Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 4 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
15-05-2018, 05:03 PM
RE: Extrasistole
Roxana, ablatia este o problema de alegere personala. Cata vreme ai indoieli si ti-e teama sa o faci, inseamna ca poti trai cu extrasistolele, desi 10000 e un numar mare. Noi nu vrem sa te convingem sa o faci. Ti-am dat doar un sfat. Cata vreme anxietatea ta e mai puternica decat neplacerile pe care ele ti le provoaca, probabil ca nu vei face ablatie. E o mare diferenta intre cei care se tem, tineri fiind si cei care au peste 65 de ani. Asa e si in viata, cei temerari, care isi asuma riscuri, reusesc. Cei anxiosi, se uita cum trece timpul, despica firul in patru si isi alimenteaza temerile permanent! happy
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
15-05-2018, 05:50 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-05-2018 06:47 PM de SoulHealer.)
Eu nici nu cautam aici oameni care sa mă convingă sa o fac,ci doar sfaturi, pt care va multumesc, care sa mă ajute sa înțeleg procedura mai bine.. cu riscurile și reușitele ei.Nu e placul deloc sa trăiești cu ele dar șțiu ca poate fi și mai rău dupa..Probabil frica mai dispare odată cu vârsta. ..nu știu ce sa zic.
Sa știți ca au fost și mulți optimiști care au făcut ablația tocmai pt ca au gândit pozitiv și au văzut în ea o vindecare și după au căzut cu psihicul la pământ.
15-05-2018, 09:33 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-05-2018 09:45 PM de AurelS.)
De acord cu SoulHealer, vad si eu in spatele discursului despre aritmie al Roxanei - aritmie care este de altfel destul de pronuntata - un psihic putin derutat, probabil de probleme mai vechi care ii afecteaza viata interioara si luarea deciziilor, indiferent care ar fie ele...problema ei reala este ca nu se hotaraste spre a lua-o intr-o directie oricare ar fi aceasta, da ori nu, la nivel de limbaj negativismul si neincrederea o domina ca rezultat al anxietatii pronuntate, sunt de parere ca mai intai ar trebui indrumata spre un psihoterapeut cel putin o luna , doua, si cu ajutorul celor apropiati sa poata sa depaseasca starea de moment.

Marturisesc ca si eu am facut psihoterapie odata fiind aflat intr-un impas si am reusit sa ma restabilesc in scurt timp....afacerea asta nu e chiar simpla in sensul ca si asta costa, nu stiu daca se inscrie in cele decontate de cas, m-as mira..!

...si ca sa nu uit, cu inceperea unei noi vieti psihice, ar trebui atentie mare la alimentatia care sa excluda cafeaua, sucurile, mezelurile, alimentele semipreparate pline de agenti conservanti, am auzit pe un forum american ca cineva a scapat de extrasistole dupa ce a renuntat la toate alimentele care contineau monoglutamat de sodiu...care se pune in tot ce am scris mai sus!
am obsevat si la mine ca daca mananc variat dar mai usor, cat mai vegan , ma simt mai bine! o fi o intamplare?!
16-05-2018, 06:28 PM
Salutare. Am fost astazi la neurologie unde am facut si testul mesei inclinate de unde a reesit ca am tahicardie ortostatica fara modificari semnificative ale tensiunii arteriale. Din pacate nu exista tratament, doar betablocant. Intrebarea e daca e ok sa iau nebilet, mi au recomandat jumatate de pastila in conditiile in care eu numai spre seara am pulsul fara el in jur de 50-52 la orizontala
16-05-2018, 09:43 PM
(16-05-2018 06:28 PM)claudio81 a scris:  Salutare. Am fost astazi la neurologie unde am facut si testul mesei inclinate de unde a reesit ca am tahicardie ortostatica fara modificari semnificative ale tensiunii arteriale. Din pacate nu exista tratament, doar betablocant. Intrebarea e daca e ok sa iau nebilet, mi au recomandat jumatate de pastila in conditiile in care eu numai spre seara am pulsul fara el in jur de 50-52 la orizontala

Nu ma pricep sa-ti zic despre ce ai si tratament, dar cum a fost pe masa, te-a luat cu ameteli? cat a fost tensiunea? eu cred ca ar trebui sa mergi si la un aritmolog bun cu rezultatele.
16-05-2018, 10:38 PM
(16-05-2018 09:43 PM)AurelS a scris:  
(16-05-2018 06:28 PM)claudio81 a scris:  Salutare. Am fost astazi la neurologie unde am facut si testul mesei inclinate de unde a reesit ca am tahicardie ortostatica fara modificari semnificative ale tensiunii arteriale. Din pacate nu exista tratament, doar betablocant. Intrebarea e daca e ok sa iau nebilet, mi au recomandat jumatate de pastila in conditiile in care eu numai spre seara am pulsul fara el in jur de 50-52 la orizontala

Nu ma pricep sa-ti zic despre ce ai si tratament, dar cum a fost pe masa, te-a luat cu ameteli? cat a fost tensiunea? eu cred ca ar trebui sa mergi si la un aritmolog bun cu rezultatele.
Nu am ametit. Tensiunea culcat 12.9 cu 8.4 iar ridicat 13.4 cu 8.8. Sincer nici ni stiu la ce aritmolog sa merg. Am fost cu ceva timp in urma la dr. Grecu la Iasi i am povestit printre altele si de problema cu pulsul in picioare si mi a zis sec sa nu mi bat capul sad
17-05-2018, 12:04 AM
Citeste articolul de mai jos. Va trebui sa faci schimbari in stilul de viata sa faci multa miscare, care e cheia reducerii semnificative a tahicardiei posturale ortostatice.
https://www.naturalnews.com/032763_POTS_...edies.html
17-05-2018, 12:16 AM
Multumesc mult!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)