Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
10-01-2019, 07:49 PM
RE: Extrasistole
De fapt cea mai buna frecventa a inimii este in jur de 55-65 bpm, interval in care cordul lucreaza la parametri ideali și are un raport performanta - consum de oxigen optim. Se spune ca cei cu o frecventa mai mica traiesc mai mult deci un motiv in plus sa te mandresti cu pulsul tau.
Si eu imi simt pulsul si chiar il aud cand lipesc urechea de ceva. Am mai spus-o si anul trecut pe vremea asta si este al 3-lea an cand mi se intampla sa ma simt mai rau cand este foarte frig. Probabil noi, cei cu pulsul mic ar trebui sa hibernam acum...

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-01-2019, 08:43 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-01-2019 08:48 PM de alin_cosmin.)
(10-01-2019 01:58 PM)SoulHealer a scris:  Trebuie sa gasesti cauza bradicardiei. Poate ai facut sport de performanta, poate ai o problema tiroidiana. Este posibil ca extrasistolele sa apara pe fondul bradicardiei. Poti verifica usor asta facand putin efort pentru a creste pulsul si verificand daca au disparut sau nu. Daca ecografic inima e ok, nu ai de ce sa iti faci griji daca lamuresti problema bradicardiei, mai ales daca in trecut ai avut un puls peste 55-60. Un puls de 45-47 este totusi normal in timpul noptii. Daca pe holtere nu sunt semnalate pauze mai mari de 2 sec. e ok. Evident, acum, ca ai inceput sa le simti, creste anxietatea si asta contribuie si ea la inchiderea unui cerc vicios.

Am fost chiar acum 2 zile la cel mai bun doctor din iasi.... cel putin asa se zice Dr. Statescu Cristian si el mi-a zis in felul urmator " daca ametesti, pierzi cunostinta, miscare nu poti sa faci, trebuie sa-ti implantez un pacemaker " eu zicandu-i ca ma simt foarte bine cand fac miscare si nu ametesc / pierd constinta el mi-a zis ca nu am motive sa ma ingrijorez, ecografic inima e perfect sanatoasa din ce mi-a zis el, i-am zis de extrasistole si ca le simt si face " ignora-le " adica ... nu prea a avut ce sa-mi zica legat de ele... nu prea am inteles, mi-a inchis cumva gura imediat.

PS: Sport de perfomanta nu am facut, cu tiroida habar nu am daca am probleme dar nu cred, zilele astea ma tem ca s-a pierdut aportul de substante minerale din organism vomitand cateva ore in sir pana nu mai aveam ce, dar nu stiu exact.

(10-01-2019 07:49 PM)ElenaM a scris:  De fapt cea mai buna frecventa a inimii este in jur de 55-65 bpm, interval in care cordul lucreaza la parametri ideali și are un raport performanta - consum de oxigen optim. Se spune ca cei cu o frecventa mai mica traiesc mai mult deci un motiv in plus sa te mandresti cu pulsul tau.
Si eu imi simt pulsul si chiar il aud cand lipesc urechea de ceva. Am mai spus-o si anul trecut pe vremea asta si este al 3-lea an cand mi se intampla sa ma simt mai rau cand este foarte frig. Probabil noi, cei cu pulsul mic ar trebui sa hibernam acum...

Tu ce puls ai Elena in repaos? Eu am inceput sa iau magnerot dar am gasit pe un site in poloneza, sau ceva... ca scria ca nu-i ok pentru cei usor bradicardici sa ia magnerot.
11-01-2019, 10:20 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-01-2019 10:22 PM de Adelina88.)
Eu stiu Ca cel mai bun medic din iasi si recomandat de fapt ptr noi,aritmolog,Dr Grecu Mihaela,la care urmez sa merg curand sa scap de stres..am fost la Dr Iliescu la Arcadia,mi a spus ca s sănătoasa,sa nu ma îngrijorez,sa le ignor,ia m spus ca apar si la efort si a spus ca din lipsa de antrenament..nu am fost prea multumita..eu aveam multe,le asociez cu anxietatea mea totuși,apar cand ma sperii,cand imi creste andrenalina,cand ma enervez si daca fac atac de panica mai nou apar si astea,nu i de-ajuns Ca bate inima tare,mai Simpt si gol..inainte aveam zilnic,analizele sunt bune,la endocolrinologie totul in parametrii normali..mi am adus aminte ca în sarcina aveam lipsa mare de fier,am alăptat,dupaia diete drastice deci nu prea am avut de unde lua fier..de 3 sapt iau fier si nu am mai avut decat in perioada menstrual 2 unde evident si atunci tot fier pierdeam..oare chiar sa aibă legătura?am citit pe in grup cu americani si toate națiile,sunt foarte multi acolo care se chinuie cu asa,tineri,gravide si multi care le au de peste 30 ani chiar..ei sfătuiesc sa bem apa de cocos fara alte adaosuri,magneziu si taurina..unora le a trecut dupa tratament ptr anxietate iar altii pur si simplu le accepta..
12-01-2019, 03:16 PM
Salut Soul@
O intrebare daca se poate.
Pentru putinele Esv-uri pe zi (18) e ok sa le "raresc" cu un Calcedin + Magnerot?
12-01-2019, 04:22 PM
Nu, mai bine adopti o dieta bogata in minerale si vitamine. Merele, salata de sfecla rosie fiarta si rasa (cu putin ghimbir sau hrean, pulbere de chimen, otet din cidru de mere), o dieta echilibrata cu mai putini carbohidrati si mai putine dulciuri, creeaza premizele sa scapi de ele. Adauga putina miscare, un somn odihnitor si o sa te rogi de ele sa apara din nou! happy
Daca ai deficit de vit. D, intr-adevar trebuie sa suplimentezi cumva, pentru ca doar vara mergem la plaja si vit. D se sintetizeaza singura in organism. Dar mai degraba ar trebui luata din Detrical. Calcidinul este mai bun in osteoporoza sau osteopenie. Ideea este sa nu te tratezi singur nici chiar cu suplimente!
12-01-2019, 06:27 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-01-2019 06:28 PM de alin_cosmin.)
Nu stiu de ce @SoulHealer, dar cred ca propunerea ta cu Detrical e una din cele mai bune lucruri care le-am auzit in ultima perioada, zic asta pentru ca eu ma simt naspa iarna, ba chiar pe finalul iernii, a dracu, cand nu sunt raze de soare, si sigur am deficit de vit d, lucrez ca programator 8 ore pe zi, dupa in masina, acasa lucrat tot programare ( imi place, ma pasioneaza ), cand e mai caldut, am timp ... ies ... o ora, doua, sala, dar iarna zici ca sunt o leguma. Am luat detrical 4000ui, crezi ca e prea mult? Ar fi bine sa iau 2000ui ?
12-01-2019, 07:08 PM
Eu am facut o sugestie doar. Discuta cu un endocrinolog pentru a verifica mai intai nivelul de 25 OH vit. D si apoi a institui tratamentul, daca va fi cazul, in functie de rezultatul analizei.
12-01-2019, 08:50 PM
@Soul. Total de-acord cu ce ai spus
Asta incerc sa fac de ceva timp. Doar ca la ultimele analize mi-a iesit calciu Ionic f scazut si Vitamina D aproape de limita.
Mancare sanatoasa plus 10 zile de calciu si vitamina D strica? ajuta?
Mersi de sfaturi!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)