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-03-2019 04:07 PM de andremi.)
Holter am avut acum un an jumate, miau ești 230 de extrasistolele supraventriculare izolate, atunci nu le simtiam dar de vreo 2, 3 luni le simt în piept, efort sincer nu prea fac sunt șofer de tir și conduc cam 9 ore pe zi.. Le simt ca o bataie prea matură ca un șut în piept, le-am avut și ziua și noaptea dar mai mult în repaus și când ma gândesc mai mult la ele, îmi perdele cheful, nustiu cum sa zic. Dm doctor mia dat niște minerale sa mai iau usana cellsentials și betaloc zok 50 mg câte una pe zi, nustiu ce sa mai cred, mulțumesc
06-03-2019, 09:59 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-03-2019 10:58 AM de SoulHealer.)
Faptul ca nu facem miscare afecteaza negativ activitatea neuromusculara in general si mai ales sistemul nervos vegetativ care regleaza conducerea electrica in inima...apoi datorita muncii in conditii de stres psihic accenuat - nu e usor sa fii sofer profesionist - s-a dereglat acest sistem; oricum extrasistolele supraventriculare sunt absolut benigne si nu ar trenui sa iti faci probleme; poti sa iei minerale suplimente dar beta-blocant nu stiu ce sa zic, trebuie atentie mare sa nu ti scada pulsul si tensiunea prea tare, deci trebuie sa le monitorizezi pe durata tratamentului..in rest , toate bune si sa ne auzim sanatosi!
Ionut, estii cumva din Lugoj? anul trecut am intalnit un baiat tot sofer si de varsta ta, cu aceleasi probleme, la spitalul din Timisoara...
06-03-2019, 10:07 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-03-2019 10:57 AM de SoulHealer.)
Sunt din Vaslui.... Merci mult, vor trece vreodată aceste extrasistolele? Deci mișcarea este inportanta!
Asa este sunt în stres! Mulțumesc mult
06-03-2019, 11:04 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-03-2019 11:05 AM de SoulHealer.)
S-a atras atentia de nenumarate ori sa nu se mai raspunda la mesaje preluand tot mesajul anterior (butonul "raspunde"). Folositi butonul de raspuns nou iar daca raspundeti cuiva anume folosti @numeutilizator: ! Sa nu incarcam forumul inutil cu texte deja postate. Folositi sistemul [quote] cu referire la un anumit pasaj important dintr-un text, nu la tot textul!
06-03-2019, 05:00 PM
Puls intre 50 si 60 in stare de repaos, extrasistole in numar de maxim 200 pe zi, in general pana in 50, am voie sa iau tinctura de paducel cu pulsul meu ? Ar ajuta ? Mentionez faptul ca miscare pot face, fara sa am probleme.
06-03-2019, 08:25 PM
Este posibil ca pulsul bradicardic sa provoace extrasistolele. Poti verifica asta facand putin efort pentru ca pulsul sa urce dincolo de 60. Daca dispar ai gasit cauza. Mergi la cardiolog pentru a investiga cauza bradicardiei si a tulburarilor de conducere atrio ventriculare. Nu ai multe extrasistole, dar cred ca sunt deranjante.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: Andrei1994, 11 Musafir(i)