Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 4.08 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Extrasistole
10-05-2018, 09:40 PM
RE: Extrasistole
(10-05-2018 04:17 PM)claudio81 a scris:  Oare sa aiba legatura si cu faptul ca de foarte mult timp nu am mai facut miscare, mai tot timpul in pat, nu stat in picioare si asta sa fi dereglat sistemul autonom?

Ce te-a tinut la pat? Mai mult ca sigur ca lipsa de miscare are legatura cu nevoia mai mare de oxigen a cordului si de aici pulsul accelerat, pana se va readapta din nou la efort. Ce te retine acum sa faci efort?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-05-2018, 11:09 PM
(10-05-2018 09:40 PM)AurelS a scris:  
(10-05-2018 04:17 PM)claudio81 a scris:  Oare sa aiba legatura si cu faptul ca de foarte mult timp nu am mai facut miscare, mai tot timpul in pat, nu stat in picioare si asta sa fi dereglat sistemul autonom?

Ce te-a tinut la pat? Mai mult ca sigur ca lipsa de miscare are legatura cu nevoia mai mare de oxigen a cordului si de aici pulsul accelerat, pana se va readapta din nou la efort. Ce te retine acum sa faci efort?

Frica si starea pe care mi-o da pulsul marit in picioare. Acum nu ma impiedica nimic. Am inceput sa merg la plimbari, in magazine, etc. Am trecut printr-o perioada nasoala mai de mult cand am avut un episod de fia paroxistica si de atunci m am oprit mai din toate activitatile dandu-ma bolnav sad
11-05-2018, 09:09 AM
Bună ziua!Revin din nou aici pe forum sa intreb pe cei mai informați ca mine dacă cunosc persoane care sa fi făcut ablatie strict pt extrasistole ventriculare și care s-au vindecat complet.Eu tot am citit despre cei care au făcut în tahicardii de tot felul...De cei care au făcut pt extrasistole și la care au aparut din nou după un timp(sau poate mai rău ca înainte )...Eu sunt un pic debusolata în decizia ce urmează sa o iau.Vă multumesc mult dacă m-ați mai ajuta cu niște răspunsuri.
11-05-2018, 09:23 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-05-2018 09:24 AM de SoulHealer.)
Am mentionat parca, cu putin timp in urma, cazul unei foste colege de serviciu care avea extrem de multe extrasistole ventriculare, de ordinul zecilor de mii pe zi. A fost ablatata cu succes la Floreasca, de catre dr. Stefan Bogdan, care ma asteapta si pe mine sa ma hotarasc pentru ablatia de flutter atrial. happy Incearca o programare, vino cu documentele necesare si sunt convins ca iti vei rezolva problema.
11-05-2018, 10:41 AM
Mulțumesc. Mă intereseaza rata de reușită a ablatiei pe acest tip de aritmie ,medic am...decizia e grea.
11-05-2018, 11:22 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-07-2018 03:12 PM de ursamajor.)
Cred că statisticile, chiar dacă uneori folositoare, nu prea se aplică la chestiile astea. totul depinde de ceea ce găsește electrofiziologul la fața locului. De exemplu, statisticile pot fi descurajante, iar la un anumit pacient focarele aberante să fie accesibile și ușor de ablat și ablația să fie și ușoară și 100% reușită, cum există și cazul invers, statisticile să fie pe plus, iar pacientul să aibă focare dificile.
Eu, de pildă, am două ablații de FiA la activ. Prima cu radiofrecvență și cateter, a doua crio. Sunt aproape sigur că dacă mi s-ar fi făcut crio din prima, nu mai aveam nevoie de o a doua. happy
Așa că, mergi mai departe încrezătoare. Aici se aplică foarte bine paradigma că nu există boli, ci bolnavi.
Baftă!
11-05-2018, 12:03 PM
Buna ziua Roxana! Dupa cum am inteles eu, ESV sunt de tract de ejectie ventricul drept si destul de numeroase si simptomatice, pe un cord normal, ablatia urmand sa o faca doamna Dr. Mihaela Grecu la Iasi, care a recomandat si un RM de cord (ati planificat data?)
Rata de succes prin aceasta interventie depaseste 95% si pe form se afla persoane in antecedente cu aceeasi afectiune care au scapat definitiv de aritmie. Este poate anxietatea care ne face pe toti curiosi si neincrezatori uneori -inclusiv pe mine caci si eu am nevoie de ablatie- Mergi fara frica cu credinta ca vei rezolva problema! suntem pe aproape!
11-05-2018, 02:40 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-05-2018 01:09 PM de SoulHealer.)
AurelS, are dreptate. Ablatia vizeaza tractul de ejectie ventricular drept si are intr-adevar, o rata mare de succes. Este indiscutabil si mai putin periculoasa find departe de nodul AV sau de pacemaker-ul natural din atriul drept. Mai sunt si alte avantaje. Accesul direct, nefiind necesara traversarea SIA ca in cazul ablatiilor vizand izolarea venelor pulmonare in cazul fibrilatiei atriale. Mergi cu incredere la ablatie!
11-05-2018, 03:53 PM
Vă mulțumesc mult de încurajări și sfaturi...Și dna dr zicea într-adevăr ca sunt șanse de reușită doar ca înainte de a mă programa pt ablatie ar trebui sa îmi facă un test cu atropina de provocare a extrasistolelor întrucât ele nu depășesc 25000/24h și e posibil ca pe masa sa nu fac niciuna.Mi-e frica și de acest test deoarece eu și așa am nivelul stressului la cote maxime si emotii numai cand fac ekgul.Sa mai aștept? Ce se poate întâmpla?Nu mă pricep unde sunt mai rele..pe ventriculul drept sau pe cel stâng? Tare e grea decizia!
11-05-2018, 04:07 PM
Daca mai poti astepta si iti exprimi unele indoieli, inseamna ca de fapt, te lupti mai mult cu anxietatea decat cu ele! Poate ar fi bine sa iti tratezi mai intai anxietatea si cine stie, s-ar putea sa ai surpriza sa dispara. 25000/24h este destul de mult, ca sa nu mai astepti, mai ales daca ele nu se reduc semnificativ la vreun tratament antiaritmic sau anxiolitic.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: Andrei1994, tassevasi, 21 Musafir(i)